Eylül 2015 Emlak Endeksi açıklandı

Hurriyetemlak.com Eylül 2015 Emlak Endeksi açıklandı. Türkiye genelinde yıllık fiyat artışı yüzde 7 olurken, satılık konutların metrekare satış fiyatı ortalama 2.298 lira olarak yansıdı.

TÜRKİYE’DE ORTALAMA KONUT FİYATI 2.298 TL/M²

Kiralık konutlara bakıldığında ise yüzde 5’lik yıllık artış dikkat çekiyor. Kiralıkta ortalama metrekare fiyatının 16 lira olduğu Türkiye’de, amortisman (geri dönüş) süresi ise 12 yıl ortalamasında.

Türkiye 2.298 TL/m²

Satılık yıllık artış: %7

Kiralık yıllık artış: %5

*Türkiye ortalaması 5 ilin (İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa) ortalama değerleri alınarak hesaplanmıştır.

İSTANBUL 3.353 TL/m²

Satılık yıllık artış: %10

Kiralık yıllık artış: %4

Hurriyetemlak.com Emlak Endeksi’ne göre İstanbul’da, satılık konutlarda metrekare ortalaması 3.353 lira oldu. Kiralık evlerin metrekare ortalaması ise 21 lirayı buldu. Amortisman süresinin 13 yıl ortalamasında olduğu İstanbul’da son bir ayda konut fiyatlarının en çok artan ilçe Bağcılar. İlçede metrekare fiyatları yüzde 7,0 artarken, ikinci sırayı yüzde 5,8 artışla Gaziosmanpaşa aldı. Üçüncü sırada ise yüzde 5,6 artışla Adalar var.

Son 1 ayda satılık konut fiyatlarının arttığı ilçeler:

Bağcılar: %7,0

Gaziosmanpaşa: %5,8

Adalar: %5,6

Son 1 ayda satılık konut fiyatlarının azaldığı ilçeler:

Küçükçekmece: -%1,8

Üsküdar: -%1,5

Başakşehir: -%1,2

ANKARA 1.544 TL/m²

Satılık yıllık artış: %6

Kiralık yıllık artış: %8

Ankara’da satılık konutların metrekare ortalama fiyatı bir yılda yüzde 6 oranında artış gösterdi. Satılık metrekare fiyat ortalamasının 1.544 lira olduğu Ankara’da, kiralık evlerde ise ortalama fiyat 9 lira. Amortisman süresinin 15 yıl olduğu ilde değeri en çok artan ilçeler sıralamasında ilk sırada Gölbaşı var. İlçede bir ayda ortalama fiyat yüzde 3,5 artış gösterdi. İkinci sırada ise yüzde 2,1 artışla Pursaklar var. Üçüncü sıradaki Keçiören’de ise bir aylık artış yüzde 1,4 oranında.

Son 1 ayda satılık konut fiyatlarının arttığı ilçeler:

Gölbaşı: %3,5

Pursaklar: %2,1

Keçiören: %1,4

Son 1 ayda satılık konut fiyatlarının azaldığı ilçeler:

Altındağ: -%3,6

Polatlı: -%1,3

Sincan: -%0,8

İZMİR 2.000 TL/m²

Satılık yıllık artış: %14

Kiralık yıllık artış: %13

İzmir’de bulunan satılık konutların metrekare ortalama fiyatı bir yılda yüzde 14 artarak 2.000 liraya ulaştı. Kiralık konutlarda ortalama fiyat ise yüzde 13 arttı ve metrekaresi 10 liraya ulaştı. İlde amortisman süresi ise 17 yıl. İzmir’in son bir ayda en çok değerlenen ilçeleri arasında ilk sırayı yüzde 5,7 artışla Foça alıyor. İkinci sıradaki Dikili’de artış yüzde 4,6 olarak dikkat çekiyor. Üçüncü sırada ise yüzde 3,5 artışla Urla var.

Son 1 ayda satılık konut fiyatlarının arttığı ilçeler:

Foça: %5,7

Dikili: %4,6

Urla: %3,5

Son 1 ayda satılık konut fiyatlarının azalan ilçeler:

Güzelbahçe: -%2,7

ANTALYA 1.684 TL/m²

Satılık yıllık artış: %15

Kiralık yıllık artış: %11

Antalya’da son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 15 arttı ve metrekaresi 1.684 lira oldu. Kiralık konutlara bakıldığında artış yine yüzde 11, metrekare ortalama fiyat ise 9 lira. Amortisman süresinin 15 yıl olarak belirlendiği Antalya’da fiyatı son bir ayda artan ilçeler sıralamasında; Serik yüzde 7,7 artış ile ilk sırada yer alıyor. İkinci sıradaki Kepez’de fiyatlar yüzde 2,1, üçüncü sıradaki Konyaaltı’nda ise yüzde 1,3 artış gösterdi.

Son 1 ayda satılık konut fiyatlarının arttığı ilçeler:

Serik: %7,7

Kepez: %2,1

Konyaaltı: %1,3

Son 1 ayda satılık konut fiyatlarının azaldığı ilçeler:

Kemer: -%4,4

Muratpaşa: -%0,5

BURSA 1.333 TL/m²

Satılık yıllık artış: %14

Kiralık yıllık artış: %12

Hurriyetemlak.com Emlak Endeksi’ne göre Bursa’da satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 1.333 lira. Son bir yıllık yükseliş yüzde 14 ortalamasında. Kiralık konutlara bakıldığında ise bir yıllık artış yüzde 12. Kiralık evlerin metrekare ortalaması 7 lira civarında. Amortisman süresinin 16 yıl olduğu Bursa’da fiyatı artan ilçeler sıralamasında son bir aylık veriler göz önüne alındığında en çok artış Osmangazi’de yaşandı. İlçede bir aylık artış yüzde 6,5’u buldu.

Son 1 ayda satılık konut fiyatlarının arttığı ilçeler:

Osmangazi: %6,5

Son 1 ayda satılık konut fiyatlarının azaldığı ilçeler:

Yıldırım: -%3,7

Mudanya: -%2,1

Yayınlayan

Mithat GÜNEY

Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/