Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi yeniden inşa edilecek!

Çevre, Kültür ve Sanat

Ankara ili Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, dün çıkan yangın sonrası kullanılamaz hale gelen Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi tesisinin yeniden yapılacağı müjdesini verdi.

Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi yandı

Ankara Mamak’ta bulunan Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi dün henüz belirlenemeyen bir sebeple yandı. İtfaiye ekiplerinin müdahalesiyle yangın kısa sürede söndürüldü. Konu ile ilgili olarak Mamak Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre Belediye Başkanı Murat Köse, çıkış sebebi henüz belirlenemeyen yangından sonra büyük tahribatın olduğu merkezde incelemelerde bulunduklarını ifade etti. Köse;

“Yangın tesisin aşağı kısmından yayılmış, çok kısa sürede bütün tesisi etkisi altına almış. Birçok ilden ziyaretçi ağırlayan tesisimiz tüm çabalara rağmen maalesef kullanılamaz hale gelmiştir. Tek tesellimiz yaralı ve can kaybının olmamasıdır. Merkezimizi yeniden inşa ederek daha güçlü bir şekilde donatıp öğrencilerimizin, gençlerimizin ve tüm Ankaralıların hizmetine sunacağız” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Fotoğraf: AA Ankara, Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi
Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi’nde dün yangın çıktı

Tesis 2017’de yenilenerek hizmete açılmıştı

2017’de hizmete açılan tesisin özel bir işletme tarafından hizmet vermekte olduğunu ifade eden Köse, kısa sürede hasar tespit çalışmalarını tamamlayacaklarını belirtti. Uzmanlar tarafından yangının çıkış sebebinin incelenmesinin devam ettiğini belirten Köse;

Ankara’nın en çok ziyaret edilen ikinci adresi olarak gösterilen gök bilim merkezi, bugüne kadar 46 ilden 70 bin öğrenci ağırladı.

Merkeze giden öğrenciler, uzman astronomlar eşliğinde robotik kodlamadan astronotların uzaydaki yaşamlarına, gezegenlerin oluşum süreçlerinden eski uygarlıkların bilimsel çalışmalarına kadar birçok konu hakkında bilgi sahibi oldu. 

Ankara Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi

Ankara Mamak Misket Mahallesi’nde 40 dönüm arazi üzerinde inşa edilen Gökbilim Merkezi, astronomi ve uzay meraklılarına eşsiz bir deneyim sunuyor.

Ali Kuşçu kimdir?

Ali Kuşçu kimdir?” sorusunun cevabını kısaca şöyle verebiliriz:

Matematik, tıp ve astronomi Osmanlı İmparatorluğu’nun temel disiplinleriydi. Ali Kuşçu 15. Yüzyılın başında doğmuş astronomi ve matematik konularında çok değerli çalışmalar yapmış, döneminin en önemli bilim adamlarından biridir.  

Ünlü Türk bilgini Uluğ Bey’in yanında çalışmış ve ondan dersler almıştır. Uluğ Bey’in Semerkant’ta öldürülmesi üzerine oradan ayrılmış ve Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın hizmetine girmiştir. Daha sonra Uzun Hasan tarafından Fatih Sultan Mehmet’e elçi olarak gönderilmiştir. Elçilik görevini tamamlayınca Tebriz’e dönmüş; fakat Fatih’in daveti üzerine tekrar İstanbul’a gelmiştir. Ali Kuşçu hayatının son iki yılını İstanbul’da Osmanlı Devleti hizmetinde geçirmiştir ve 1474 yılında ölmüştür.

Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi yeniden inşa edilecek başlıklı haber, trthaber.com internet sayfasında 04 Kasım 2019 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

mithatguney.com

#mithatgüney / @mithatgny

Bu haber, insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

One thought on “Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi yeniden inşa edilecek!

Leave a Reply