Harameyn Hızlı Tren Projesi Hizmette!

Çevre, Kültür ve Sanat

Mekke-Medine arasını yaklaşık olarak 1 saate indirecek olan Harameyn Hızlı Tren Projesi hizmete girdi.

Harameyn Hızlı Tren Projesi

Harameyn Hızlı Tren Projesi hizmete girdi

Mekke-Medine arasını yaklaşık 1 saate indirecek Harameyn Hızlı Tren Projesi, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz tarafından hizmete açıldı.

Ortadoğu’nun en büyük ulaşım projelerinden sayılan, Suudi Arabistan‘da hacıların ve umrecilerin Mekke ile Medine arası geliş gidişlerini kolaylaştıracak Harameyn Hızlı Tren Projesi hizmete girdi.

Suudi Arabistan Haber Ajansı (SPA)’ya göre, Kral Selman bin Abdülaziz bugün Cidde‘de Harameyn Hızlı Tren hattının açılışını yaparak, Medine istikametine giden trene bindi.

Harameyn Hızlı Tren Projesi‘nin açılışını ilan etmekten onur duyduğunu belirten Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanı Nebil bin Muhammed el-Amudi; “Kutsal topraklara yolculuk edenlere ve vatandaşlara hizmet verecek olan Harameyn Hızlı Tren hattının 5 durağı bulunuyor. Bunlar; Mekke, CiddeKral Abdullah Ekonomi KentiKral Abdulaziz Uluslararası Havalimanı ve Medine istasyonlarıdır.” dedi.

Mekke ile Medine arası yaklaşık 1 saate inecek

Mekke-Medine arasındaki hattın uzunluğunun 450 kilometre olduğu bilgisini veren el Amudi, yılda 60 milyon yolcuya hizmet vereceklerinin altını çizdi.

Mekke ile Medine arasındaki 450 kilometrelik hızlı tren hattı, kara yoluyla 4 saat süren mesafeyi saatte 300 kilometre hızla gitmek suretiyle; 1 saat 20 dakikada kat edecek. Sanayi bölgelerini, ekonomi şehrini, havalimanını ve kent merkezlerini birbirine bağlayacak olan hattın ilk ve son durakları Mekke ile Medine istasyonları olacak.

İstasyonlarda çadır mimarisi esas alınmış olan hattında; Mekke istasyonu sarı, Medine istasyonu yeşil, Cidde istasyonu ise gri renkte tasarlandı.

Suudi Arabistan, geçtiğimiz sene 7 milyon civarında umreci, 2 milyon 400 bine yakın da hacı olmak üzere yaklaşık 10 milyon müslümana ev sahipliği yaptı.

Muhabirler: Hussein Mahmoud Ragab Elkabany, Said İbicioğlu

Kaynak; https://www.aa.com.tr/tr/dunya/mekke-medine-hizli-tren-hatti-acildi/1264803

Bir cevap yazın