Barajların Doluluk Oranı yüzde 31 daha az!

Çevre, Kültür ve Sanat

İTÜ; “İstanbul’daki barajların doluluk oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31 daha az seviyede. Su tasarrufuna özen göstermeliyiz.”

İTÜ’den yapılan açıklamaya göre, İstanbul‘daki barajların doluluk oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31 daha az seviyede. İlerleyen günlerde su tasarrufuna dikkat etmeliyiz.

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, koronavirüs salgını nedeniyle ilerleyen günler için su tasarrufu uyurasında bulundu. Toros İstanbul’daki vatandaşları uyardı; “Su kullanımına dikkat etmezsek, şu anda barajlarda olan su seviyesi önümüzdeki yaz döneminde bizi sıkıntıya sokacak seviyeye düşebilir.” dedi.

Barajların doluluk oranı son 10 yılın en düşük 2. seviyesinde

İstanbul’daki barajların doluluk oranı, son 10 yılın en düşük ikinci seviyesinde. Geçen yılın aynı döneminde barajlardaki doluluk oranı yüzde 94 seviyesindeyken, bu yıl ise barajlardaki doluluk yüzde 63,92. 

Koronavirüs sebebiyle su tüketimine dikkat çeken uzmanlar, kuraklık nedeniyle ilerisi için uyarıda bulundu.

“Ellerimizi yıkarken su tasarrufuna dikkat edelim”

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros şu açıklamada bulundu;

“Türkiye’nin Batı kesimleri, 2019 yılında önceki yıllara kıyasla çok az yağış aldı. Dolayısı İstanbul’da barajların doluluk oranı yüzde 64 ile son 10 yılın ikinci en düşük seviyesinde. Önümüzdeki Nisan ve Mayıs aylarında İstanbul genelinde yağışların gittikçe azalacağını bekliyoruz.

Bildiğimiz gibi koronavirüs tehdidi nedeniyle bu günlerde bizim hijyen kurallarına uymamız gerekiyor. Ellerimizi uzmanların söylediği şekilde uzun süre sabunlu su ile yıkamamız bizim için elbette son derece önemli. Ancak burada önemli bir konuya dikkat çekmekte fayda var.

Şayet bugünlerde su tasarrufuna dikkat etmezsek, barajlardaki su seviyesi önümüzdeki yaz döneminde bizi sıkıntıya sokacak seviyeye düşebilir. Onun için hepimiz, gerek ellerimizi yıkarken gerekse de günlük temizliğimizi yaparken suyu tasarruflu kullanmaya hassasiyet gösterelim. Aksi taktirde önümüzdeki dönemde su sıkıntısı yaşayabiliriz.” 

“Su tasarrufu yapmak da suyu israf etmek de elimizde”

Eller yıkanırken musluk açık bırakıldığında yaklaşık 2 litre su israf edildiğini dile getiren Toros, 20 saniye süresince ellerimizi yıkarken musluğu normal tazyikte açık tuttuğumuzda yaklaşık 2 litre civarında su harcadığımızı ifade etti. Toros, su tasarrufu ile ilgili şu tavsiyelerde bulundu;

  • Sabunu ilk elimize aldığımızda suya ihtiyacımız var.
  • Ancak takibinde köpürtme esnasında suya ihtiyacımız yok. Bu aşamada musluğumuzu kapatıp, ellerimizi 20-25 saniye iyice sabunlayabiliriz.
  • Ardından musluğu tekrar açıp ellerimizi duruladığımızda

Musluk tazyikli akarken harcadığımız suyun, yaklaşık 6’da 1’ini harcarız. Bunu 15 milyon nüfus üzerinden İstanbul geneli için oranlarsak, su kullanımında her gün 6’da 1 azalma imkanımız var. Dolayısıyla su tasarrufu yapmak da, su israfı yapmak da bizim elimizde. Hepimiz bu konuda biraz daha hassas davranmalıyız.

“Ev işlerinde ve iş yerlerinde de önlem almalıyız”

Hüseyin Toros, evlerde ve iş yerlerinde de su tasarrufu için önlemler alınması gerektiğini vurguladı;

“Meyveleri yıkarken tek tek yıkamak yerinde su içinde bekletip, üzerindeki kirlerin önce yumuşamasını sağlayıp, ardından yıkayabiliriz. Hayatımızın her alanında suyu daha idareli kullanmalıyız. Bunun için de ev ve işyeri bazında çözümler üretmemiz gerek.”

“Su tüketiminde ciddi artış yok”

Öte yandan İBB yetkililerinden alınan bilgiye göre, İstanbul’a verilen günlük su miktarında dikkate değer bir artışın olmadığı ifade edildi. Açıklamada hijyen nedeniyle su kullanımında bir artış olsa da, iş yerlerindeki kullanılan su miktarındaki düşüşün durumu dengelediği belirtildi.

“Ellerimi köpürtmeye başladığımda dirseğim ile musluğu kapatıyorum”

Çetin Birecen su tasarrufu ile ilgili şunları ifade etti;
“Ben daha önceden de dikkat ediyordum zaten. Malum dünyada genel anlamda bir su kıtlığı var. Hatta geçen gün sosyal medyada bir tweet vardı ‘Babanızın barajları varmış gibi suyu açık bırakmayın’ diye.

O yüzden ben ellerimi ilk köpürtmeye başladığımda dirseğimle musluğu kapatıyorum. Köpürtme işi bittikten sonra musluğu yeniden açıp öyle duruluyorum. Yani su tüketimine dikkat ediyorum.”

Barajda doluluk yüzde 31 daha az… İlerleyen günler için tasarrufa dikkat başlıklı haber, dha.com.tr internet sayfasında 25 Mart 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Bu haber, insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Gelişmelerden haberdar olmak için Mühendisin Penceresi YouTube kanalıma abone olmayı unutmayın.

Leave a Reply