Bakan Kurum; “Acil dönüştürülecek konut sayısı 1,5 milyon.”

Sektörel

Kartal’da kentsel dönüşüm çalışmalarının yapıldığı bölgeyi incelediği esnada açıklama yapan Bakan Kurum; “Türkiye’de acil dönüştürülecek konut sayısı 1,5 milyon.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kartal’da kentsel dönüşüm çalışmalarının yapıldığı bölgeyi incelediği esnada açıklama yaptı; “Türkiye’de acil dönüştürülecek konut sayısı 1,5 milyonun üzerinde.” dedi. Bakan Kurum, geçen yıl İstanbul Kartal ilçesinde Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesinin ardından olayın yaşandığı sokakta, Bakanlık tarafından uygulamaya konulan kentsel dönüşüm kapsamında, TOKİ’nin inşa ettiği binalarda incelemede bulundu. 

“Pandemi biter, ancak deprem gerçeği hep var olacaktır”

Bölgede açıklama yapan Kurum; “Koronavirüs salgını bir gün illaki bitecek. Ancal deprem gerçeği her zaman var olacaktır. Bunun için depremle beraber yaşamayı öğrenmek zorundayız. Nitekim yaşadığımız her olay bize net bir şekilde gösteriyor ki; deprem değil, riskli binalar öldürür.” dedi.

Kartal Orhantepe Mahallesi Sema Sokak’ta inşa edilen 105 dairelik bloğun bulunduğu bölgeyi ziyareti sırasında, burada ikamet eden Şule ve Emin Aktaş çiftinin evine konuk olan Bakan Kurum, incelemelerini takiben AA muhabirinin sorularını yanıtladı;

“2019 yılı şubat ayında Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesiyle birlikte 21 vatandaşımız hayatını kaybetti. Enkaz sürecinde çok acılar çekildi. Devlet olarak enkazı hızlı bir şekilde kaldırdık ve vatandaşlara söz verdiğimiz şekilde yıl bitmeden sağlam, güvenli, zemin artı 5’i geçmeyecek konutları inşa ettik.”

“Acil dönüştürülecek konut sayısı 1,5 milyon”

“Türkiye’nin 81 ilinde tespit ettiğimiz öncelikli olarak acil dönüştürülecek konut sayısı 1,5 milyon.” diyen Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bu sözkonusu 1,5 milyon konuta ilişkin dönüşüm çalışmalarını planladığımız gibi yürütüyoruz. Hedefimiz her yıl 300 bin evin dönüşümünü yapmak suretiyle 5 yıl içerisinde bu riskli yapıların dönüşümü tamamen bitirmek. Bu suretle başta İstanbul, Elazığ, Malatya olmak üzere, 81 ilimizin tümünde devam eden çalışmalarımız var. İstanbul’da çalışmalarımızın devam ettiği başlıca ilçeler;

  • Beykoz,
  • Başakşehir,
  • Üsküdar,
  • Gaziosmanpaşa,
  • Esenler,
  • Bağcılar,
  • Kartal,
  • Zeytinburnu ve
  • Kağıthane.

Gelin bu kentsel dönüşüm sürecinde bir ve beraber olmak suretiyle Riskli Binaların hepsini birlikte dönüştürelim ve geleceğe daha umutla emin adımlarla bakalım.”

Malatya Pötürge’de meydana gelen deprem

Bir gün önce gece saat 21.00 sıralarında gerçekleşen, Malatya”nın Pötürge ilçesi merkez üssü olan depremi hatırlatan Kurum; “Depremin ardından AFAD’la birlikte Bakanlık ekibimiz de hızlıca bölgeye intikal etmek suretiyle hemen hasar tespit çalışmalarını yaptılar. Buna göre, 20 binamız ağır hasarlı olarak gözüküyor. Bu ağır hasarlı binaları da halihazırda orada devam eden kentsel dönüşüm projeleri kapsamına ekleyeceğiz. Ve söz verdiğimiz gibi onların konutlarını da bir yıl içerisinde inşa edeceğiz.” şeklinde ifade etti.

Vatandaşların taleplerini dinleyen Bakan Kurum, sorularını yanıtladı

Evine misafir oldukları, Kartal’da kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilen binalarda yaşayan 34 yaşındaki Emin Aktaş, bu süreçte başta bazı sıkıntılar çekmelerine rağmen devletin desteğini her zaman arkalarında gördüklerini ifade etti. Eşi Şule Aktaş ise, sıkıntılı ve yorucu geçen günlerin ardından çok mutlu olduklarını söyledi. Evlerinden çok memnun olduklarını belirten Aktaş, Bakan Kurum’a destekleri için teşekkür etti.

Bakan Kurum, Kartal Orhantepe Mahallesi sakinlerinin taleplerini dinledi ve vatandaşların kentsel dönüşüm konusundaki sorularını cevapladı.

Bakan Kurum, Orhantepe’de Yunus Apartmanı’na benzer 113 riskli binanın tespitini yaptıklarını ve hak sahiplerine bu tespitlerin tebligatlarını da yaptıklarını anlattı. Bu apartmanda olduğu gibi Kartal’da veya Türkiye’nin herhangi bir yerinde artık enkazda hiçbir ailenin evladını aramak istemediklerini vurguladı.

Kaynak; https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/bakan-kurum-kartalda-kentsel-donusum-calismalarinin-yapildigi-bolgeyi-inceledi/1867580

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Gelişmelerden haberdar olmak için Mühendisin Penceresi YouTube kanalıma abone olmayı unutmayın.

https://www.youtube.com/channel/UCWgu3os45ZD7pYXaIsiqNDg

Leave a Reply