Konut Kredisinde yıllık rekor 6 ayda kırıldı!

Sektörel

Düşük faizli konut kredisi sayesinde vatandaşlar tarafından kullanılan tüm zamanların konut kredisinde yıllık rekor 2020 yılının ilk 6 ayında kırıldı.

Konut Kredisinde yıllık rekor şimdiden kırıldı

Türkiye genelinde düşük faizli konut kredisi sayesinde vatandaşlar tarafından kullanılan tüm zamanların konut kredisinde yıllık rekor, 2020 yılının ilk 6 ayında kırıldı.

2020 yılı Ocak başı ile Haziran ayı sonu arasındaki dönemde Kamu Bankaları başta olmak üzere sektörde uygulanan düşük faiz oranı ve uzun vadeli ödeme imkanı ile konut kredisi kampanyası sayesinde konut kredi bakiyesi 32,2 milyar lira artış gösterdi. Söz konusu tutar daha önce 27,6 milyar lirayla 2017 yılında en yüksek değere ulaşmıştı.

AA muhabiri tarafından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlenen bilgiye göre konut kredileri bakiyesi;

  • 2018 yılı sonunda 188,5 milyar lira iken,
  • 2019 sonunda 10,2 milyar lira artmak suretiyle 198,7 milyar liraya yükseldi. 
  • 2020 yılının ilk ilk çeyreğinde ise konut kredileri 211 milyar liraya ulaştı. 

Kamu Bankaları öncülüğünde kredi paketi devreye kondu

Normalleşme sürecine geçişle birlikte kamu bankaları öncülüğünde konut kredisi faiz oranları tarihin en düşük seviyesine indi. 

Hem inşaat sektörünün canlanması hem de vatandaşların erteledikleri konut taleplerini satın alabilmek için ortaya konan bir dizi yeni kampanya sayesinde konut kredisi kullanımı ilk yarı sonu itibarıyla ciddi artış gösterdi. Böylelikle yılın ilk yarısında 32,2 milyar liralık artışla 230,9 milyar liraya ulaşan Konut Kredisi kullanım seviyesinde tüm zamanların yıllık rekoru rekor kırıldı.

“Fırsatçıların fiyatları artırması olumsuz etkiledi”

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, kamu bankalarının kampanyası sayesinde konuta ilginin yüzde 50 arttığına vurgu yaptı. Aşa, alımlarını şu ana kadar erteleyen ve kiradan kurtulmak isteyen vatandaşların satılık daire almaya yöneldiklerini söyledi.

Ancak bu süreçte bazı fırsatçı ev sahiplerinin ve gayrimenkul şirketlerinin fiyatları yüzde 25’lere varan oranlarda artırdığını dile getiren Aşa, “Şayet fırsatçılar haksız yere fiyat artırmaya çalışmasalardı, çekilen konut kredi tutarı ve satılan ev adedi çok daha fazla olacaktı.” dedi.

Aşa sözlerine, bu tarz fırsatçılık yapmak isteyen kişi ve kurumlar hakkında; kredi verilmemesi v.s gibi yaptırımların acilen uygulanması gerektiğini ekledi.

“Kişi başı kullanılan ortalama kredi tutarı 218 bin lira oldu”

Artyol Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Türkkan’ın Türkiye Bankalar Birliği verilerinden hareketle aktardığına göre; 2019 yılında kişi başına kullanılan ortalama konut kredisi tutarı 170 bin lira civarındaydı.

Türkkan, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü verileri ışığında yaptığı basit bir hesapla bu rakamın günümüzde 218 bin liralara kadar yükseldiğini ifade etti.

Şöyle ki; Haziran ayı başından bugüne kadar 27 gün içerisinde 93 bin 704 Kredili Konut satışının gerçekleştiğini, kredili satışlardan da 19 milyar 618 milyon lira gelir elde edildiğini belirtti.

“Kredili konut satışı 100 bin adedi geçecektir”

Haziranda başlayan kampanyaların sektörü 3-4 kat canlandırdığını belirten Era Türkiye Marka Direktörü Toros Cumhur, nitekim açıklanan sektörel verilerin de bu canlılığı desteklediğini söyledi.

Konut kredi hacminin 1-19 Haziran’da 11,5 milyar lira yükseldiğini anımsatan Cumhur şunları söyledi;

“Bu rakam 2019’un tamamından fazlaydı. BDDK’nın açıkladığı ilk 27 günlük veriler, tüm zamanların en yüksek hacmine 6 ayda ulaşıldığını göstermektedir.

Sadece ipotekli konut satışı haziranda 100 bin adedi geçecektir. Haliyle toplam konut satışı da yine haziranda tüm zamanların üstünde gelecektir.”

“Yıl sonu beklentimiz 1,4 milyon konut”

Yeni kampanyaların sektöre sağladığı ivmenin her alanda görüldüğünü belirten Nef İcra Kurulu Üyesi Selçuk Çelik, çok cazip avantajlar sunan kampanyaların bekleyen konut talebini hareketlendirdiğini söyledi.

Çelik, Koronavirüs salgını sebebiyle mart ayında başlayıp nisan ve mayıs aylarında devam eden yavaşlamaya rağmen, haziranda satış adetlerinde hızlı bir sıçrayış beklediklerini ifade etti. Yıl sonunda 1,4 milyon satış adediyle Avrupa lideri olabileceklerini bildiren Çelik, Nef olarak salgın sürecinde yaptıkları dijital satışlar sayesinde Haziranda 305 adet satışla 373 milyon lira ciro elde ettiklerini, bu satışların 81 milyon liralık kısmının Nef Online üzerinden gerçekleştiğini vurguladı.

Kaynak; https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/konut-kredisinde-tum-zamanlarin-yillik-rekoru-6-ayda-kirildi/1899409

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Gelişmelerden haberdar olmak için Mühendisin Penceresi YouTube kanalıma abone olmayı unutmayın.

Haramain High Speed Railway – HHR – Saudi Arabia (KSA)

Leave a Reply