Olası Marmara Depremi İçin Korkutan Açıklama!

Sektörel

Olası Marmara Depremi ile ilgili Prof. Dr. Mehmet Sakınç’tan korkutan açıklama geldi. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü MAREM Jeoloji-Sedimantoloji Bölüm Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Sakınç, Marmara Denizi açıklarında kırılmamış iki büyük fay hattı bulunduğunu belirtti.

Olası Marmara Depremi

Sakınc; “Biri Tekirdağ açıklarında diğeri de Kumburgaz açıklarında, ne zaman kırılacağı belli değil. 7.2 ve 7.4 civarında Olası Marmara Depremi bekleniyor” dedi.

Marmara Denizi’nin Değişen Oşinografik Şartlarının İzlenmesi projesi, Sevinç-Erdal İnönü Vakfı tarafından yürütülmektedir. MAREM kapsamında Tekirdağ Yelken Kulüp‘te ‘Her Yönüyle Marmara Denizi‘ konulu bir toplantı düzenlendi. İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Mehmet Sakınç, toplantıdaki konuşmasında şunları söyledi:

“Biri Tekirdağ açıklarında, diğeri de Kumburgaz açıklarında olmak üzere, Marmara’da kırılmamış iki büyük fay var. Bu fayların ne zaman kırılacağı belli değil. 7.2 ve 7.4 civarında Olası Marmara Depremi bekleniyor. Yaptığımız incelemelerde 250 yıllık bir döngü olduğunu tespit ettik. Büyük deprem üzerinden 250 yıl geçti. Bu döngü doldu. Olası Marmara Depremi her an gerçekleşebilir. Bu iki fay aynı anda yıkılırsa kıyamet benzeri bir olay olur. 1800’lü yıllarda tsunami nedeni ile dalgaların surları aştığı, Haliç’te sandalların battığı, Kıyamet-i Suğra diye bir deprem olayından bahsediliyor. Son yapılan 2500 yıllık İstanbul Yenikapı çalışmalarında tarihlenen deprem buluntularında birçok tusunami izine rastlamak mümkündür.”

ERGENE NEHRİ MARMARA DENİZİ’NE AKACAK

Marem Proje Lideri Levent Artüz ise Marmara Denizi‘ndeki kirliğe dikkat çekerek; “1954 yılından beri Marmara Denizi’nde araştırmalar devam ediyor. Bu proje, Dünyada en uzun soluklu deniz izleme projesidir. Marmara’yı yaz kış, 1272 metre derinliğe kadar, 252 istasyonda 163 parametreyi ölçmek suretiyle inceliyoruz. Bu parametreler üzerinden modelleme yapıyoruz. Tüm derinliklerde kimyasal inceleme yapıyoruz. Yerli ve yabancı 18 üniversitenin iştirak ettiği  canlı ve jeolojik çalışmalar yapıyoruz. Tüm sonuçlar ve çalışmalar kirlenmeyi işaret ediyor. Bu bölgede yapımı süren Ergene Derin Deşarj Tesisi Aralık’ta hizmete açılacak. Çalışmaya başladığında dünyanın en kirli nehri Marmara Denizi‘ne akmaya başlayacak. Kirlilik Marmara’yı kilitleyecek” dedi.

PLAJLARDA KİRLİLİK ÇOK VAHİM BOYUTTA

Marmara kıyısındaki 17 halk plajında kirlilik incelemesi yaptıklarını belirten Artüz, sonuçların gerçekten vahim olduğunu söyledi. Artüz, “Seçtiğimiz 17 plajda 10 metrekarelik replika 5 milimetrenin üzerinde olan plastik parçalarını inceledik. Sonuçlar gerçekten korkutucu. Buralarda yassı plastiklere, uzamış ipliksi plastiklere, pet şişe ve kapaklarına ve kütlelere bakıldı. Yapılan incelemelerde plajlarda en çok sigara filtresi çıktı. İkici sırada çerez poşetleri bulundu. Üçüncü sırada ise poşet parçaları, dördüncü sırada da pet şişe ve kapakları vesaire çıktı. Beşinci sırada çok ciddi miktarda plastik pipetler çıktı. Altıncı olarak balık ağları ile av malzemeleri bulunuyor ve sıralamada tıbbi malzemeden, kömür cürufuna kadar muhtelif materyallere rastladık.” şeklinde konuştu.

PLAJLARIN DURUMU

Artüz, yaptıkları geniş kapsamlı çalışmalardan çıkan sonuçlara göre en kötü durumdaki plaj Menekşe Plajı‘nın çıktığını söyledi Artüz; “En iyi olan plaj Hamzaköy Plajı çıktı. Kumbağ Plajı ise kötü durumda değil, Şarköy Plajı‘ndan daha iyi durumda.” dedi.

Kaynak; https://www.dha.com.tr/yurt/profesorden-korkutan-marmara-depremi-aciklamasi/haber-1600085

Leave a Reply