Kanal İstanbul’da patlatmalı kazının hasar riski yok!

Sektörel

Prof. Dr. Kahriman, Kanal İstanbul’da usulüne uygun yapılacak kontrollü patlatma faaliyetlerinin çevredeki bina ve tesisler için herhangi bir hasar riski bulunmadığını ifade etti.

Patlayıcı Mühendisliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ali Kahriman, Türkiye’de Patlayıcı Mühendisliği’nin dünya standartlarında uygulandığını belirtti. Prof. Dr. Kahriman açıklamasında şunları söyledi; “Kanal İstanbul’da usulüne uygun yapılacak kontrollü patlatma faaliyetlerinin, su kaynakları başta olmak üzere çevredeki bina ve tesisler için herhangi bir hasar riski bulunmamaktadır.”

Prof. Kahriman ve Derneğin Yönetim Kurulu üyeleri, Kanal İstanbul Projesi kapsamında ehil olmayan kişilerin patlatmalı kazı teknolojisiyle ilgili yaptıkları tutarsız açıklamalar hakkında AA muhabirine bilgi verdi. Dernek Y.K. üyeleri konu ile ilgili; Patlatmalı Kazı Tekniğinin metro, tünel ve yeraltı yapılarıyla temel kazı inşaatlarında çevre dostu yöntemlerle ve başarılı bir şekilde uygulandığını ifade ettiler.

Prof. Dr. Kahriman, sosyal medyada yer alan Kanal İstanbul’da uygulanacak patlatmalı kazı tekniğiyle onlarca kilometrelik alanda olumsuz etki yaratılacağı söylemlerinin gerçeğini yansıtmadığını kaydetti. Aynı zamanda İstanbul Okan Üniversitesi Patlayıcı Mühendisliği Yüksek Lisans Programı Koordinatörü olan Kahriman konu ile ilgili şunları kaydetti;

“Usulüne uygun olarak gerçekleştirilen kontrollü patlatma ile patlatılan alan gerisinde kalan kaya birimlerinin örselenmesi, su kaynaklarının yön değiştirmesi söz konusu değildir. Kontrollü olarak gerçekleştirilecek patlatmalı kazı, geride kalan kayanın en fazla 3 ila 5 metre mesafelere tesir etmektedir ve dolayısıyla Kanal İstanbul Projesi civarındaki yeraltı ve yer üstü su kaynaklarına bir etkisi söz konusu değildir.”

“Patlatmalı Kazı için Risk Analizi yapılıyor”

Prof. Dr. Ali Kahriman sözlerini şöyle sürdürdü;

“Patlatmalı kazı yapılabilmesi için risk analizi yapılıyor. Çevrede etkilenme riski olan binalar varsa bunlarda kullanılacak patlayıcı madde miktarı, hangi tür maddelerin kullanılacağı tanımlanıyor. Bu tanımlamalar ekseninde ilgili valilikler ve emniyet müdürlükleri patlayıcı kullanacak firmalara ruhsat veriyorlar. Daha sonra bu uygulamalar sırasında yine çevreye zarar verilmesin diye titreşim ölçümleri yapılıyor ve Türkiye’deki uzmanlaşmanın artmış olması sonucu bu tür faaliyetler yapılabilir hale geldi.

İstanbul’da doğru dürüst metro hattı yoktu ama bu konularda yetişmiş uzmanlar, teknik ekipmanlar ve uygulayıcı firmalar olmadığı için bu teknolojiden uzak duruluyordu. Biz bu süreci başlatıp mesleki ve teknik eğitimler ve hatta uygulamalara katkı vererek uygulamaların yapılabilirliğini sağladık. Mega kentimiz bu vesile ile son 10 yıl içerisinde metro gibi modern ulaşım olanağına hızlı bir şekilde kavuşmuştur.”

“İnşaatlarda kullanılan patlayıcı terör saldırılarında kullanılanlardan çok farklı”

Patlayıcı Mühendisliği Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Patlatma Uzmanı Rafet Fidan, inşaat projelerinde kullanılan patlayıcı maddelerin terör saldırılarında kullanılanlardan çok farklı olduklarını vurguladı.

Fidan, “Bizim projelerde kullandığımız patlayıcı maddeyi sadece ehil kişiler kullanabilir. Patlama esnasında söylendiği gibi herhangi bir gaz salınımı olmaz. Şu anda İstanbul’un sadece Anadolu Yakası’ndaki metro hatları ve farklı projelerdeki kazı çalışmalarında günlük en az 5 ton patlayıcı madde kullanılmaktadır.” dedi.

Patlatma Uzmanı Rıza Sağlam ise iş makinelerinin çok daha uzun sürede hem çevre kirliliği hem de gürültü kirliliğine yol açarak yaptıkları çalışmayı, patlatmalı kazı yöntemiyle daha kısa sürede ve çevre kirliliğine yol açmadan gerçekleştirdiklerini aktardı.

Patlayıcı Mühendisliği Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Patlatma Uzmanı Yasin Kahraman da patlatmalı kazı tekniğinin ekonomik, hızlı ve diğer yöntemlere göre daha çevreci bir uygulama olmasının yanı sıra güvenlik açısından da riskleri azalttığına dikkat çekti.

Kahraman, bu teknikle yapılan çalışmalar sayesinde iş kazalarının da minimize edildiğini sözlerine ekledi.

Kahriman: Kanal İstanbul’da patlatmalı kazının hasar riski yok başlıklı haber, aa.com.tr internet sayfasında 29 Aralık 2019 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

mithatguney.com

#mithatgüney / @mithatgny

Bu haber, insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Bu haber, turkinsa.org.tr internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Leave a Reply