Koronavirüs online toplantı sistemlerine ilgiyi artırdı!

Proje Yönetimi ve Kişisel Gelişim

Koronavirüs tedbirleri online toplantı platformlarına ilgiyi artırdı. Evden çalışmak durumunda kalanlar için büyük kolaylık sağlayan bu uygulamalardan bazıları şunlardır;

Evden çalışmak durumunda kalan çalışanlar gerek kendi aralarında gerekse de işverenlerle görüşmelerinde video konferans programları aracılığı ile online toplantı tertip ediyorlar.

Tüm dünyayı etkisi altına alanyeni tip koronavirüs salgını sebebiyle çok sayıda kurum ve kuruluş, evde çalışma düzenine geçiyor.

Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde home ofis sistemine geçilmesi ile bazı uzaktan çalışma platformlarına olan ilgi son bir haftada yüzde 25’ten fazla artırdı.

GoToMeeting, Google Hangouts, Zoom, Slack ve Skype

Uzaktan çalışmayı kolaylaştırıcı çeşitli özellikler sunan platformlar arasında başlıca öne çıkanlar şu şekilde sayılabilir;

  • Microsoft Teams,
  • GoToMeeting,
  • Google Hangouts,
  • Zoom,
  • Slack ve
  • Skype

Microsoft Teams; “Eski çalışma düzenimize geri dönme olasılığımız düşük”

Microsoft’un alınan verilere göre, 11 Mart itibarı ile, uzaktan çalışmaya yönelik birçok işleve sahip Microsoft Teams uygulaması, 32 milyon kullanıcı sayısına ulaştı. Bu sayı 18 Mart’ta 44 milyona yükseldi.

Farklı alanlarda hizmet veren ve dünyada binlerce çalışana sahip önde gelen şirketler Microsoft Teams’i kullanıyor. “Uzak hissetmeden uzaktan çalışın” sloganıyla hizmet veren sistem;

  • her yerden sohbet etmeye,
  • toplantı ve arama yapmaya,
  • Microsoft’un dosya sistemleri üzerinden ortak işler gerçekleştirmeye

imkan sağlıyor.

Konuya ilişkin Financial Times’a açıklama yapan Microsoft 365 Başkanı Jared Spataro; “Eski çalışma şeklimize geri döneceğimizi sanmıyorum” dedi.

Normalde ücrete tabi olan ürünü Microsoft koronavirüsle etkin mücadele kapsamında çeşitli ülkelerdeki sağlık kuruluşlarına ücretsiz sunuyor.

Zoom ve Slack kullanıcı sayısı da ciddi oranda arttı

Öte yandan, uzaktan çalışmayı kolaylaştıran diğer uygulamalardan Zoom ve Slack kullanıcı sayısı da koronavirüs sonrası alınan evden çalışma kararıyla ciddi oranda attı.

Slack’in grup mesajlaşma uygulaması, geçen yılların ilk çeyreğine göre, kullanıcı sayısını yüzde 40 oranında arttırdı.

Uzaktan çalışmayı kolaylaştıran uygulamalar, mühendislik, inşaat taahhüt projeleri ve hukuk gibi alanlarda da kullanılmaya başlandı.

İngiliz The Register’in haberine göre, Birleşik Krallık’taki mahkemeler görüntülü görüşme yoluyla duruşmalar yapacak.

WhatsApp mesajlaşma ve görüntülü görüşme

Uzaktan çalışmaya yönelik tasarlanmış programların yanı sıra, mesajlaşma ve görüntülü görüşme imkanı sağlayan, WhatsApp gibi uygulamalar da bu süreçte yoğun şekilde kullanılmaya başlandı.

Bu artıştan Türkiye’nin yerli platformlarından BiP de payına düşeni aldı. Turkcell Dijital Servisler ve Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ataç Tansuğ, 10 kişiye kadar grup görüntülü görüşme yapılabilen Türkiye’nin uygulaması BiP’in, görüşme süresinin bu süreçte 3 kat arttığı bilgisini verdi. Tansuğ, BiP Web uygulamasının ise bilgisayar ve tablet üzerinden kullanılabilmekte olup, koronavirüs sonrası kullanımında yüzde 55 artış olduğunu ifade etti.

Elektronik Genel Kurul Sistemi (e-GKS) uygulaması

Bunun yanında Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK), Türkiye’deki tüm anonim şirketler ve genel kurul yapan tüm kurumlara, Elektronik Genel Kurul Sistemi (e-GKS) uygulaması ile geniş bir altyapı imkanı sunuyor.

e-GKS uygulaması, genel kurul süreçlerinin ve işlemlerinin tamamının fiziki belge olmaksızın, elektronik ortamda gerçekleştirilmesine imkan sağlıyor.

Elektronik Yönetim Kurulu Sistemi (e-YKS)

MKK’nin diğer bir sistemi de Elektronik Yönetim Kurulu Sistemi de (e-YKS). Bu uygulama ile şirketler, yönetim kurulu toplantılarını elektronik ortamda güvenli bir şekilde yapabiliyor.

Hükümlü ve tutuklular da görüntülü görüşme yapabilecek

“Ceza ve İnfaz Kurumlarının Yönetimi ve Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Yönetmelik’in yürürlüğe girmesi ile, hükümlü ve tutuklular da cezaevinden görüntülü görüşme gerçekleştirebilecek.

Koronavirüs online toplantı sistemlerine ilgiyi artırdı başlıklı haber, trthaber.com internet sayfasında 25 Mart 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Bu haber, insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Gelişmelerden haberdar olmak için Mühendisin Penceresi YouTube kanalıma abone olmayı unutmayın.

https://www.youtube.com/channel/UCWgu3os45ZD7pYXaIsiqNDg

2 comments

Leave a Reply