Ankara Ulus Meydanı Trafiği Rahatlayacak!

Çevre, Kültür ve Sanat

Ankara Ulus Meydanı trafiğini rahatlatacak proje meclisten geçti.

Ankara Ulus Meydanı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Ulus trafiğini yer altına almak suretiyle Ankara Ulus Meydanı ‘nın yayalaştırılması projesini oy birliğiyle kabul etti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın imzasıyla gündeme gelen mecliste; Ulus Meydanı ve Çevresi Ulaşım Projeleri başlıklı, Ulus ve çevresindeki trafiğin yer altına alınması ve Ankara Ulus Meydanı nın yayalaştırılmasına ilişkin yazı görüşüldü. Kent mimarisinin ele alındığı Meclis görüşmesinde, Başkent’in tarihi ve kültürel dokusunu içinde barındıran önemli kararlar alındı. Meclis gündemine gelen Başkanlık yazısında özetle şu ifadeler yer aldı:

“Şehrimizin tarihi semtlerinden Ulus‘ta yer alan İtfaiye (Hergelen) Meydanı’nda Melike Hatun Camii önünden başlayıp, Atatürk Heykeli‘nin yer aldığı Ulus Meydanı‘ndan devam ederek Roma Hamamı önüne kadar olan bölge ile Bent Deresi Kavşağı‘ndan, yine Atatürk Heykeli’nin yer aldığı Ulus Meydanı’ndan devam ederek Stad Oteli arasındaki bölgedeki trafiğin tamamen yer altına alınarak bölgenin yayalaştırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirilecektir.” Yazıda, sözkonusu Ulus’ta trafiği yer altına alarak meydanın yayalaştırılmasını sağlayacak proje için; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında 17.08.2018 tarihinde protokol imzalandığı bilgisi verildi. Proje kapsamında yapılacak işlerin usul ve esaslarının çerçevesinin üçlü protokol uyarınca,çizilmiş olduğu kaydedildi.

Protokol kapsamında;

  • projenin ihalesini ve yapımını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yapacak,
  • finansmanını ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı karşılayacak
  • Ankara Büyükşehir Belediyesi ise kamulaştırma, imar planlama çalışmaları, alternatif yol güzergahlarının belirlenmesi, çevre düzenlemeleri gibi tanzim edilen yükümlülüklerini ASKİ Genel Müdürlüğü ve EGO Genel Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesinin ilgili daire başkanlıkları tarafından yerine getirilecek.

Ulus Meydanı ve Çevresi Ulaşım Projeleri protokolünün uygulanması için toplanan Belediye Meclisi gündeminde görüşülem madde oy birliğiyle kabul edildi.

Ankara Ulus Meydanı 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Ulus ve civarından trafiği yer altına alacak projeye ilişkin daha önce yaptığı açıklamada, Projenin ihale aşamasında olduğunu belirtti. Başkan Tuna, “En kısa sürede ihaleye çıkılacak. Tünel çalışması aç kapa yöntemiyle yapılacak. Burada su, kanalizasyon, elektrik gibi altyapı unsurları bulunduğundan direkt delinerek tünel yapmak mümkün değil. Tamamlanınca Ankara büyük bir meydana kavuşacak” dedi.

Kaynak; http://www.iha.com.tr/haber-ankarada-trafigi-rahatlatacak-projeye-meclisten-onay-742088/

One thought on “Ankara Ulus Meydanı Trafiği Rahatlayacak!

Leave a Reply