1000 Dolar sana, 10 Dolar Devlete!

Ekonomi

1000 Dolar için 10 Dolar Devlete vergi olarak ödenecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Resmi Gazete kararıyla BSMV oranını yüzde 1’e çıkardı.

Önceden 1000 Dolar için 2 Amerikan Doları vergi ödeniyordu.

24 Mayıs 2020 Pazar günü ve 31136 sayılı Resmi Gazete’de yer alan 2568 sayı ile yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre artık 1000 Dolar için Devlete 10 Amerikan Doları vergi vereceğiz.

2568 Karar Sayısı ile bugün Ramazan Bayramı’nın ilk günü yürürlüğe giren, tüm döviz alım ve satımında (kambiyo işlemlerinde) alınacak vergi oranlarındaki değişiklikle ilgili aşağıdaki şekilde karar almıştır;

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 6802 sayılı Gelir Vergileri Kanunu’nun 33üncü maddesinde yer alan banka ve sigorta vergisi nispetlerinin tespitine ilişkin 28/08/1998 tarihli ve 98/11591 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının eki Kararın 1inci maddesinin 1inci fıkrasının (e) bendini aşağıdaki şekilde değiştirmiştir.

(e) Kambiyo muamelelerinde satış tutarı üzerinden banka ve sigorta muameleleri vergisi (BSMV) oranını yüzde 1 olarak değiştirmiştir. Bu oran şu ana kadar binde 2 idi.

Ramazan Bayramı’nın birinci gününde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2568 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararına göre aşağıdaki yatırım araçlarının alım satımında uygulanan vergi oranı binde 2’den yüzde 1’e yükseltildi; Bankaların çıkardığı ve vergisi düşük olduğu için mevduat yerine daha çok tercih edilen finansman bonoları, döviz ve altın.

1000 Dolar için 10 Dolar BSMV ödenecek

Böylece Cumhurbaşkanlığı Kararı ile her tür döviz ve altın alım satımında uygulanan Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) binde 2’den yüzde 1’e çıkarılmış oldu. 

Bu suretle aşağıdaki şekilde altın ve döviz almak isteyenlere, satış tutarı üzerinden yüzde 1 kambiyo işlem vergisi (KMV) alınacak;

  • banka, yetkili müessese (döviz büfeleri) ve diğer finansal kuruluşlar tarafından satılan dolar, euro gibi yabancı paralar ile
  • yine bankalarda açılan altın mevduat/yatırım hesapları için fiziki olmayan altın.

Yani aldığımız her 1000 Dolar veya 1000 Euro için, satış fiyatı üzerinden devlete 10 Dolar veya 10 Euro vergi vereceğiz.

Ekonomistler yükseltilen vergi oranını yorumladı

t24’ün haberine göre ekonomi uzmanları, Hükümetin (kambiyo işlemleri) döviz alım satımında alınan BSMV vergisi oranının yükseltilmesi kararını şöyle yorumladı.

Uğur Gürses; “Döviz Swap’ı için uğraşan ekonomi yönetimi, vergi artışı ile vatandaşa ve şirketlere siz koşmayın diyor. Türk Lirası’na yatırım yapanları cezalandırıyor.”

Akademisyen Yalçın Karatepe; “Bayram sabahına, Döviz alım ve satımlarında 5 katına çıkarılan vergiyle uyandık. Bu vergi oranı binde 2 iken, yüzde 1’e yükseltildi. Artık 1000 dolar sana, 10 dolar da devlete alacaksın.”

Son olarak Mustafa Sönmez de; “Vatandaşları ve kurumları TL almaya zorlamak amacıyla yapılan bu değişiklik, güven ortamı oluşmadığı sürece çok etkili olmayacaktır. Zira dövizde kalmak isteyenler alım satım BSMV oranı yüzde 1 de olsa verip dövizini alacak. Ancak döviz üzerinden borç ödemesi olanlar için bu durum, vergi maliyetlerinin 5 katı artması anlamına geliyor.”

Harvard Profesörlerinden korkutan Türkiye uyarısı;

Öte yandan Harvard Üniversitesi Profesörleri Reinhart ve Rogoff; “Bu defa son 800 yıllık ekonomi ve finans tarihindeki krizlerden gerçekten farklı” açıklaması ile Türkiye uyarısı yaptılar.

Kaynak; https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/05/20200524-1.pdf

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Bu haber, insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Bu haber, turkinsa.org.tr internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Gelişmelerden haberdar olmak için Mühendisin Penceresi YouTube kanalıma abone olmayı unutmayın.

https://www.youtube.com/channel/UCWgu3os45ZD7pYXaIsiqNDg

2 comments

Leave a Reply