Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden korkutan açıklama!

Sektörel

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden Gülüm Tanırcan; “Olası İstanbul Depremi’nden 6-7 milyon kişi etkilenebilir.” dedi.

Büyükçekmece Belediyesi ev sahipliğinde “Deprem Riski ve Riskin Azaltılmasına Yönelik Çalışmalar” adlı seminer düzenlendi. Moderatörlüğünü Prof. Dr. İlhan Osmanşahin’in yaptığı seminerin konuşmacısı ise Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden Gülüm Tanırcan oldu. 

Seminerdeki konuşmasında olası Marmara Depremi‘nden 6-7 milyon kişinin etkilenebileceğini ifade eden Tanırcan, toplam ekonomik kaybın 90-120 milyar dolar arasında olmasını öngördüklerini söyledi.

Tanırcan, Türkiye’de yapı denetimi eksikliği olduğunu ve tasarımların depreme yönelik yapılmadığını vurguladı. Ülke genelindeki tüm binaların güçlendirilmesi gerektiğini belirten Tanırcan, olası İstanbul depremi hakkında bilgiler verdi.

“Olası depremden 6-7 milyon insan etkilenebilir.”

Tanırcan sözlerini şöyle sürdürdü;

“İstanbul’da gelecekte büyük bir deprem olduğunda, 6-7 milyon insan depremden etkilenebilir. Yapı denetimi kavramından sadece şantiyede inşaatın denetimi anlaşılmakta. Ancak depreme dayanıklı yapı tasarımı ihmal edilmektedir. Ülke genelindeki mevcut tüm binalara risk analizi yapılmalı ve gerekenler acilen güçlendirilmelidir. Doğal afet sigortaları kurumunun kurulması ve zorunlu deprem sigortası uygulaması başlatılmalıdır. Deprem her an gerçekleşebilir.”

“Depremin yol açacağı ekonomik kayıp 90-120 milyar dolar arasında tahmin ediliyor.”

Gülüm Tanrıcan; “İstanbul ve çevresinde bir depremin olması durumunda, toplam ekonomik kaybın 90-120 milyar dolar arasında olması öngörülüyor.

Deprem sonrası ise;

  • acil durum,
  • müdahale ve
  • yeniden inşa

çalışmalarında kullanılmak üzere 30 milyar dolar civarında bir harcama öngörülmekte. ” dedi.

“Peki, neler yapılmalı?”

Belediye meclis üyesi Tuncay Tuna, Hakan Çebi ve Belediye Başkan Yardımcısı Evren Kılcı ve belediye daire müdürlerinin de katıldığı seminerde Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden Gülüm Tanırcan sözlerini, neler yapılması gerektiği ile ilgili önerileriyle tamamladı;

  • Depreme dayanıklı projelendirme, inşaat ve kontrol yapılmalı,
  • yapısal güçlendirme, kentsel dönüşüm, afet ve acil planları hazırlanmalı,
  • depreme yönelik eğitimler verilmeli,
  • riskin transferi açısından da tüm binalara deprem sigortası yaptırılmalı.

Kandilli Rasathanesi’nde görevli deprem mühendisinden korkutan açıklama: İstanbul depreminden 6-7 milyon insan etkilenebilir başlıklı haber, sondakika.com internet sayfasında 12 Mart 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

mithatguney.com

#mithatgüney / @mithatgny

Bu haber, insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Gelişmelerden haberdar olmak için Mühendisin Penceresi YouTube kanalıma abone olmayı unutmayın.

https://www.youtube.com/channel/UCWgu3os45ZD7pYXaIsiqNDg

Leave a Reply