750 milyon dolar harcanan Ankapark ne olacak?

Çevre, Kültür ve Sanat

Yapımı büyük tartışmalara yol açan, uzun süredir bakımsız ve hizmete kapalı olan Ankapark için Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden son ihtar geldi.

İşletmeciliği 2018 yılında 5. kez yapılan ihale ile özel bir şirkete devredilen Ankapark için Ankara Büyükşehir Belediyesi son ihtarı verdi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, uzun süredir bakımsız ve hizmete kapalı olan Ankapark’ın maliyetini 750 milyon Amerikan Doları olarak açıklamıştı.

Gelişmelerden haberdar olmak için Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalıma abone olmayı, videoları beğenmeyi ve paylaşımlara yorum yapmayı ihmal etmeyin. Teşekkürler.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalım

İşletmeciye 30 gün süre verildi

Ankara BB, 2018 yılında işletmesi ihale ile özel bir şirkete verilen Ankapark’ın geri alınması için harekete geçti.

Birçok sivil toplum kuruluşu ve akademisyenin karşı çıkmasına rağmen “çılgın proje” denilerek 750 milyon dolar harcanarak yapılan Ankapark, şu anda atıl durumda. Tesisin 30 gün içerisinde belediyeye teslim edilmesi gerektiği bildirilen ihtarda, aksi halde kaymakamlık yolu ile tahliyesinin sağlanacağı bildirildi.

26 milyon lirayı ödemedi

Edinilen bilgiye göre işletmeye başladıktan yalnızca 7 ay sonra parkı hizmete kapatan şirketin 30 Nisan 2020 tarihinde ödemesi gereken 26 milyon 400 bin TL’yi ödememesi üzerine Ankara Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Belediye, taraflar arası yapılan sözleşmenin 15. maddesi gereğince sözleşme feshi öncesi 90 günlük fesih ihtarı çekti.

İşletmeci şirketin ihtara rağmen ödemeyi yapmaması üzerine Belediye, şirketin teminat mektuplarının karşılığı olarak yatırdığı 26 milyon 400 bin TL’yi gelir olarak kaydetti.

Ankapark’ın geleceği ‘ortak akıl’ kararına bağlı

90 günlük fesih ihtarı süresinin geçmesinin ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi, işletmeciye tahliye ihtarnamesi çekti. Belediye ihtarnamesinde, işletmenin sözleşme gereği Ankapark’ı 30 gün içerisinde tahliye etmemesi halinde, 2886 sayılı kanunun 75. maddesi gereğince kaymakamlık yolu ile tahliye edeceğini vurguladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi kaynaklarından edinilen bilgiye göre, tesisin akıbetini ‘ortak akıl’ belirleyecek. Sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, meslek odaları ve vatandaşların fikri alınarak oluşturulacak ortak akılla, Ankapark’ın en güzel şekilde değerlendirilmesi için bir karar verilecek.

Bu yazı, insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Kaynak; 750 milyon dolar harcanan Ankapark ne olacak!

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Leave a Reply