Emlakçılıkta yeni dönem 1 Eylül’de başlıyor

Sektörel

1 Eylül’den itibaren Emlakçılıkta yeni dönem başlıyor. Emlak sektörüne yönelik düzenleme uyarınca artık yetki belgesi olmayan işletmeler ruhsat alamayacak ve emlakçılık yapamayacak.

Emlakçılıkta yeni dönem başlıyor

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 1 Eylül’den itibaren Emlakçılıkta yeni dönem başlıyor. Artık yetki belgesi olmayan emlakçı işletmeler ruhsat alamayacak ve emlakçılık yapamayacak.

Hatırlayacağımız üzere, 5 Haziran 2018‘de yayımlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile emlak sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin taşıması gereken şartlar belirlenmişti. Bu kapsamda Emlak işletmelerinin taşınmaz ticaretiyle iştigal edebilmesi için yetki belgesi alması hükmü getirilmiş ve söz konusu uygulamanın hayata geçmesi için belirlenen tarih son olarak 31 Ağustos 2020’ye kadar uzatılmıştı. Söz konusu uygulamanın hayata geçmesi için az bir süre kaldı.

Buna göre, 1 Eylül’den itibaren, işletmenin yetki belgesine sahip olup olmadığı iş yeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeden önce yetkili idareler tarafından kontrol edilecek. Yetki belgesi olmayan işletmelere ruhsat verilmeyecek.

Yetki belgesi için gereken belgelerle birlikte şu ana kadar internet üzerinden Ticaret Bakanlığı’na başvuran ve kriterleri karşılayan işletmeler, belgeleri aldı. Geçerlilik süresi 5 yıl olan Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi’nin, işletmenin herkes tarafından kolaylıkla görülebilen bir yerine asılması gerekiyor.

“Mesleki yeterlilik belgesi tek başına yeterli değil”

AA muhabirine açıklamada bulunan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, Ticaret Bakanlığı’nın Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi (TTBS) üzerinden yapılan başvurular neticesinde Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi’nin alındığını söyledi.

Aşa, söz konusu belgenin alınması için bazı şartlar gerektiğini dile getirdi; “Daha önce bu alanda herhangi bir kurs almamış emlakçılardan mesleki yeterlilik belgesi isteniyor. Bazı emlakçılar bu belgenin yeterli olduğunu düşünüyor ancak mesleki yeterlilik belgesi emlakçılık yapmak için gereken şartlardan bir tanesi olup, tek başına yeterli gelmiyor.

“Mağduriyetin ve kayıt dışılığın önüne geçilmesi amaçlanıyor”

Uzun süredir bu uygulamanın hayata geçmesini beklediklerini kaydeden Nizameddin Aşa, “Bu uygulama, sektörde mağduriyetlerin ve kayıt dışılığın önüne geçmeyi hedefliyor. Sonuç olarak gayrimenkul sektörüne kalite ve disiplin gelecek. Bakanlığın belirlediği kriterleri karşılayabilenler bu işi yapacak. Yetki belgesi olmayanlar emlakçılık yapamayacak. Kayıt dışı emlakçılık yapanların önlenmesi sayesinde vergi gelirleri de artacak.” şeklinde konuştu.

Burada vatandaşlara da önemli görev düştüğünün altını çizen Aşa, “Tüketicilerimiz mutlaka yetki belgeli emlakçılarla çalışmalı. Ofise gittiğinde bu belgeyi sormalı. Yetkisiz emlakçılarla kesinlikle iş görmesinler. Aksi taktirde bugüne kadar karşılaşılan sıkıntılar sürecektir.” dedi.

“İnternetteki sahte ilanlar kaldırılacak, belgesiz işletmelerin ilan vermesi engellenecek”

Bu uygulamanın, bugüne kadar mağduriyetlere kapı aralayan sahte ilanları da gündeme aldığını söyleyen İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa, sahte ilanlar konusunda adım atılmasının çok önemli olduğunu belirtti. Aşa sözlerini şöyle sürdürdü:

“Online ilan platformlarında yer alan ve büyük oranda dolandırıcılık amacı taşıyan sahte ilanları defalarca gündemde tuttuk. Ancak bu platformlar bugüne kadar radikal bir karar alamadı. Uygulama sayesinde artık;

  • internetteki sahte ilanlar kaldırılacak,
  • belgesiz işletmeler bu platformlara ilan veremeyecek,
  • bir taşınmaz için birden fazla ilan verilemeyecek.
  • sahibinden olan ilanlarda vekaletname ya da tapu kaydı istenecek.

Aşa, yetki belgesi olmayan ve kayıt dışı çalışan kişilerle iş yapan, komisyon paylaşan emlakçıya 10 katına kadar ceza kesilebileceğini ve yetki belgesinin de iptal edilebileceğini vurguladı.

“Etkin denetim şart”

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, kendisine emlakçı süsü vererek tüketiciyi dolandıranların, düzenleme kapsamında önüne geçilmesi için aktif denetimin şart olduğunu söyledi.

Dolandırıcıların bugüne kadar her geçen gün farklı bir yöntem bulabildiğini, belgenin de sahtesini çıkartabileceklerini dile getiren Koçal, burada etkin denetimin yanı sıra tüketiciye de büyük görev düştüğünü vurguladı.

Koçal, “Tüketici özellikle sosyal medyadaki ve internetteki ilanlara dikkat etmeli. Ofisi olan emlakçılarla çalışmalı. Özellikle kiralamayı veya satın almayı düşündükleri gayrimenkulün bulunduğu bölgedeki emlakçılar tercih edilmeli.” diye konuştu.

Kaynak; Emlakçılıkta yeni dönem 1 Eylül’de başlıyor

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Gelişmelerden haberdar olmak için Mühendisin Penceresi YouTube kanalıma abone olmayı unutmayın.

https://www.youtube.com/channel/UCWgu3os45ZD7pYXaIsiqNDg

One thought on “Emlakçılıkta yeni dönem 1 Eylül’de başlıyor

Leave a Reply