Ekim ayı İnşaat Malzemeleri ihracatı 1,94 milyar dolar!

Ekonomi

İMSAD verilerine göre Ekim ayı İnşaat Malzemeleri ihracatı, bir önceki aya göre yüzde 3 artarak 1,94 milyar dolara ulaştı.

Ekim ayı İnşaat Malzemeleri ihracatı verileri Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından hazırlanan ‘İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi 2019 Ekim’ sonuçları ile açıklandı. Buna göre, İnşaat Malzemeleri Dış Ticaret Endeksi’nde geçen yıl yaşanan finansal dalgalanmanın yol açtığı gerileme ile oluşan baz etkileri, Ekim ayında ortadan kalkmaya başladı.

Ekim ayı İnşaat Malzemeleri ihracatı verileri

Ekim ayı İnşaat Malzemeleri Dış Ticaretinde bir önceki aya göre;

  • İhracat Değer Endeksi yüzde 3 arttı,
  • İhracat Miktar Endeksi yüzde 6,5 geriledi,
  • İhracat Birim Fiyat Endeksi yükseldi.

Ekim ayı İnşaat Malzemeleri ihracatı 4,42 milyon ton oldu. Değer olarak ekim ayında ihracat 1,94 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Son 12 aylık verilere göre yıllık ihracat ise; 2018 yılı Ekim ile 2019 yılı Ekim ayları aralığında 21,6 milyar dolar olarak kaydedildi.

Ekim ayı İnşaat Malzemeleri ithalatı arttı

2019 yılı Ekim ayı İthalat Miktar Endeksi, bir önceki aya göre yüzde 15,9 artış gösterdi. Bu, 2018 yılı Ekim ayına göre 2,88 puan artışı ifade ediyor. 2019 yılı Ekim ayı İthalat miktarı 211,6 bin ton oldu. Değer olarak Ekim ayı ithalatı 585 milyon dolara ulaştı.

Demir-Çelik grubunda ihracat miktar ve değeri düşük

2019 yılı Ekim ayında, geçen yıla göre 8 alt ürün grubunun 7’sinde ihracat değer olarak yükselirken, demir çelik ürünleri ihracatı yüzde 21,5 düştü.

Ekim ayında en yüksek ihracat değer artışı yüzde 36,7 ile prefabrik yapılarda gerçekleşti.

Ağaç ve ahşap ürünlerinin değer olarak ihracatı yüzde 22,5 arttı.

Ekimde 8 alt ürün grubunun 7’sinin ihracatı miktar olarak geçen yılın ekim ayına göre artış gösterdi. Ekim ayında en yüksek ihracat miktar artışı yüzde 50,4 ile ağaç ve ahşap ürünlerinde kaydedildi. Yüksek miktar artışı yaşanan diğer alt sektör ise yüzde 27,9 ile prefabrik yapılar oldu. Demir-çelik ürünleri ihracat miktar olarak ise yüzde 14,5 geriledi.

İhracat birim fiyatı artan tek sektör Prefabrik Yapılar

Söz konusu ayda 8 alt ürün grubundan 7’sinin ihracat birim fiyatları geçen yılın ekim ayına göre geriledi. Fiyat düşüşleri genel olarak tek haneli rakamlarda görüldü. İhracat birim fiyatı artan sektör ise yüzde 7,1 ile prefabrik yapılar olarak belirlendi.

Ekimde ağaç ve ahşap ürünlerin ihracat birim fiyatı yüzde 18,1 düştü. Yalıtım malzemeleri ihraç birim fiyatı da yüzde 15,8 geriledi. Elektrikli malzemeleri ve teçhizatları, ihracat birim fiyatları ise geçen yılın ekim ayına göre yüzde 5,3 düşerek en sınırlı gerileme yaşanan alt sektör olarak kayıtlara geçti.

İnşaat malzemeleri ihracatı 1,9 milyar dolara ulaştı başlıklı haber, trt.com internet sayfasında 09 Aralık 2019 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

mithatguney.com

#mithatgüney / @mithatgny

Bu haber, insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Bu haber, turkinsa.org.tr internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

2 comments

Leave a Reply