Harameyn Hızlı Tren Projesi Hizmette!

Mekke-Medine arasını yaklaşık olarak 1 saate indirecek olan Harameyn Hızlı Tren Projesi hizmete girdi.

Harameyn Hızlı Tren Projesi

Harameyn Hızlı Tren Projesi hizmete girdi

Mekke-Medine arasını yaklaşık 1 saate indirecek Harameyn Hızlı Tren Projesi, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz tarafından hizmete açıldı.

Ortadoğu’nun en büyük ulaşım projelerinden sayılan, Suudi Arabistan‘da hacıların ve umrecilerin Mekke ile Medine arası geliş gidişlerini kolaylaştıracak Harameyn Hızlı Tren Projesi hizmete girdi.

Suudi Arabistan Haber Ajansı (SPA)’ya göre, Kral Selman bin Abdülaziz bugün Cidde‘de Harameyn Hızlı Tren hattının açılışını yaparak, Medine istikametine giden trene bindi.

Harameyn Hızlı Tren Projesi‘nin açılışını ilan etmekten onur duyduğunu belirten Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanı Nebil bin Muhammed el-Amudi; “Kutsal topraklara yolculuk edenlere ve vatandaşlara hizmet verecek olan Harameyn Hızlı Tren hattının 5 durağı bulunuyor. Bunlar; Mekke, CiddeKral Abdullah Ekonomi KentiKral Abdulaziz Uluslararası Havalimanı ve Medine istasyonlarıdır.” dedi.

Mekke ile Medine arası yaklaşık 1 saate inecek

Mekke-Medine arasındaki hattın uzunluğunun 450 kilometre olduğu bilgisini veren el Amudi, yılda 60 milyon yolcuya hizmet vereceklerinin altını çizdi.

Mekke ile Medine arasındaki 450 kilometrelik hızlı tren hattı, kara yoluyla 4 saat süren mesafeyi saatte 300 kilometre hızla gitmek suretiyle; 1 saat 20 dakikada kat edecek. Sanayi bölgelerini, ekonomi şehrini, havalimanını ve kent merkezlerini birbirine bağlayacak olan hattın ilk ve son durakları Mekke ile Medine istasyonları olacak.

İstasyonlarda çadır mimarisi esas alınmış olan hattında; Mekke istasyonu sarı, Medine istasyonu yeşil, Cidde istasyonu ise gri renkte tasarlandı.

Suudi Arabistan, geçtiğimiz sene 7 milyon civarında umreci, 2 milyon 400 bine yakın da hacı olmak üzere yaklaşık 10 milyon müslümana ev sahipliği yaptı.

Muhabirler: Hussein Mahmoud Ragab Elkabany, Said İbicioğlu

Kaynak; https://www.aa.com.tr/tr/dunya/mekke-medine-hizli-tren-hatti-acildi/1264803

Yayınlayan

Mithat GÜNEY

Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir