Tokat Yeni Havalimanı Projesi Sürüyor!

Tokat’ta yaklaşık olara 115 milyon liraya ihalesi yapılan Tokat Yeni Havalimanı Projesi havadan görüntülendi. İnşaatına başlanan projede pist apron ve taksi yolu imalatlarının devam ettiği görülüyor.

Tokat Yeni Havalimanı Projesi

Tokat Yeni Havalimanı Projesinde çalışmalar devam ediyor.

İHA muhabarinin yaptığı habere göre,  havadan görüntülenen Tokat
Yeni Havalimanı inşaatına start verildiği görülüyor. Yıllar önce yapılan mevcut Tokat Havalimanı‘na büyük gövdeli uçakların inememesi sebebiyle sorun yaşanmaktaydı. 1988 yılında inşa edilen mevcut havalimanından yaklaşık 1,5 yıldır sefer yapılmıyor.

Söngüt köyü merkezinin 200 metre kuzeyinde, Çerçi köy merkezinin 1200 metre kuzeyinde, Yeşilyurt köyünün 1500 metre güneydoğusunda inşaatına başlanan Tokat Yeni Havalimanı, mevcut havalimanın doğu sınırında bulunuyor. Yeni havalimanı, D-180 (Çankırı – Çorum – Amasya – Tokat Karayolu)’na yapılacak olan ‘havalimanı bağlantı yolu’ ile bağlanacak.

İhaleyi alan firma, yeni havalimanının yapılacağı Söngüt köyü arazisinde şantiye kurmak suretiyle çalışmaya başladı.

Yaklaşık bir ay kadar önce başlanan inşaat çalışmalarında; 45 metre genişliğinde olmak üzere 2 bin 700 metre uzunluğundaki pist alanı ortaya çıkmaya başladı. 700 gün olarak planlanan projenin 2020 yılında hizmete açılması hedefleniyor.

Yolcu Kapasitesi Yıllık 2 Milyon 

Hisar İnşaat tarafından yapımı üstlenilen Tokat Yeni Havalimanı Projesinin ihale bedeli yaklaşık 95 milyon Türk Lirasıdır. Yıllık 2 milyon yolcu kapasitesi olan proje kapsamında; iç ve dış hatlar yeni terminal binası, otoparklar, itfaiye garaj binası, kule ve teknik blok, ısı ve güç merkez binası, nizamiye binası yapılacak. Projenin süresi yaklaşık 700 gün olarak planlandı.

Proje Süresi 2 Yıldan Daha Az 

Tokat‘ın büyük bir ihtiyacı olan havalimanı projesinin planlanandan daha kısa sürede bitirilmesi için yoğun çaba sarfettiklerini ifade eden TAV İnşaat Proje Direktörü Erdoğan Karabacak, çalışmalarda daha çok yerel imkanları kullanmaya çalıştıklarını belirtti.

Karabacak; “İş makinası olarak 50 kamyon, 5 ekskavatör ve silindir araçları ile inşaata başladık. İşi hızlandırabilmek için bu sayıları artırmak suretiyle olumsuz hava koşulları sebebiyle çalışamayacağımız Kasım, Aralık ve Ocak aylarında da üretim yapabilmek. Yeni havalimanı Tokat’ın uzun yıllar yolcu trafiğini karşılayabilecek şekilde planlandı. Beton kaplama yapılacak olan pistte gerekli seyrüsefer cihazları olacak şekilde son derece modern bir havalimanı olacak” diye konuştu.

Yeni Tokat Havalimanı’nın sadece Tokat sınırları içindeki değil, civar yörelerdeki vatandaşların da istifadesine sunulacağını belirten Karabacak, vatandaşların gerek yurtiçi, gerekse de İstanbul Yeni Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinden aktarmalı uçuşlar ile uluslararsı seyahatlerini gerçekleştirebilecekleri vurguladı.

Karabacak; “Yurtiçi ve yurtdışı 2 milyon yolcuya uçuş imkanı sağlayacak olan havalimanımızın, ülkemiz havacılık sektörüne ve ekonomisine büyük katkısı olacak.” dedi.

Yayınlayan

Mithat GÜNEY

Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir