İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne Göre Suyun Değeri Normal!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne göre İzmir Körfezi’nin suyunun değerleri normal düzeyde.

İzmir Büyükşehir Belediyesi

İzmir genelinde yaşanan koku ve İzmir Körfezi’nin su kirlilik oranına ilişkin, İl Sağlık Müdürlüğü körfezden numuneler almış ve değerler normalin çok üzerinde çıkmıştı. Bu değerler hakkında açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kocaoğlu; “İl Sağlık Müdürlüğü bir değer bulmuş, biz de değer aldık. Bizim 200 metre öbür taraftan aldığımız değerler kabul edilebilir değerlerin altında çıkıyor.” dedi.

Eylül ayında Aziz Kocaoğlu başkanlığında üçüncüsü gerçekleştirilen meclis toplantısında bir konuşma yapan Kocaoğlu, kentte son dönemde hissedilen koku ile İzmir Körfezi‘nin su kirlilik oranlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kocaoğlu bu sorunun, 2009 yerel seçimlerinden 6-7 ay önce Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in duyurmasıyla, arsenik standardının 50 miligramdan 10 mikrograma düşürülmesi nedeniyle ortaya çıktığını ifade etti.

Ankara’dan da numune aldırdık

Kocaoğlu, o dönemde Ankara’da su olmadığı için Kızılırmak’tan “ağır metal” yüklü su getirmek suretiyle Ankara’da 36 yerden numune aldırdığını anlattı. Kocaoğlu, şöyle konuştu:

“Değerlerini tespit ettik, son derece berbattı. Şimdi koku problemiyle karşı karşıyayız. Çeşitli nedenler üzerinde çalışıyoruz. Sabaha karşı borular boşalınca artıyor. Çok yoğun bir çalışma gerçekleştirdik. Su değerlerimiz Çevre İl Müdürlüğü, İZSU ve diğer kurumlar tarafından sürekli denetlenmektedir. Bir problem söz konusudur.”

İzmir Körfezi‘ne zaman zaman doluluktan dolayı pis su tahliyesinin olduğunu belirten Kocaoğlu, “Tahliyenin olduğu yerden alınan değerler yüksek çıkmaktadır. Çiğli arıtma 3 faz 24 saat çalışıyor. Biz kentin büyümesini de hesaba katarak, 4. fazın inşaatına başladık. Fakat konsorsiyumdan oluşan müteahhitlerle anlaşmazlık oldu, Takiben tekrar ihaleye çıktık. 13-14 ay içinde 4. faz da devreye alınacak.” dedi.

Büyük Kanal Projesi‘nin yapımının çok uzun sürdüğünü ifade eden Kocaoğlu, “Biz şimdi yaptığımız pis su master planını bitirmek üzereyiz. Tünel sistemi ile ve çok uzun yıllar İzmir’in ihtiyacını karşılayacak bir projelendirme çalışmasını daha gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

Bizim Numunelerimiz Kabul Edilebilir Değerlerde

Kocaoğlu, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü‘nün Körfez suyu ile ilgili çalışması hakkında yaptığı açıklamada, “İl Sağlık Müdürlüğü bir değer bulmuş. Biz de 200 metre öbür taraftan değer aldık, kabul edilebilir değerlerin altında çıkıyor.” dedi.

Aziz Kocaoğlu, Yeni Foça‘da bir gemiden atık sızmasıyla oluşan çevre kirliliğinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İzmir İl Müdür yardımcısının, Foça arıtmasına gitmek suretiyle, sızıntının arıtmadaki jeneratörden kaynaklanmış olabileceğini değerlendirdiğini aktardı.

İstanbul‘un, İzmir’in yarısı kadar, Ankara‘nın ise İzmir’in 15’te biri kadar su arıttığını anlatan Kocaoğlu, Yüzülebilir Körfez Projesi‘nin dünyanın en büyük çevre projelerinden biri olduğunu ve İzmir’in kurtuluşunun da onda görüldüğünü bildirdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Ali Kökoğuz ise İzmir Büyükşehir Belediyesi ‘nin reklamlarında “Her yer İzmir gibi olsun” sloganını kullandığını, ancak İzmir’de bazı kronik sorunlar yaşandığını ifade etti.

Kökoğuz, İzmir’in bir deniz şehri olmasına rağmen, deniz kültürüne yabancı bırakıldığını ileri sürdü. “İzmir Körfezi’nde 2 bin kat fazla kirlilik oluşmuştur. Yetkililer lütfen bunun gereklerini yerine getirsinler. Denizdeki canlıları yok etmeyiniz.” şeklinde konuştu.

Muhabir: Ali Korkmaz

Kaynak; https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/belediyeye-gore-korfez-suyunun-degerleri-normal/1255141

Yayınlayan

Mithat GÜNEY

Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/