Almatı Havalimanı, TAV tarafından kaça alındı?

Sektörel

TAV Havalimanları Holding’in dahil olduğu konsorsiyum, Kazakistan’ın ana giriş kapısı Almatı Havalimanı için hisse alım sözleşmesini imzaladı. Peki TAV bu finansmanı nasıl sağladı?

Almatı Havalimanı ile birlikte TAV’ın işlettiği havalimanı sayısı 15 oldu 

TAV Havalimanları Holding ve VPE Capital’den oluşan konsorsiyum, Kazakistan’ın Almatı Havalimanı için 415 milyon dolara anlaştı.

Böylelikle TAV’ın dünya genelinde işlettiği havalimanı sayısı 15’e çıktı. 

İpek Yolu üzerinde bulunuyor

Satın alma işlemini yapan konsorsiyumdaki TAV’ın payı yüzde 75’ten az olmayacak. Ülkenin güney doğusunda bulunan Almatı, modern İpek Yolu olarak tabir edilen ”Bir Kuşak Bir Yol” projesinin önemli bir merkezinde yer alıyor. Ülkenin toplam yolcu trafiğinin yarısı ve kargo trafiğinin yüzde 68’i Almatı Havalimanı üzerinden gerçekleşiyor.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener “Asya ve Avrupa arasındaki ana transit merkezlerinden biri olan Kazakistan’ın Almatı Havalimanı’nı satın alarak havalimanları grubumuza eklemekten mutluluk duyuyoruz. Almatı, Asya ve özellikle de Çin’den Avrupa ve Afrika’ya doğru havadan kurulan ‘İpek Yolu’nun önemli duraklarından biri. Orta Asya’nın coğrafi ve ekonomik olarak en büyük ülkesi olan Kazakistan, Türkiye ile köklü ilişkilere ve yaklaşık 3 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip. Bu yatırımla Kazakistan’ın büyüme hedeflerine ve iki ülke arasındaki iyi ilişkilere katkı sunarken, hedef pazarlarımız arasında yer alan Orta Asya pazarına da girmiş olduk.

“Anadolu’ya göçten önce yaşadığımız topraklar”

Atalarımızın Anadolu’ya göçünden önce yaşadığı topraklar olan ve tarihimizde çok önemli yer tutan bir bölge. Altay Dağı ve Tanrı Dağı’nın eteklerindeki bir havalimanını işletiyor olmanın da verdiği gururu yaşıyoruz. Burası turizm ve iş dünyası açısından çok önemli bir bölge. Kazakistan ve Türkiye ticari ve turizm ilişkilerine çok büyük bir katkımız olacağına inanıyorum. Havalimanı yapımı ve işletmeciliğindeki 20 yıllık bilgi birikimimizi kullanarak, yapacağımız yatırım ve pazarlama faaliyetlerimizle birlikte, Almatı’nın potansiyelini tam olarak gerçekleştirmek üzere çalışacağız” dedi.

Ülkenin bayrak taşıyıcı havayolu Air Astana’nın ana üssü olan Almatı Havalimanı 2019’da önceki yıla göre yüzde 13 artışla 6,4 milyon yolcuya hizmet verdi. Air Astana dışında Bek Air, SCAT Airlines ve Qazak Air de bu havalimanını üs olarak kullanıyor.

Ayrıca Türk Hava Yolları ve Pegasus’un İstanbul ve Almatı arasında düzenli direkt uçuşları bulunuyor.

Peki TAV bu finansmanı nasıl sağladı?

Hatırlanacağı üzere geçen sene Aralık ayı içerisinde gelen sorular üzerine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Atatürk Havalimanı’nın kapatılmasının kaybı hususunda şu açıklamayı yapmıştı;

“Atatürk Havalimanı’ndaki seferlerin, İstanbul Havalimanı’nda ticari yolcu taşımacılığına bütünüyle başlanılan tarihte durdurulmuştur. Konuya ilişkin husus sözleşmeyle hüküm altına alınmıştır. Atatürk Havalimanı terminallerinin işletimine yönelik TAV İstanbul Terminal İşletmeciliği AŞ ile imzalanan kira sözleşmesi 3 Ocak 2021’de sona erecektir.

Atatürk Havalimanı’nın ticari uçuşlara kapatılması nedeniyle Devlet olarak TAV İstanbul Terminal İşletmeciliği AŞ’ye sözleşmenin kalan süresi için 389 milyon euro kar kaybı ödenmesi kararlaştırılmıştır.”

TAV, Almatı Havalimanı’nı kaç milyon dolara aldı? başlıklı haber, patronlardunyasi.com internet sayfasında 08 Mayıs 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Bu haber, insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Gelişmelerden haberdar olmak için Mühendisin Penceresi YouTube kanalıma abone olmayı unutmayın.

https://www.youtube.com/channel/UCWgu3os45ZD7pYXaIsiqNDg

Leave a Reply