Kamu Lojmanları yeniden ihaleye çıkıyor!

Sektörel

Koronavirüs nedeniyle ara verilen Kamu Lojmanları satış ihaleleri Temmuz ayında yeniden başlıyor. İlk ilanının Ankara için çıkıldığı Kamu Lojmanları tahmini ihale bedelleri 70 bin TL’den başlıyor.

Kamu Lojmanları 0,74 kar oranı ve 12 ay ödemesiz finansman fırsatı ile sunuluyor

Koronavirüs nedeniyle ara verilen Kamu Lojmanları satış ihaleleri yeniden başlıyor. Temmuz ayında başlayacak ihalelerin ilki Ankara için yapılacak. Kamu Lojmanları tahmini ihale bedelleri 70 bin TL’den başlayıp, 400 bin liraya kadar gidiyor. belirlenmiş durumda.

Kamu Bankalarının açıkladığı 4 yeni kredi paketi çerçevesinde konut kredilerinde sağladıkları yüzde 0,64 gibi tarihin en düşük banka faiz oranları, ortaya çıkan finansman avantajını fırsata çevirmek suretiyle konut hayalini gerçekleştirmek isteyenleri harekete geçirdi.

Konut kredisi faizlerindeki düşüşle birlikte kredi başvurularında yoğunluk yaşanırken, sektör temsilcileri haziran ayı için umutlu.

Koronavirüs etkisi ile yüzde 44,6 oranında düşen Mayıs ayı konut satışları, 50 bin 936 adet olarak gerçekleşti. Gayrimenkul sektörü temsilcileri, 2020 yılı Haziran ayı konut satışlarının 130 bin adetlik bir rekora ulaşabileceğini ümidini taşıyor.

Öte yandan bir diğer önemli konu ise, kamu bankalarının sağladığı kredi avantajını fırsata çevirmek isteyen satıcıların konut fiyatlarında bir gecede 150 bin TL’ye varan artışlar gerçekleştirmesi oldu. Uzun zamandır konut alma hayali kuran vatandaş, düşen faizlerle ortaya çıkan fiyat avantajını fırsatçılara kaptırmamak için gerçekten uygun fiyatlı ev arayışına girişti.

Bu durumda akıllara hemen, yılbaşında satışa çıkarılan ancak koronavirüs nedeniyle ara verilen kamu lojmanları geldi.

50 bin Kamu Lojmanı satılacak

Türkiye genelinde halen kamuya ait 250 bine yakın lojman bulunmakta. Bunların 140 bini savunma, güvenlik, adalet ve istihbarat hizmetleri için kullanılırken, lojman ile kampüs alanında yer alan ve hizmet binalarıyla bütünleşik bulunan yaklaşık 59 bin lojman da satışa sunulmayacak. Dolayısı ile kamuya ait geriye kalan 50 bin lojmanın satışı öngörülüyor.

2020 yılında 8 bin 500 adet satılacak

Bu yılın Ocak ayı itibariyle Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Konya, Afyonkarahisar, Eskişehir, Bolu, Muğla ve Antalya’da ekspertiz işlemleri tamamlanan ve satış ihalesine çıkılan kamu lojmanlarından bin 600’den fazlasının satışı gerçekleştirildi. Satışlarından hazineye 418 milyon lira katkı sağlanan bu konutlardan sonra Koronavirüs tedbirleri kapsamında satışlarına ara verilmişti.

2020 yılı içerisinde bu konutlardan 8 bin 500 adetinin daha ihaleye çıkılması planlanıyor. Söz konusu kamu konutlarının satışından devlete 1.5 milyar lira gibi bir gelir elde edilmesi bekleniyor.

Ankara’da 405 adet daire için ilana çıkıldı

Normalleşme adımları çerçevesinde tekrardan başlanan ihalelerden ilk ilana Ankara için çıkıldı. Satış ihaleleri 1 ila 20 Temmuz 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Çankaya, Yenimahalle ve Keçiören ilçelerinde bulunan 405 adet kamu konutunun açık teklif usulü ile ayrı ayrı satışı yapılacak.

Tahmini bedelleri 70 bin liradan başlıyor

Konu ile ilgili Yeni Şafak’tan Kenan Biter’in yaptığı habere göre;

 • 55 m²’den 200 m²’ye kadar çeşitli katlarda
 • 1+1, 2+1,3+1 ve 4+1 şeklinde oda yapısına sahip daireler için
 • 70 bin TL’den 400 bin TL’ye kadar tahmini bedel belirlenmiş.

Temmuz ayında satışa çıkılacak ihaleler Başkent Milli Emlak Dairesi tarafından düzenlenecek olup, dairelere talip olacakların daire tahmini fiyatının yüzde 10’u kadar geçici teminat yatırması gerekiyor.

Örnek olarak;

 • Çankaya Bahçelievler’de 280 bin TL tahmini bedelli 100 m² 3+1 bir daire için 28 bin TL teminat bedeli yatırılacak.
 • Keçiören’de 70 bin TL tahmini bedelli 60 m² 2+1 daire için ödenecek teminat bedeli 7 bin TL şeklinde.

Diğer kamu lojmanlarının da ekspertiz çalışmaları devam etmekte olup, il ve ilçe bazında kısa süre içerisinde ihaleye çıkarılması bekleniyor.

Kar oranı 0,74 ve 12 ay ödemesiz

Özellikle kamu bankaları tarafından sıfır konutta yüzde 0,64’e kadar inen aylık faiz oranları yanında kamu lojmanları için de özel finansman paketleri açıklıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü (Emlak Katılım, Vakıf Katılım, İş Bankası, Kuveyt Türk ve Garanti Bankası olmak üzere) 5 banka ile yaptığı protokoller çerçevesinde kamu lojmanları için finansman desteği sunacak. Bunlar içerisindeki en uygun oran ve ödeme planı ise Vakıf Katılım’dan geldi.

Vakıf Katılım, kamu lojmanı almak isteyenlere;

 • 12 aya kadar ödemesiz
 • 15 yıla kadar vade
 • ve aylık yüzde 0,74 kâr oranı ile finansman imkânı sunmakta.

Emlak Katılım ise kamu lojmanı satışlarına;

 • 120 ay vadeye kadar vadelerde
 • yüzde 0,76 oran ile kredi veriyor.

Oturan memura öncelik tanınacak

Devlet lojmanlarından kat mülkiyeti kurulanlarda oturanlara öncelikli olarak satın alma hakkı tanınıyor. Açık ihale yöntemiyle satılacak dairenin ihalede oluşan en yüksek bedel üzerinden satın almak isteyen memurlara 5 yıl ila 10 arasında ödeme seçenekleri sunuluyor.

En yüksek teklifi veren daire sahibi olacak

Memurun oturduğu lojmanı satın almak istememesi halinde ise kamu konutu ihalede en yüksek teklif veren istekliye;

 • peşin ödeme veya
 • yüzde 25’i peşin olmak üzere 24 aya kadar taksitle satılacak.

Satışa çıkarılan kamu konutları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il müdürlüklerinin online kanalları üzerinden duyuruluyor.

Kaynak; 70 bin TL’den başlayan fiyatlarla kamu lojmanları yeniden ihaleye çıkıyor

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Gelişmelerden haberdar olmak için Mühendisin Penceresi YouTube kanalıma abone olmayı unutmayın.

Haramain High Speed Railway – HHR – Saudi Arabia (KSA)

One thought on “Kamu Lojmanları yeniden ihaleye çıkıyor!

Leave a Reply