Borcu olanlara müjde, yeni yapılandırma geliyor!

Ekonomi

Borcu olan yüz binlerce kişiyi ilgilendiren yapılandırma ile ilgili iyi haber geldi. Matrah ve vergi artırımı gibi düzenlemeleri içeren önerge Cumhurbaşkanı’na sunuldu.

Matrah ve vergi artırımı gibi düzenlemeleri içeren yapılandırma önergesi Cumhurbaşkanı’na sunuldu

Borcu olan yaklaşık 1 milyon işletmeyi ilgilendiren önerge Cumhurbaşkanı‘na sunuldu. Gazetevatan yazarı İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Mert Nayır’ın haberine göre matrah ve vergi artırımı gibi düzenlemeleri içeren yapılandırma önergesinin en kısa zamanda Meclis‘e gelmesi bekleniyor.

Özellikle artan borçlar, incelemeler ve icralar karşısında zor durumda kalan vatandaşın yoğun talebi karşılık buluyor. Alınan bilgiye göre hazırlıkları süren İşsizlik Sigortası ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi kapsamına şunlar dahil ediliyor;

 • Kamuya olan 500 milyar TL civarında borcun yeniden yapılandırılması
 • Gelir ve Kurumlar Vergisi’nde matrah artırımı

Pandemi etkilerinin ekonomide yarattığı daralmanın aşılması ve vergi gelirlerinin artırılmasına yönelik 2021 yılı içerisinde atılacak adımların detayları belli olmaya başladı. 

İş dünyası, vergi mükellefleri ve STK’lardan gelen yoğun talep üzerine yeni torba yasasına kamu borçlarında yapılandırma, matrah ve vergi artırımı, kasa-ortaklar cari hesap düzeltmeleri, stok düzeltme gibi düzenlemelerin de eklenmesi kararlaştırıldı.

Matrah Artırımı neden önemli?

Cumhurbaşkanı’na sunulan İşsizlik Sigortası ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi önergesine dahil edilen düzenlemeler şunlar;

 • Kamuya olan borçların yapılandırması
 • matrah artırımı,
 • vergi artırımı,
 • kasa-ortaklar cari hesap düzeltmeleri,
 • stok düzeltme

Matrah ve vergi artırımı hakkı verilmesi mükelleflere çok önemli bir avantaj sağlıyor. Matrah ve vergi artırımı yapılan vergi kalemlerinde, ilgili yıllar için vergi incelemesi ve tarhiyat yapılma ihtimali ortadan kalkıyor. Bu sayede diğer bir deyişle matrah artırımından yararlananlar ve belirli oranlarla yıllar bazında yapılacak hesaplamaları ödeyen mükellefler, kapsam dahiline alınan yılları denetim ve olası idari yaptırımlar anlamında sigortalamış olacaklar.

Düzenleme 2015-2020 yılları arasını kapsayacak

Matrah ve vergi artırımı düzenlemesinin 2015-2020 yılları için geçerli olması ve bu artırımların 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 yıllarına ilişkin olarak gelir ve kurumlar vergisi ile KDV ve bazı gelir ve kurumlar vergisi stopajları için yapılması öngörülüyor.

Bu haliyle 1 milyondan fazla işletmenin yararlanması beklenen çalışma ile ilgili gözler Cumhurbaşkanı kararında.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri ve Çevre ve Kültür ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalımda yayınlıyorum. Bunun yanında, Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili eğitim videolarımı da kanalımda bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Gelişmelerden haberdar olmak için Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalıma abone olmayı, videolarımı beğenmeyi ve paylaşımlara yorum yapmayı ihmal etmeyin. Teşekkürler.

Bu yazı, insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Bu yazı, emlakmedya.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Kaynak; Borcu olanlara yeni yapılandırma! İşte ayrıntılar (patronlardunyasi.com)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

2 comments

 • 2015 ile 2020 arasımı?

  2020 2019 2018 2017 2016 = 5 yıl, zaman aşımı süresini aşan 2015 ne alaka, atıyorsunuz bari destekli atın

  • Fatih bey ben haberleri alıntı yapıyorum ve kaynağına baktım, orada da öyle yazıyor.
   Detayını bilemiyorum, belki 2015 veya 2020 yılı dahil değildir.
   Siz bir bilgi alırsanız, onu da değerlendiririm. Teşekkür eder, iyi günler dilerim.

Leave a Reply