Karakaya Baraj Gölü'nde depremin yüzey kırığının izi!

Çevre, Kültür ve Sanat

Elazığ Sivrice’deki depremin yüzey kırığının izi, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü ekiplerince Karakaya Baraj Gölü’nde kaydedildi.

Karakaya Baraj Gölü’nde depremin yüzey kırığının izi görüntülendi

Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice İlçesinde 24 Ocakta gerçekleşen 6,8 büyüklüğündeki depremin yüzey kırığının izi, Karakaya Baraj Gölü’nde MTA ekipleri tarafından kaydedildi. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) ekibi, depremin kara üzerinde oluşturduğu yüzey kırığının baraj gölü tabanında devam eden uzantısıyla aynı çizgisellikte, su yüzeyinden karşı kıyıya kadar uzanan yaklaşık 1 kilometrelik beyaz izin oluşumuna şahit oldu.

MTA Jeoloji Etütleri Dairesi Başkanlığına bağlı Yer Bilimleri Araştırmaları Koordinatörlüğü Aktif Tektonik ve Uygulamalı Jeoloji Birimi teknik personelinden Dr. Akın Kürçer, Dr. Selim Özalp ve Hasan Elmacı ile MTA Malatya Bölge Müdürlüğü etüt başmühendisi Dr. Nail Yıldırım’dan oluşan ekip, afet bölgesinde arazi çalışması gerçekleştirdi. Yetkililer, bu arazi çalışmasında amaçlananın, deprem kaynak fayının tanımlanması ve meydana gelen hasarın jeolojik yapıyla ilişkisinin araştırılması olduğunu ifade ettiler.

Ekip Çevrimtaş ve Ilıncak köyü çevresinde incelemelerde bulundu

Sivrice’ye bağlı Çevrimtaş ve Ilıncak köyü yakınlarında incelemelerde bulunan ekip, depremin oluşturduğu yüzey kırığının Karakaya Baraj Gölü’ne kadar uzandığını farketti.

Ekip araştırma esnasında, Elazığ’da meydana gelen depremin kara üzerinde oluşturduğu yüzey kırığının baraj gölü tabanında devam eden uzantısıyla aynı çizgisellikte, su yüzeyinden karşı kıyıya kadar uzanan yaklaşık 1 kilometrelik beyaz izin oluşumuna şahit oldu.

Durum karşısında şaşıran araştırma grubu üyelerinden Kürçer, izi kameraya kaydetti. Çekilen görüntüde, depremin merkezinde oluşan yüzey kırıklarının Ilıncak köyünün Keban Baraj Gölü’ne uzanan bölümü üzerinde ilginç bir görüntü ortaya koyuyor.

Kürçer, kırığın göl tabanındaki uzantısını inceledikleri sırada bir anda su yüzeyinde, karşı kıyıya kadar uzanan beyaz bir çizgi oluştuğunu belirtti. Kürçer, kameraya kaydettiği o anlarda şunları ifade etti;

“MTA ekibi olarak depremin merkezine çok yakın bir yerde, Ilıncak köyünün Fırat Nehri’ne bakan sahilinde incelemeler yapıyoruz. Hemen karşımızda güney tarafta Doğanyol var. İnceleme yaptığımız esnada, fayın Fırat Nehri’nin içerisinde karşı tarafa, güney sahiline geçtiği yerde, muhtemelen su veya gaz çıkışına bağlı olarak göl tabanından yükselen muazzam bir çizgisellik oluştu. Bunu, Fırat Nehri’nin içerisinde, faya paralel, fayın tam üzerinde, beyaz bir çizgisellik olarak çok rahatlıkla görüntüleyebiliyoruz. Fay bir zon şeklinde sıçramalı ilerliyor, hatta suyun içerisinde dahi sağa ve sola sekmeleri çok dikkatli bakarsak görebiliyoruz.”

“Bu doğrultu atımlı fay; nehir tabanında da benzer şekilde büklümlerle ilerliyor”

Kürçer, devamında şu bilgileri paylaşıyor:

“Dünkü gözlemlerimizde sahilde yüzey kırığının izlerini görmüştük. Bu doğrultu atımlı fayın karada, yüzeyde ne yapıyorsa nehir tabanında da benzer şekilde sağ ve sola sıçrama ve büklümlerle ilerleyebildiğini bize gösteriyor. Bu, çok enteresan ve güzel bir gözlem oldu. Karşı sahilde de Doğanyol’un hemen yakın kuzeyindeki köylerin olduğu yerde ilk 2 gün inceleme yaptığımız Koldere’ye bağlı mezraların olduğu yerlere doğru bu kırığın ilerlemiş olduğunu çok net şekilde görüyoruz.”

Elazığ Sivrice’deki depremin yüzey kırığının izi, Karakaya Baraj Gölü’nde MTA ekibince kaydedildi başlıklı haber, milliyet.com.tr internet sayfasında 08 Şubat 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

mithatguney.com

#mithatgüney / @mithatgny

Bu haber, insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Leave a Reply