Aralık ayı inşaat sektörü güven endeksi 68,9!

Ekonomi

Mevsim etkilerinden arındırılmış 2019 yılı Aralık ayı inşaat sektörü güven endeksi, yüzde 7,6 oranında artarak 68,9 değerine yükseldi. İnşaat Sektörü güven endeksi bir önceki ayda 63,9 olarak gerçekleşmişti. 

2020 yılı Ocak ayı inşaat sektörü güven endeksi, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Bu istatistiki verilere göre Kasım ayı inşaat sektörü güven endeksindeki cüzi düşüş, Aralıkta yerini yükselişe bıraktı.

İnşaat sektörü güven endeksi (İSGE) 68,9’a yükseldi

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 63,9 iken, Aralık ayında yüzde 7,9 oranında artmak suretiyle 68,9‘a çıktı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 7,2 artarak 89,2 olurken, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi de 9,1 oranında artarak 48,6 değerini aldı.

Aralık ayı inşaat sektörü güven endeksi ile ilgili açıklama

Sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değer alabilmekte, endeksin 100’den büyük olması sektörel bazda mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini göstermektedir.

Editörün Değerlendirmesi

İnşaat sektörü güven endeksi, Haziran ayında başladığı kısmi yükselişini Aralık ayında da sürdürdü.

23 Haziranda tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) seçimlerini takiben seçim ekonomisinden sıyrılan Türkiye, artık 2023 yılına kadar olağan gündemine döndü.

2019 yılının ikinci yarısından sonra TCMB Para Politika Kurulu’nun politika faizi baz puanında uyguladığı radikal indirim ile başta kamu olmak üzere tüm bankalar konut kredisi aylık faiz oranlarında kredi indirimi uyguladılar.

Konut Satışları arttı

Bu durum, uzun zamandır alım için fırsat kollayan yerli vatandaş için bir alım fırsatı olarak algılandı. Türk vatandaşlar 2019 yılının üçüncü ve son çeyreğinde özellikle ikinci el konutlardaki uygun fırsatları değerlendirdiler.

Nitekim 2019 Kasım ayında konut satışları, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 54,4 oranında artmak suretiyle, 138 bin 372 adet konut satışı rakamına ulaşıldı.

Uzmanlara göre konut satışlarındaki artış eğilimi, önümüzdeki dönemde de devam edecek.

Kaynak; http://tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=30940

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

www.mithatguney.com

#mithatgüney @mithatgny

Bu haber, www.insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Bu haber, www.turkinsa.org.tr internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

2 comments

Leave a Reply