Çevre örgütleri 37 termik santrale dava açtı;

Çevre, Kültür ve Sanat

16 çevre örgütü, kapatılması için Türkiye’nin dört bir yanında çeşitli illerde bulunan 37 termik santrale karşı dava açtı.

37 termik santrale karşı dava açtı.

16 çevre örgütü Türkiye’nin dört bir yanında çeşitli illerde bulunan 37 termik santrale karşı, Danıştay’a sunulmak üzere idare mahkemesinde Cumhurbaşkanlığı’na dava açtı.

“Termiklerin neden olduğu partikül maddedeki yüzde 20’lik artış, Koronavirüs ölümlerinde yüzde 100 artışa yol açtı”

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Çan Çevre Derneği’nin de aralarında bulunduğu 16 çevre derneği, Türkiye’de bulunan 37 termik santralin kapatılması için Çanakkale Adliyesi’nde ortak dilekçe verdi. Adliye önünde bir araya gelen çevre örgütü temsilcileri, “Havama, toprağıma dokunma” yazılı pankart açtı. Kısa süreli etkinliğin ardından çevre derneği sözcüleri basın açıklaması yaptı.

Örgütler adına dava dilekçesini hazırlayan Avukat İsmail Hakkı Atav, dava hakkında bilgi verdi;

“37 termik santralin kapatılması ve 7 termik santralin ihalesinin iptali için başvuruda bulunduk. Dava dilekçemizde çok önemli bilimsel çalışmalara yer verdik. İtalya’da Koronavirüs salgını sebebiyle Koronavirüs ölümleri otomobil fabrikalarının olduğu kuzeyde yüzde 12 iken, İtalya’nın geri kalanında yüzde 4,5 çıktı.”

Atav, Dünya Bankası’nın Hollanda’da yaptığı bir çalışmada termiklerin neden olduğu partikül maddedeki yüzde 20’lik artışın, Koronavirüs ölümlerinde yüzde 100 artışa yol açtığının ortaya çıktığını aktardı.

“Termik santraller kapatılmalı”

Oysa Türkiye’de 3 tane termik santral olması sebebiyle sadece Zonguldak’ın karantinaya alındığını ifade eden Atav, kömürlü termik santrallerin kapatılması gerektiğini belirtti.

Atav sözlerini şöyle sürdürdü; “Türkiye’nin kömürlü elektrik santrallerden üretilen enerjiye ihtiyacı yoktur. Türkiye’nin şu anda yüzde 36 enerji arzı fazlası var. Zaten kömürlü santrallerden anca yüzde 30 elektrik enerjisi üretiliyor. Dolayısıyle elektrik açığı oluşturmayacak termik santrallerin çalışması uğruna insanlar ölüyor.”

Koronavirüs salgını öncesi 3 termik santralin kapatılması için dava açtıklarını hatırlatan Atav, açtıkları davalarda Danıştay Dava İdareler Kurulu’nun kendilerini haklı bulduğunu ve santrallerin kümülatif etkisinin hesaplanmasına karar verdiğini bildirdi. Atav, termik santrallerin çalıştırılmasının özellikle koronavirüs sürecinde toplu ölümlere yol açacağı uyarısında bulundu.

Kaynak; Çevre örgütlerinden 37 termik santrale dava: Havama, toprağıma dokunma!

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Bu yazı, insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Gelişmelerden haberdar olmak için Mühendisin Penceresi YouTube kanalıma abone olmayı unutmayın.

https://www.youtube.com/channel/UCWgu3os45ZD7pYXaIsiqNDg

Leave a Reply