ALKE, Filistin Serbest Sanayi Bölgesi’ni faaliyete geçirecek!

Ekonomi

TÜRKİNŞA Y.K. Üyesi Türk şirketi ALKE ile, Filistin Ekonomi Bakanı el-Usayli, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde Filistin’in Cenin kentinde yapımı tamamlanan Cenin Serbest Sanayi Bölgesi’ni faaliyete geçirmek için anlaşma imzaladı.

ALKE, TÜRKİNŞA Yönetim Kurulu Üyesi

TÜRKİNŞA Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Türk şirketi ALKE ile, Filistin Ekonomi Bakanı el-Usayli, Cenin Serbest Sanayi Bölgesi’ni faaliyete geçirmek için anlaşma imzaladı.

Cenin Serbest Sanayi Bölgesi, işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyinde bulunan Cenin kentinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde inşa edildi.

Batı Şeria’nın Ramallah kentindeki imza töreni Filistin Başbakanlığında gerçekleştirildi. İmza törenine; Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosluğu Geçici Maslahatgüzarı İhsan Eralp Semerci, TOBB-BIS Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şekeroğlu ile Filistin’deki Alman Temsilciliği Ofisi Başkan Vekili Michael Herold katıldı.

Almanya‘nın finansal destek verdiği anlaşma, Filistin Ekonomi Bakanı Usayli ile TÜRKİYE İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ İŞVEREN SENDİKASI (TÜRKİNŞA) Yönetim Kurulu Üyesi ALKE Şirketi temsilcisi Ayhan Kemaloğlu arasında imzalandı.

15 Bin kişiye istihdam sağlayacak

İmza töreninin ardından konuşma yapan Filistin Başbakanı Iştiyye, doğrudan 5 bin kişinin istihdam edileceği Cenin Organize Sanayi Bölgesi’nin, dolaylı olarak da 15 bin kişiye istihdam sağlayacağını söyledi.

Başbakan Iştiye, bu anlaşmanın, Filistin hükümetinin kendi kendine yetebilmesi ve İsrail işgalinden aşamalı olarak kurtulabilme projesine büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosluğu Geçici Maslahatgüzarı Semerci de Türkiye’nin Filistin’e, siyasi, ekonomik, diplomatik, yerel kalkınma gibi tüm alanlarda desteğini sürdüreceğini belirtti. Semerci, ülke olarak sadece Filistin devlet kurumlarının inşasına değil, özel sektöre de destek verdiklerini ifade etti.

Anlaşma, 20 Milyon Dolar değerinde

AA muhabirinden edinilen bilgiye göre, Filistin Ekonomi Bakanı Halid el-Usayli yaptığı açıklamada, anlaşmanın 20 milyon dolar değerinde olduğu bilgisini verdi.

Usayli, Türk şirketi ALKE’nin, hemen çalışmalara başlayacağını ve sanayi bölgesinin 17 ay içinde teslim edileceğini kaydetti. Bakan, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda Filistin’e verdiği destekten övgüyle bahsetti.

ALKE Şirketi temsilcisi Ayhan Kemaloğlu imza töreninde, bu yatırımın Filistinliler için önemli bir proje olduğunu, projeyi en kısa sürede başarıya ulaştırmak için tüm imkanlarını ortaya koyacaklarını belirtti.

Türk şirketi, Filistin’in serbest sanayi bölgesini faaliyete geçirecek başlıklı haber, www.aa.com.tr internet sayfasında 18 Ekim 2019 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

www.mithatguney.com

#mithatgüney / @mithatgny

Bu haber, www.insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Bu haber, www.turkinsa.org.tr internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

2 comments

Leave a Reply