Bakanlık Asansör Denetimlerini Sıkılaştırdı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, can güvenliği açısından büyük önem arzeden ‘asansör denetimlerini’ sıkılaştırma kararı aldı.

Asansör Denetimleri Sıkılaştı

Bakanlık, ülke genelinde yaklaşık 390 bin asansör için yıl sonuna kadar
periyodik kontrol gerçekleştirmeyi hedefliyor. Böylece kayıtlı asansörlerin yüzde 82’si denetlenmiş olacak.

AA muhabirinin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından aldığı bilgiye göre,

Bakanlık, piyasada bulunan bin 500‘den fazla ürün grubunun denetiminden sorumlu. Bakanlık, Vatandaşın can güvenliği açısından en yüksek risk taşıyan ürünlere yönelik denetimleri sıkılaştırma kararı aldı. Bu kapsamdaki ürünlerin başında gelen asansörler, Bakanlık tarafından Asansör Takip Sistemi (ATS) ile sıkı bir şekilde takip ediliyor.

Asansörlere yönelik uygulanan periyodik kontrollerin 2015’ten itibaren ciddi oraanda artırıldığı ifade edildi. Bu iş için bakanlık 30 adet A tipi muayene kuruluşunu yetkilendirmiş olup, Eylül ayı itibarıyla 283 bin 846 asansörün periyodik kontrolü yapılmış oldu.

Kırmızı Etiketli Sayısında Düşüş

Güvensiz olarak nitelendirilen kırmızı etiketli asansör sayısı, denetimlerin artmasıyla birlikte önemli oranda düştü.

Türkiye geneli kırmızı etiketli asansör oranı 2015‘te yüzde 57,8 idi. Bu oran 2018 yılı Eylül ayı itibarıyla yüzde 25,4 seviyesine düştü.

20118 Eylül ayı itibarı ile yeşil etiketli (kusursuz) asansörlerin oranı yüzde 29,3’e çıktı. Türkiye geneli hafif kusurlu mavi etiket sahibi asansörlerin oranı yüzde 43,8 olarak gerçekleşti. Kusurlu olarak tanımlanan sarı etiketli asansörlerin oranı ise yüzde 1,5 oldu.

Bakanlık, yıl sonuna kadar ülke genelinde yaklaşık 390 bin asansörün periyodik kontrolünü yapmayı hedefliyor.

İstanbul’daki asansörlerin durumu ciddi

İstanbul‘da şu ana kadar periyodik bakımı yapılan asansör sayısı 63 bin 89 olarak belirtildi. Bu asansörlerin yüzde 28,5’inin kırmızı etiketli olduğu tespit edildi. Yeşil etiketli asansörlerin oranı yüzde 29,6 iken mavi etiketli asansörlerin oranı yüzde 40,6 olarak ölçüldü. İstanbul’da sarı etiketli asansörlerin oranı ise yüzde 1,3 oldu.

Ankara‘da bakımı yapılan toplam 32 bin 481 asansörün yüzde 42’si mavi etiketli olarak raporlandı. Yeşil etiketli asansör oranı yüzde 34, kırmızı etiketli oranı yüzde 22,5 ve sarı etiketli asansör oranının da yüzde 1,5 olduğu belirlendi.

Üç büyük ilden İzmir‘de ise 15 bin 765 asansörün denetlendi. bunların yüzde 46,5’inin mavi, yüzde 27’sinin yeşil, yüzde 23,5’inin kırmızı, yüzde 3’ünün ise sarı etiketli olduğu tespit edildi.

Asansör Montaj Firmalarına Yüklü Miktarda Ceza Kesildi

Bakanlık, periyodik kontrollerin yanı sıra, eylül itibarıyla bin 288 asansöre piyasa gözetimi ve denetimi yaptı. Gözetim ve denetim sonucunda, ilgili mevzuatın gereklerini karşılamayan 734 asansör için montaj firmalarına Bakanlık tarafından 2 milyon 769 bin Türk Lirası idari para cezası kesildi.

Asansör bakım faaliyeti yürüten firmalara yönelik kontrollerin neticesinde ise 739 bin lira idari para cezası uygulandı.

Bakanlık yetkilileri, düzenli olarak asansörlerin aylık bakımlarının yapılması gerektiği konusunda vatandaşları uyardı.

Yetkililer, vatandaşların asansörleri için, Hizmet Yeterlilik Belgesine (HYB) sahip yetkin bakım firmalarıyla bakım sözleşmesi yapmaları gerekliliğini vurguladı. Periyodik kontrol neticesinde iletilen raporları inceleyerek asansörde tespit edilen uygunsuzluklar hakkında bilgi sahibi olmaları ve bu kapsamda yürütülecek düzeltmeleri takip etmeleri gerektiğinin altını çizen Bakanlık yetkilileri, asansörde herhangi bir etiket olmaması durumunda periyodik kontrolünün yapılması için belediye veya il özel idaresiyle iletişime geçilmesinin önemli olduğunu belirtti.

Kırmızı etiketli asansörlere dikkat çeken yetkililer, vatandaşların can ve mal güvenliğini tehlikeye atan kırmızı etiketli asansörün kullanıldığını gören vatandaşların ALO 130 Ürün Güvenliği Şikayet Hattı ve CİMER aracılığı ile Bakanlığa başvurmaları gerektiğini vurguladı.

Yayınlayan

Mithat GÜNEY

Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

“Bakanlık Asansör Denetimlerini Sıkılaştırdı!” üzerine 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir