Devlet TAV AŞ’ye 389 milyon Euro ‘kar kaybı’ ödeyecek!

Sektörel

Bakan Turhan; “Atatürk Havalimanı’nın TAV AŞ’ye sözleşmenin kalan süresi için 389 milyon Euro kar kaybı ödemesi kararlaştırıldı. Ancak İstanbul Havalimanı’ndan edilen kar, bunun yaklaşık 7 katı.”

İstanbul Havalimanı kararı 2013’te alındı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, ‘devletin kar kaybı’ konusu ile ilgili yaptığı açıklamada İstanbul’a yeni havalimanı yapılma kararının 2013’te alındığını söyledi. Bakan Turhan gerekçe olarak şunları sıraladı;

  • Atatürk Havalimanı‘nda uçak ve yolcu trafiğinin artmasıyla yaşanan kapasite sorunları,
  • İstanbul’un hava trafiğini yönetmek.

Turhan, İstanbul Havalimanı‘nın modern tesisleriyle havacılık sektörünün tüm konforuna sahip, Avrupa’nın en büyük havalimanı olduğunun altını çizdi. Turhan, 7 Nisan itibarıyla tam kapasite hizmete açılan İstanbul Havalimanı’nın, bunun yanında önemli bir “hub” konumunda bulunduğunu kaydetti.

“Havacılık sektörüne 32 milyar Euro kazandırılacak”

Bakan Turhan, İstanbul Havalimanı’nın Havacılık sektörüne; 10 milyar 247 milyon euro yatırım bedeline ilave olarak işletme süresince ödenecek (KDV hariç) 22 milyar 152 milyon euro tutarındaki kira bedeli ile toplamda 32 milyar 399 milyon euro kazandıracağına dikkati çekti.

Bakan Turhan, İstanbul Havalimanı’nın havacılık sektörünün gelişmesine sağladığı katkı yanında, hem aktive ettiği yatırımlarla yaratılacak ek istihdam yoluyla hem de sektörden sağlanacak etkilerle Türkiye ekonomisinin gelişmesine de önemli katkı sunacağını vurguladı.

“Devlet TAV AŞ’ye 389 milyon euro kar kaybı ödeyecek, ancak bunun yaklaşık 7 katı kar elde edecek.”

Turhan, Atatürk Havalimanı’ndaki seferlerin, İstanbul Havalimanı’nda ticari yolcu taşımacılığına bütünüyle başlanılan tarihte durdurulduğunu ifade etti. Konuya ilişkin hususun sözleşmeyle hüküm altına alındığının altını çizen Turhan, Atatürk Havalimanı terminallerinin işletimine yönelik TAV İstanbul Terminal İşletmeciliği AŞ ile imzalanan kira sözleşmesinin 3 Ocak 2021’de sona ereceğine dikkati çekti.

Turhan, Atatürk Havalimanı’nın ticari uçuşlara kapatılması nedeniyle TAV İstanbul Terminal İşletmeciliği AŞ’ye sözleşmenin kalan süresi için 389 milyon euro kar kaybı ödenmesinin kararlaştırıldığı bilgisini paylaştı. Bakan Turhan, Atatürk Havalimanı’nın kapatılmasının kaybı hususundaki sözlerini şöyle tamamladı;

“TAV İstanbul Terminal İşletmeciliği AŞ, Atatürk Havalimanı için devlete yıllık KDV dahil 165 milyon 55 bin 383 dolar kira ödüyor. İGA ise İstanbul Havalimanı için devlete yıllık 1 milyar 45 milyon Euro kira ödeyecek. Dolayısıyla devletimiz 7 katı kar elde edecek.”

Devlet “İstanbul Havalimanı”ndan 7 kat fazla kazanacak başlıklı haber, trthaber.com internet sayfasında 28 Aralık 2019 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

mithatguney.com

#mithatgüney / @mithatgny

Bu haber, insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Bu haber, turkinsa.org.tr internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

3 comments

Leave a Reply