Hazineye ait Tarım Arazileri ve 2B’lerin satış başvuruları için son günler!

Sektörel

Hazineye ait Tarım Arazileri ile 2B Arazilerinin satışından yararlanmak isteyenler için son başvuru tarihinin 16 Aralık 2019 olduğu hatırlatıldı.

Hazineye ait Tarım Arazileri Satış Başvuruları için son günler

AA muhabirinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, 6292 sayılı Kanun uyarınca, Hazineye ait Tarım Arazileri ve 2B taşınmazlarının satış başvurusu için son tarih 16 Aralık. 10 Temmuz 2019 tarih, 30827 sayı ve 7181 kanun numaralı Resmi Gazete‘de yayımlanan Tapu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında; Hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan tarım arazilerinin ve 2B taşınmazlarının hak sahiplerine satışı için son başvuru süresi uzatılmıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı satışta temel gerekçe olarak; tarımla geçimini sağlayan vatandaşların orman vasfını kaybetmiş 2B arazilerini uzun yıllar kullanmalarını gösteriyor. Bakanlık tarafından, belediye ve mücavir alan sınırları dışında bulunan tarım arazileri hak sahiplerine rayiç bedellerinin yüzde 50’si oranında indirimli ve sıfır faizle 6 yıl vadeli olarak satılıyor.

2B taşınmazları ve Hazineye ait tarım arazilerinin satışına ilişkin, süresi içinde başvurmayanların, kendilerine yapılan tebligatta belirtilen bedeli süresi içerisinde ödemeyenlerin ve taksitli satışlarda, sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenlerin başvuru ve ödeme süresi 16 Aralık’a kadar uzatıldı.

556 bin 2B Arazisi satıldı

Bu kapsamda 2012’den bugüne kadar yaklaşık 556 bin 2B taşınmazının 791 bin hak sahibine satışı gerçekleşti. Toplam satış bedeli 11,8 milyar lira olan gayrimenkul satışlarından 8,8 milyar lirası tahsil edildi. Geri kalan bedelin tahsilatı ise taksitler halinde gerçekleştiriliyor.

51 bin Tarım Arazisi satıldı

Bugüne kadar yaklaşık 65 bin kişiye toplam 51 bin tarım arazisi satışı gerçekleştirildi. Toplam satış değeri 790 milyon lira olan taşınmazlardan 350 milyon lirası tahsil edildi.

Hazineye ait Tarım Arazileri de aynı kanun kapsamında

Sözkonusu kanun çerçevesinde Hazineye ait tarım arazilerinin kiracılarına, kullanıcılarına ve paydaşlarına satışı da çözüme kavuşturuldu. Uygulama kapsamında rayiç bedel ve hak sahiplerini belirleme çalışmaları tamamlanan illerde satışlara başlandı.

Bu düzenlemeden toplam 157 bin vatandaşın yararlanması hedefleniyor. Bunlardan;

  • 27 bin kişi tarım arazileri satışlarında başvuru ve ödeme sürelerini kaçıranlar
  • 130 bin kişi 2B satışlarında bu süreleri kaçıranlar.

“Herhangi bir hak kaybı yaşamamaları için en geç 16 Aralık’a kadar başvurularını ve ödemelerini yapmaları gerekir”

Tekno Teknik İnşaat Emlak Şirketi sahibi Bayram ÜNAL, Hazineye ait tarım arazileri ve 2B taşınmazlarının satışında bir daha süre uzatımı olmayacağı, vatandaşların herhangi bir hak kaybı yaşamamaları için en geç 16 Aralık’a kadar başvurularını ve ödemelerini yapmaları gerektiğini kaydetti.

Tarım arazileri ve 2B taşınmazlarının satış başvuruları için son 5 gün başlıklı haber, aa.com.tr internet sayfasında Ayşe Şensoy Boztepe tarafından 11 Aralık 2019 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

mithatguney.com

#mithatgüney / @mithatgny

Bu haber, insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Bu haber, turkinsa.org.tr internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Leave a Reply