Topkapı Sarayı Restorasyonu Devam Ediyor!

Devam eden Topkapı Sarayı Restorasyonu Projesinde Cariye Taşlığı ile Hünkar Hamamı ve Valide Sultan Hamamı görüntülendi.

Topkapı Sarayı Restorasyonu Projesi

Şu ana kadar 350 milyon Türk Lirası harcanan Topkapı Sarayı Restorasyonu Projesi‘nde çalışmaların devam ettiği Cariye Taşlığı ile restorasyonu tamamlanan Hünkar Hamamı ve Valide Sultan Hamamı görüntülendi.

‘Dünya Turizm Günü’ nedeniyle Topkapı Sarayı’nda bir etkinlik düzenlendi. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından düzenlenen  etkinliğe, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz ile Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşçı katıldılar.

2018 Yılı Sonu Hedefimiz 40 Milyon Turist Ağırlamak 

Düzenlenen etkinlikte Topkapı Sarayı’nı ziyarete gelen turistlere çiçek dağıtıldı. TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya etkinlikte Dünya Turizm Günü vesilesiyle bir konuşma yaptı. Bağlıkaya; “Tüm sektör mensuplarının hepsinin turizm gününü kutluyorum. Bu anlamlı gün vesilesiyle bugünümüzü Topkapı Sarayı’nda turistlerle birlikte değerlendirelim istedik. Misafirlerimizle sohbet ettik.” dedi.

Bir gazetecinin “Bu sezon nasıl geçti? Kurdaki artış Türk turizmini nasıl etkiledi?” sorusuna verdiği yanıtta Başkan Bağlıkaya; “Yurt dışından gelen turistler açısından bakıldığı zaman, kurdaki değişikliğin olumsuz bir etkisi söz konusu değil. Yerli turizm ile ilgili sıkıntıları aşmaya çalışıyoruz. 2018 yılını iyi geçiriyoruz. İnşallah bu seneyi 40 milyona yakın bir turistle kapatacağız. Sektörel olarak turizmde 2019 yılında yeni bir rekor kırmayı hedefliyoruz. Kişi başı gelirin artırılması konusuna odaklanılması gerekiyor. Topkapı Sarayı‘nı gezerken dünya genelinden Arjantinli, Amerikalı v.s. birçok ülkeden turistlerle karşılaştık. Bizim ülkemiz, dünyanın her yerinden gelen turiste hitap edecek çeşitliliğe sahip.” şeklinde yanıt verdi.

İstanbul’a Gelen Turist Sayısı 10 Milyonu Buluyor

İstanbul’un sadece Türkiye’nin değil dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri olduğuna dikkat çeken İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz; “Biz inanıyoruz ki, İstanbul bugün 25-30 milyon turisti rahatlıkla ağırlayabilecek bir şehirdir. Bizim öncelikli hedefimiz nitelikli turist. Nitelikli turisti ağırlamak için, nitelikli bir insan ve toplum yapısına sahip olmamız icap ediyor. Otelcisinden, taksicisine, resmi görevlisinden ticaret mensubuna varıncaya kadar turizm sektöründeki tüm paydaşların nitelikli turiste cevap verebilecek birikime sahip olması gerekiyor. Aynı zamanda ahlaki değerlere de sahip bireyler yetiştirme adına devlet, toplum ve sektör iş birliğini mutlaka inşa etmeliyiz.

Bugün itibariyle İstanbul’daki turist sayısı, 2018 yılının ilk 9 ayına baktığımızda, 10 milyona yaklaşmış. Yıl sonuna kadar hedefimiz, bu sayıyı artırmakla birlikte niteliği de artırmak.” dedi.

Topkapı Sarayı Restorasyonu İçin Şu Ana Kadar 350 Milyon Lira Harcandı

“Dün Topkapı Sarayı’ndan tüm dünya yönetiliyordu.” şeklinde sözlerine başlayan Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşçı; “Öyle bir merkezdeyiz ki bugün, o yönetilen dünyanın dört bir yanından gelen insanları burada ağırlıyoruz. Son 9 aylık süreçte Topkapı Sarayı 2 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlamış. Yıl sonuna kadar 2 buçuk milyonu geçmesini hedefledik. Bu son dönemin en yüksek turist rakamlarından birisi.” dedi.

Topkapı Sarayı restorasyon çalışmalarına değinen Küçükaşçı, “Öncelikli amacımız buranın saray özelliklerini muhafaza edip, aynı zamanda buraya ait olan eşyaları ziyaretçilerimizin görmesini sağlamaktır. Bu bakış açısıyla büyük bir çabayla devam eden restorasyon çalışmaları için şu ana kadar yaklaşık 350 milyon lira harcama yapıldı.” dedi.

Tarihi eserlerin restorasyon çalışmaları ile eşzamanlı olarak ziyaretçi kabulünün zorluğuna işaret eden Küçükaşçı; “Bu yüzden bazı işler öngördüğümüzden daha uzun sürebiliyor. Peyderpey bitirdiğimiz bölümleri ziyarete açıyoruz. 100 günlük eylem planı çerçevesinde açılması planlanan yerler var. Bunlardan birkaçını beraber göreceğiz. Cariye Koğuşu‘ndaki çalışmaları ve açılmak için son rotüşleri yapılan Hünkar Hamamı‘nın son halini göreceğiz.” dedi.

Topkapı Sarayı’nda restorasyon çalışmaları devam eden Cariye Taşlığı ile restorasyonu tamamlanan Valide Sultan Hamamı ve Hünkar Hamamı ve betonlardan ayrıştırılarak saraya geri kazandırılan çiniler de görüntülendi.

Kaynak| https://www.dha.com.tr/istanbul/350-milyon-tl-harcandi-iste-topkapi-sarayinin-son–hali/haber-1601308

Yayınlayan

Mithat GÜNEY

Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

“Topkapı Sarayı Restorasyonu Devam Ediyor!” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir