Kapıya Servis, 10 bin ilave istihdam sağlayacak!

Ekonomi

Koronavirüs salgını sebebi ile evlerine kapanan vatandaşların kapıya servis talebi, Türkiye’de bu hizmeti veren şirketlerin istihdam planlarını değiştirdi.

Kapıya Servis, Eve Teslim, Kapıda Teslim veya Eve Servis talebinde artış var

Kapıya Servis talebinin, şirketlerin saha ekiplerinin sayılarını hızla artırmak suretiyle, yaklaşık 10 bin ek istihdam sağlayacağı öngörülüyor.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında;

  • Kafe ve restoranların kapanması,
  • 65 yaş üstünün dışarı çıkmasına sınırlama getirilmesi,
  • bir çok iş yerinin evden çalışmak durumunda kalması,

eve servis hizmetlerinde talep patlamasına neden oldu.

Yemeğini, temizliğini, vakit geçireceği eğlenceli oyun aktivitelerini evde yapmak zorunda kalan vatandaşlar, kapıya teslim hizmeti veren firmalara yöneldiler. Dolayısı ile eve teslim hizmeti veren firmaların aldıkları sipariş oranları, normal bir güne oranla yüzde 50’den fazla artış gösterdi. Hal böyle olunca, gelen talebe yetişmek için harekete geçen kapıda teslim şirketleri, servis elemanı sayılarını artırmaya başladı. Uzmanlar tarafından, yaklaşık 250 bin kargo çalışanı ve motokuryenin görev aldığı kapıya servis sektöründe, kısa süre içerisinde ilave 10 bin istihdam artışı öngörüyorlar.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Emre Ekmekçi, Türkiye genelinde özel sektör ve PTT ile beraber

  • 150 binin üzerinde kargo çalışanı,
  • 100 binin üzerinde moto kurye olmak üzere,

250 bin kişinin çalıştığını söyledi.

Ekmekçi kısa sürede kapıda teslim dediğimiz alanda e-ticaret ve teslimat sektörlerinde yüzde 10’luk bir istihdam artışı öngördüklerini dile getirdi.

1 hafta içinde 100 ek istihdam sağlandı

TOBB E-Ticaret Meclis Başkanı aynı zamanda Gittigidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı, evlere servis hizmetinin ağırlıklı olarak İstanbul, Ankara ve İzmir’de verildiği bilgisini verdi. Ancak önümüzdeki dönemde bu şehirlerde artış olmakla birlikte, kapıya servis uygulamasının diğer illerde de hızla yayılacağını, haliyle bunun da istihdam artışlarını beraberinde getireceğini dile getirdi.

Nitekim istihdam artışlarıyla ilgili somut hamlelerin gelmeye başladığını ifade eden İstegelsin CEO’su Sedat Yıldırım, 1 haftada 100 kişilik ek istihdam sağladıklarını bildirdi. İstegelsin, yeni tip (Kovid-19) koronavirüs tehdidi sebebiyle temassız teslimatı başlattı.

1.000 kişiyi işe alacak

Migros, Sanal Market web sitesi için 2 haftada 1.000 kişiyi işe alacak. Migros’un işe aldığı kişiler, Migros Sanal Market üzerinden verilen siparişlerin temininden ve sevkiyata hazırlanmasından sorumlu olacaklar.

CarrefourSa da market çalışanlarını gerektiği durumlarda sanal markete kaydıracağını, şayet ihtiyaç olması halinde de geçici işe alım yapacağını bildirdi.

Evde yemek yapanların sayısı artınca, mutfak kumanyası siparişleri de arttı

Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Burhan Akgül ise, kurye hizmeti veren personelin çok yoğun günler yaşadığını, market alışverişleri de dahil olmak üzere vatandaşın internet üzerinden alışveriş yaptığını belirtti.

Akgül sözlerine şöyle devam etti;

“Halk koronavirüs endişesiyle evlerinde yemek yapmayı tercih ediyor. Dolayısı ile de yemek siparişlerinden ziyade mutfak kumanyası talebinde artış oldu. İnsanlar para alışverişi de yapmak istemiyor. Onun için vatandaş online ödemeli alışveriş yapıyor.”

Kapıya serviste istihdam 10 bin artacak başlıklı haber, sabah.com.tr internet sayfasında 26 Mart 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Gelişmelerden haberdar olmak için Mühendisin Penceresi YouTube kanalıma abone olmayı unutmayın.

https://www.youtube.com/channel/UCWgu3os45ZD7pYXaIsiqNDg

One thought on “Kapıya Servis, 10 bin ilave istihdam sağlayacak!

Leave a Reply