Türk Firmaları Senegal Havalimanı’nı İnşa Etti!

İnşaatı Türk Firmaları tarafından 8 ayda tamamlanan Senegal Uluslararası Blaise Diagne Havalimanı (AIBD), yoğun ilgi gördü.

Türk Firmaları tarafından inşa edilen Senegal Uluslararası Blaise Diagne Havalimanı (AIBD)

İnşaatı Türk firmaları tarafından 8 ayda tamamlandı

Türk firmaları tarafından inşaatı 8 ayda tamamlanan Senegal Uluslararası Blaise Diagne Havalimanı (AIBD)’nın ilk 11 ayda hizmet verdiği yolcu sayısı 2 milyonu geçti.

AA muhabiri Alaattin Doğru’nun yaptığı habere göre; Senegal Hava Ulaştırma Bakanı Maimouna Ndoye Seck, AIBD’nin havacılık sertifikasının teslim töreninde basın mensuplarına açıklamada bulundu. Bakan Seck yaptığı açıklamada, 8 Aralık 2017’de açılan havalimanının 31 Ekim’e kadar 2 milyon 109 bin 611 yolcuya hizmet verdiğini ifade etti.

Seck, havalimanından yaklaşık 25 bin uçuş yapıldığını ve 30 bin tondan fazla kargo taşındığını belirtti. Bakan, havayolu ulaşımında elde edilen sonuçtan memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Air Senegal Dakar-Paris seferine başlıyor

Senegal’in ulusal hava yolu şirketi Air Senegal‘in yıl sonunda yaklaşık 11 şehre uçuş gerçekleştireceğine değinen Seck, en geç Şubat 2019’a kadar Dakar-Paris hattında karşılıklı uçuşlarının başlayacağı bilgisini verdi.

Seck, buna bağlı olarak Senegal’in iki Airbus A330-900 NEO uçağı satın aldığını aktardı. Uçakların tesliminin Şubat 2019‘da gerçekleştirileceğini ifade eden Bakan, bu tarihten itibaren birçok noktaya daha uçuş başlatacaklarını vurguladı.

Uluslararası Blaise Diagne Havalimanı (AIBD), Dakar’ın yeni kentleşme projesi kapsamında şehre 40 kilometre mesafede inşa edildi. Havalimanı 50 bin hektar alanda 3 milyon yolcu kapasitesiyle hizmet veriyor.

İnşasını Türk Firmaları tamamladı

Suudi Arabistanlı bir şirket tarafından inşasına 2008’de başlanan havalimanının tesliminde gecikmeler yaşandı. Bunun üzerine Eylül 2016’da yapımını Türk firmaları devralmak suretiyle 8 ay gibi kısa bir sürede tamamladı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall; Türk firmalarının, Ekvator Ginesi‘nde yaptığı Kongre Merkezini beğendiklerini ifade etti. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Sall, Summa ve Limak grubuna havalimanının inşasını tamamlayıp 25 yıllık işletmesine ortak olmaları teklifini yapmıştı.

Yayınlayan

Mithat GÜNEY

Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir