ENKA, Tataristan’da elektrik santrali inşa edecek!

Sektörel

Türk inşaat şirketi ENKA ile Rus Tatanergo, Tataristan’da 360 Milyon Dolar değerinde kombine çevrim elektrik santrali inşa edecek.

Türk inşaat şirketi ENKA ve Rus Tatenergo şirketleri, Rusya’ya bağlı Tataristan’da 25.6 milyar ruble (360 milyon dolar) değerinde kombine çevrim elektrik santrali inşa edecekler.

Enka’nın Rus basınına ulaşan açıklamasında, “Şirketimiz Tatenergo ile 858 megawatt kapasiteli doğalgazlı kombine çevrim elektrik santrali inşaatı için anlaşma imzaladı. Anlaşmanın toplam değeri 25.6 milyar ruble” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamaya göre santral, Aralık 2023’te kullanıma geçirilecek.

ENKA 858 MW kombine çevrim santrali yapımı için sözleşme imzaladı

ENKA İNŞAAT‘ın kurumsal sayfasında yapılan açıklamaya göre firma, JSC Tatenergo ile Tataristan’da inşa edilecek 858 MW kapasiteli doğalgaz kombine çevrim santralinin anahtar teslimi olarak yapımı için bir sözleşme imzalamış.

Proje, GE 9HA.02 Gaz Türbini jeneratörü ile donatılmış 1×1 konfigürasyonu üzerine kurulu olacaktır. Tamamlandığında, yüzde 64,7 verimlilik ile 858 MW’lık kapasiteye sahip olacak olan santralin, Rusya Federasyonu’nun en verimli santrali olması planlanmaktadır. Proje, Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti’nin Zainsk kentinde yer almaktadır.

Açıklamaya göre planlanan bitiş tarihi 30 Kasım 2023’tir.

Kaynak; Enka, Tataristan’da elektrik santrali inşa edecek

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Gelişmelerden haberdar olmak için Mühendisin Penceresi YouTube kanalıma abone olmayı unutmayın.

Haramain High Speed Railway – HHR – Saudi Arabia (KSA)

Leave a Reply