İstanbul Havalimanı Metro Hattı yüzde 71 oranında tamamlandı!

Sektörel

Gayrettepe İstanbul Havalimanı Metro Hattı Projesinde, Türkiye’nin ilk insansız hızlı metrosu olma özelliği ile 120/km saat hızda seyiredilebilecek.

İnşaat çalışmaları adeta dev bir yer altı şehrini andırıyor

Yapımını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın üstlendiği Gayrettepe – Kağıthane – İstanbul Havalimanı Metro Hattı Projesinin;

 • Kağıthane-Havalimanı bölümünün 2021 yılının ikinci çeyreğinde,
 • Gayrettepe-Kağıthane kısmının ise 2021 yılı sonuna doğru tamamlanması planlanıyor.

Gayrettepe – İstanbul Havalimanı Metro Hattının inşa çalışmaları, (Covid-19) yeni tip koronavirüs salgınına rağmen hız kesmeden devam ediyor. Yeni Havalimanına ulaşımda büyük rahatlık sağlayacak olan metro hattının toplam uzunluğu 70 kilometreyi buluyor. Bunun;

 • 37,5 kilometresi Gayrettepe-Kağıthane-İstanbul Havalimanı arasında,
 • 32 kilometresi ise Halkalı-İstanbul Havalimanı arasında yer alıyor.

İstanbul Havalimanı Metro Hattı projesi 2016’da başladı

Hatırlayacağınız gibi;

 • Gayrettepe – Kağıthane – İstanbul Havalimanı Metro Hattının yapım faaliyetleri 07 Aralık 2016 tarihinde,
 • Havalimanı – Halkalı Metro Hattının inşası da 07 Mart 2018 tarihinde başladı.

Tünel açma işlemleri bitmiş olan Gayrettepe – Kağıthane- İstanbul Havalimanı Metro Hattı projesinde tamamlanma oranı yüzde 71’i buldu. Rayların montajının birçok istasyonda başlandığı projede, mimari işler ve yürüyen merdiven montajları devam etmekte. İstasyonların betonarme kısımları yüzde 63 oranında tamamlandı.

Sefer sıklığının 3 dakika olarak planlandığı hatta, maksimum işletme hızı 120 km/saat olarak belirlendi. Araçların 4’lü veya 8’li diziler halinde işletilmesine imkan tanıyacak şekilde son teknoloji ile donatılıp modern bir konsept ile tasarlanan istasyonlar ve güzergâhın, günlük 600 bin yolcu kapasitesine hizmet verebilmesi bekleniyor.

Türkiye’de ilk kez sürücüsüz olarak hizmet verecek Metro Hattının, ilk önce kısa bir süre test için sürücülü olarak kullanılması planlanıyor. Bu proje sayesinde Gayrettepe-İstanbul Havalimanı mesafesi 35 dakika gibi kısa bir sürede kat edilecek.

Metro hattı hangi ilçelerden geçecek?

Şehir içi karayolu trafik yükünü önemli oranda azaltacak olan Gayrettepe – İstanbul Havalimanı Metro hattı şu ilçe sınırlarından geçiyor;

 • Beşiktaş,
 • Şişli,
 • Kağıthane,
 • Eyüp ve
 • Arnavutköy

İstanbul Havalimanı metro istasyonlarının tavan ve yerlerinde kağıttan uçak siluetleri aydınlatılarak dizayn edilen bir konsept oluşturuldu. Trenlerin ilk etapta sürücülü daha sonra sürücüsüz olacağı projede peronlarda otomatik kapılar olacak.

Kaynak; İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Gelişmelerden haberdar olmak için Mühendisin Penceresi YouTube kanalıma abone olmayı unutmayın.

https://www.youtube.com/channel/UCWgu3os45ZD7pYXaIsiqNDg

Leave a Reply