Bayramda İstanbul Havalimanı açılacak mı?

Sektörel

İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu, Ramazan Bayramı’nda İstanbul Havalimanı açılacak mı? sorusuna, iç hat uçuşlarını 28 Mayıs’ta açmayı hedefledikleri cevabını verdi.

Ramazan Bayramı’nda İstanbul Havalimanı açılacak mı?

İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu, Ramazan Bayramı’nda İstanbul Havalimanı açılacak mı? sorusuna, bayram sonrası 28 Mayıs’ta iç hat uçuşlarını açmayı hedefledikleri cevabını verdi.

Samsunlu, terminalde alınacak koronavirüs tedbirleri ile ilgili bilgi verdi;

  • Uçuş yapan yolcuların seyahat sonrası ikamet edecekleri adresleri havalimanlarında bildirecekler,
  • Maske ve eldiven zorunlu olarak kullanılacak,
  • Havalimanı girişlerine özel dezenfektanlı paspas koyulacak. Böylelikle virüsün ayakkabı ile taşınımı engellenecek.

İstanbul Havalimanı CEO’su Samsunlu, havalimanında koronavirüse karşı alınacak önlemleri açıkladı

CNN Türk’te yayınlanan Hakan Çelik’le Hafta Sonu programına konuk olan Samsunlu, planlanan iç hat uçuşları ve havalimanlarında alınacak koronavirüs tedbirlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Samsunlu’nun açıklamalarından satır başları şu şekilde sıralanabilir;

“Uçuşları 28 Mayısta açmayı hedefliyoruz”

Kargo uçuşlarının kesintisiz olarak devam ettiği havalimanında şu anda tahliye uçuşları gerçekleştiriliyor. Havalimanının Ramazan Bayramı’nı takiben ayın 28’inde iç hat uçuşlarına açılması hedefleniyor. 

Alınan Koronavirüs önlemleri

Havalandırmanın çok önemli olduğu koronavirüs salgını ile mücadelede, ilk günden itibaren ortama yüzde yüz taze hava verilmesini sağladık. Daha çok damlacıklarla bulaştığı bu salgını engellemek için terminale giren herkes maske takmak zorunda. Yolcuların terminalde bulunduğu sürede maskelerinin sürekli takılı olması için gerekli denetimleri sağlayacağız. Müşterilerle çok fazla temas halinde olan personelimiz maskeye ilave olarak siperlik de takacak. Gerekli görülenler eldiven takacaklar. Her noktada termal sistem kullanılacak.

Havalimanının tüm alanlarında sosyal mesafe uyarıları mevcut. Yolcuların (Covid-19) yeni tip koronavirüs ile mücadele kurallarına uygun şekilde terminalde bulunmalarını sağlayacak bir hijyen takımımız alanda dolaşacak.

Yemek Alanlarında alınacak Tedbirler

Masalar arasında gerekli mesafeler sağlanmak suretiyle, sosyal mesafenin korunmasını yemek alanlarında da sağlayacağız. Aileler tek masa kullanacak. Tek gelen yolcuların masalarda yüz yüze gelmemelerini sağlayacağız. Yolcuların, havalimanına baktığında gerekli tedbirlerin alındığından emin bir şekilde kendilerini güvende hissetmeleri sağlanacak.

“Yolcuların ikamet adresleri alınacak”

Yolcular geldikleri yerlerin adreslerini havalimanlarında bildirecekler. Ülke içindeki şehirler risk bölgelerine bölünecek. Az riskli bölgelerden gelen yolcular ile yüksek riskli yerlerden gelen yolcuların farklı bölümlerden uçmasını sağlamayı planlıyoruz. İstanbul Havalimanı’nın büyüklüğü bu hususta büyük avantaj.

“Mağazalar ile etapta kapalı olacak”

Havalimanındaki mağazaların açılmasının yolcu sayısına bağlı olmakla birlikte çalışanların kendilerini güvende hissetmeleri de önemli. Mağazalar ilk etapta kapalı olacak. Ancak açılmalarıyla ilgili kararı mağaza sahipleri kendileri verecekler. 

“Test Ünitesi talebinde bulunduk”

Sağlık Bakanlığı’ndan test ünitesi kurulması yönünde bir talepte bulunduk. Yurt dışından gelen yolcuların test yapıldıktan sonra ülkeye girmesini önerdik. Bakanlıktan bu konuda olumlu yanıt aldık, test için 24 saatlik bir süre gerektiği bize iletildi. Antikor üreten insanlara verilen Sağlık pasaportu olursa işlemlerde olumlu bir katkısı olur.

“Maske ve Eldiven satışımız olacak”

Maske ve eldiven satışı için havalimanının belirli noktalarında yerler olacak. Ancak yolcular içeriye kesinlikle maskesiz ve eldivensiz giremeyecek.

3. Pist ne zaman açılacak?

Devreye girmesiyle taksi süresinin kısalacağı 3. pist, 18 haziranda açılacak ve havalimanına büyük avantaj sağlayacak.

İstanbul Havalimanı Metro Hattı ne zaman açılacak?

İstanbul Havalimanı Metro Hattı‘nın 2020 yılı sonuna kadar açılması bekleniyor. Metro Hattı için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Çin’den 176 adet metro aracı alımı yaptı. İlk parti 2 tren setinin 6 ay sonra teslim alınacağı metro araçlarının tamamı 2022 yılı sonuna kadar teslim edilecek.

Peki İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı da açılıyor mu?

İstanbul Havalimanı ne zaman açılacak? başlıklı haber, patronlardunyasi.com internet sayfasında 09 Mayıs 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Bu haber, insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Gelişmelerden haberdar olmak için Mühendisin Penceresi YouTube kanalıma abone olmayı unutmayın.

https://www.youtube.com/channel/UCWgu3os45ZD7pYXaIsiqNDg

One thought on “Bayramda İstanbul Havalimanı açılacak mı?

Leave a Reply