Çiftçilerin Tarım Kredisi taksitleri iki ay faizsiz ertelenecek!

Ekonomi

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, çiftçilerin vadesi Nisan ve Mayıs aylarında dolacak olan tarım kredisi taksitlerinin 2 ay süreyle faizsiz olarak erteleneceğini açıkladı.

Çiftçilerin Tarım Kredisi nisan ve mayıs taksitleri 2 ay ertelenecek

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, tarımsal üretimin kesintiye uğramaması amacıyla, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında çiftçilerin vadesi Nisan ve Mayıs aylarında dolacak olan tarım kredisi taksitlerinin anapara ve faiz tutarlarının 2 ay süreyle faizsiz olarak erteleneceğini açıkladı.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı;

“30 Nisan tarihine kadar yurt genelinde yürütülmekte olan tüm icra ve iflas takipleri durdurulmuştur. Bu çerçevede çiftçilerimize yeni takip işlemleri yapılmayacak, mevcut ihtiyati haciz kararları icra edilmeyecek.

Çiftçilerimizin Tarım Kredisi ödemelerindeki gecikmelere kooperatifimiz tarafından esneklik tanınacak. Çiftçinin gecikmeye giren tarım kredisi, alacak takip hesabına aktarılmadan önce 90 gün yerine 180 gün bekleyeceğiz. Kredi borcu olan çiftçilerimizin Risk Merkezi’ndeki siciline ‘mücbir sebep’ notu düşülecek.”

“Tarım Kredi olarak çiftçimizin yanındayız”

Poyraz, Tarım Kredi Kooperatifleri olarak ortaklarımızın ve ülke çiftçisinin tarımsal girdi ihtiyaçlarını karşılamaya dönük mal ve hizmetleri zamanında, güvenilir, kaliteli ve uygun şartlarda sağlamak amacıyla çalışmalarını kesintisiz sürdürmekte olduğuna dikkat çekti.

Tarım Kredi olarak tarımsal ürünlerin ekim ve yetiştirme döneminde çiftçilerin tohum, gübre, ilaç, motorin, tarım makinaları gibi her türlü tarımsal girdi ihtiyacını uygun ayni ve nakdi kredi imkânları ile karşımaya çalıştıklarını ifade eden Poyraz; “Ekimden hasada üreticilerimize teknik destek sağlamakta, hasat sonrası ise çiftçilerimizin ürünlerinin değerlendirilmesinde, alım yaparak üreticilerimizin pazarlama sorunlarına çözüm getiriyoruz.” dedi.

“Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında gerekli çalışmaları başlattık”

Ortaklarının uygun koşullarda finansmana erişimlerini sağlamak amacıyla piyasadaki değişimleri de yakından takip ettiklerini belirten Poyraz, dünya genelinde görülen ve ülkemizde de etkili olan Covid-19 salgınının piyasalara olumsuz etkilerini azaltmak için açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında gerekli çalışmaları başlattıkları bilgisini verdi.

Poyraz, Tarım Kredinin, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında; salgının yayılmasını önlemek, ortaklarının, çalışanlarının ve toplum sağlığını korumak amacıyla gerekli tedbirleri aldığının altını çizdi.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri

Genel Müdür Poyraz sözlerini şu şekilde sürdürdü;

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğimiz, Bölge Birliklerimiz ve tüm kooperatif hizmet binalarımızda gerekli dezenfeksiyon çalışmaları yapıldı. Tarım Kredi, Merkez Birliği yanı sıra Türkiye geneline yayılan 17 Bölge Birliği, 1.625 Kooperatif, 197 hizmet bürosunda hizmet veren personelimizle üreten çiftçilerimizin yanında yer almaya devam ediyoruz. 65 yaş ve üstü ortaklarımız, ihtiyaçlarını ortağı oldukları kooperatifleri telefonla arayarak bildirebilirler.”

Ülkece zor günler geçirdiğimiz bu sürecin aşılmasında tarımsal üretimin übüyük önem taşıdığını belirten Poyraz, çiftçilerin üretmeye mutlaka devam etmesi gerektiğini, Tarım Kredi olarak her daim yanlarında olduklarının altını çizdi.

Tarım Kredi: Çiftçinin kredileri iki ay faizsiz ertelenecek başlıklı haber, dha.com.tr internet sayfasında 28 Mart 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Gelişmelerden haberdar olmak için Mühendisin Penceresi YouTube kanalıma abone olmayı unutmayın.

Leave a Reply