‘Kısa Çalışma Ödeneği’ İŞKUR tarafından devreye alındı!

Ekonomi

Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkilerini azaltmak için, Kısa Çalışma Ödeneği uygulaması Devlet tarafndan devreye alındı.

Kısa Çalışma Ödeneği uygulaması hem işverene hem de işçilere avantaj sağlıyor

Koronavirüs tedbirleri kapsamında devreye alınan kısa çalışma ödeneği, hem işverene hem de işçilere önemli avantajlar getiriyor. Hükümet, (Kovid-19) yeni tip koronavirüs salgınının etkisini artırmasıyla, sosyal izolasyonun daha da önem kazandığı bugünlerde, kısa çalışma ödeneğini devreye aldı. Özel sektör istihdamının sürekliliğini sağlamak için çok kritik bir adım olan bu uygulama, işverenin de bu zor dönemlerde çalışanlarını kaybetmesini engelliyor.

Uygulamaya kimler başvurabilir?

”İşçi dostu” olarak nitelendirilen bu uygulamaya, iş yerindeki haftalık çalışma sürelerini geçici olarak en az üçte bir oranında azaltan veya faaliyetlerini tamamen ya da kısmen en az 4 hafta durduran işverenler başvuru yapabilir.

Ödenekten faydalanabilmek için;

  • kısa çalışma başlama tarihinden önceki 60 gün hizmet akdine tabi olanlar içinden,
  • son 3 yılda 450 gün prim ödemiş olmak gerekiyor.

Kısa çalışma ödeneği, işçinin çalışmadığı süreler için, aylık olarak işçinin doğrudan kendisine ödeniyor.

Hangi sektörlere hitap ediyor, asgari çalışan sayısı kaç?

Kısa çalışma ödeneği uygulamasından yararlanmak için belli bir asgari çalışan sayısı şartı olmadığı gibi, başvurular için sektör ayrımı da yok. Her sektörden işveren, bir kişi bile çalıştırsa bu uygulamadan yararlanabilecek. SGK borcu ve Maliye’ye vergi borcu olan işverenler de kısa çalışma uygulamasına başvuruda bulunabilir.

Kısa çalışma ödeneğinde üst sınır ne?

Bir kişinin günlük kısa çalışma ödeneği, o sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanıyor. Günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ı olarak hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150’sini geçemiyor.

Dolayısıyla aldığı brüt ücret miktarına göre herhangi bir sigortalı, 1752 lira ile 4 bin 381 lira arasında değişen kısa çalışma ödeneğine hak kazanıyor.

Bu da günlük olarak 58 lira ile 146 lira arasında bir rakama denk geliyor.

Kaç ay ödeme yapılacak?

Kısa çalışma ödeneğinin azami uygulanma süresi 3 ay olarak belirlendi. Talebi kabul edilen işverenler, uygulamadan yararlandıkları süre boyunca işçi çıkaramayacaklar. Ödemeler PTT aracılığıyla yapılacak.

(Kovid-19) Yeni tip koronavirüsten olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma talep eden işveren;

  • buna ilişkin kanıtlarla birlikte
  • “Kısa Çalışma Talep Formu” ve
  • “Kısa Çalışma Uygulanacak İşçi Listesi”ni

bağlı olduğu İŞKUR birimine elektronik posta göndererek kısa çalışmaya başvurabilecek. Başvuru sonuçları İŞKUR tarafından elektronik posta yoluyla işverenlerin eposta adreslerine bildirilecek.

Devletten işçiye maaş, işverene koruma kalkanı başlıklı haber, aa.com.tr internet sayfasında 02 Nisan 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Bu haber, insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Gelişmelerden haberdar olmak için Mühendisin Penceresi YouTube kanalıma abone olmayı unutmayın.

https://www.youtube.com/channel/UCWgu3os45ZD7pYXaIsiqNDg

2 comments

Leave a Reply