Pandemi ile Yazlık Ev fiyatları yüzde 30 arttı!

Sektörel

Koronavirüs salgını sonrası normalleşme sürecinin başlaması ve yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte Yazlık Ev fiyatları yüzde 30 arttı.

Yazlık Ev fiyatları yüzde 30 arttı

Koronavirüs salgını sonrası normalleşme sürecinin başlaması ve yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte yazlıklara akın eden vatandaşlar, uzaktan çalışma ve online eğitim imkanı sayesinde daimi evlerine geri dönmedi. Bu sebeple satılık ve kiralık Yazlık Ev fiyatları yüzde 30 oranında arttı.

Sabah’tan Seda Tabak’ın haberine göre; (Kovid-19) yeni tip koronavirüs salgını ve yaz mevsimi etkisi ile yazlık evlerine giden vatandaş, pandemi sonrası normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması adına;

 • seyahat kısıtlamasının kalkması,
 • uzaktan çalışma modeline geçiş ve
 • online eğitim sürecinin başlamasıyla birlikte kışlık evine dönmedi.

Bu durum, yazlık bölgelerde evlere olan talebi de artırdı. Arzın kısıtlı olduğu yerlerde yazlık ev kiraları ve emlak fiyatları ortalama yüzde 30 oranında arttı. 

Bodrum’da Yazlık Ev fiyatları ikiye katlandı

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Era Bodrum Ofis sahibi Sertel Tezal, yaz sezonunun bitmiş olmasına rağmen Bodrum’da nüfusun hala 400 bin civarında olduğunu belirtti. Bodrum’un yaklaşık 650 km yüzölçümüne sahip bir yarımada olduğunu söyleyen Tezal,

“Koronavirüs salgınından önceki yıllarda Bodrum’da istatistiksel olarak yıllık ortalama yüzde 15 fiyat artışı gözlemlenmekteydi. Ancak şimdi şu yerleşim yerlerinde fiyatların ortalama yüzde 30 arttığını söyleyebiliriz;

 • Bitez,
 • Ortakent,
 • Yalıkavak,
 • Gümüşlük,
 • Gündoğan ve
 • Türkbükü.

Bodrum’daki ev kiraları 2 bin liradan başlayıp 60 bin liraya kadar yükseliyor. Sezonluk ev kiralamak isteyenler ise bu fiyatların 2 katını ödüyor. Havuzlu bahçeli 100 metrekarelik bir evin kirası 10 bin liradan başlıyor. Eğer dayalı döşeli ful eşyalı bir ev kiralamak isteyenler için bu fiyat 2 katına çıkıyor.” dedi.

İstanbul İzmir Otoyolu hizmete açıldı

İstanbul İzmir Otoyolu Projesi çerçevesindeki 192 kilometrelik kesim, 4 Ağustos 2019 Pazar günü hizmete açıldı. Yapım çalışmalarının 2010 yılında başladığı İstanbul İzmir Otoyolu, Marmara Bölgesi’ni Ege Bölgesi’ne, Batı Akdeniz ve Batı Anadolu Bölgesi’ne bağlayan önemli ulaşım akslarından biri.

Nitekim Eva Gayrimenkul Değerleme Direktörü Filiz Akkaya, İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu ile 3.5 saatte İzmir‘e ulaşan İstanbullular’ın İzmir sahil şeridinde Güzelbahçe, Urla, Çeşme ve Karaburun ilçelerindeki yazlıklara akın ettiğini söyledi. Akkaya, “İzmir’de yazlık ev fiyatları da koronavirüs sebebiyle yaklaşık yüzde 30 civarında arttı. Vatandaş genellikle bahçeli evlere, müstakil evlere veya ikiz müstakil konutlara ilgi gösterdi.” dedi.

Bunun yanında Akkaya, üzerine bağ evi tarzında tek bir yazlık ev yapılabilecek küçük alanlı tarla ve arazilere olan talebin ise yüzde 100 arttığının altını çizdi.

Bodrum ve Çeşme birinci sırada

ENDEKSA Genel Müdürü Görkem Öğüt, yaptıkları analizlere göre yazlık bölgeler içinde konut satış ve kira değerleri en yüksek bölgelerin Bodrum ve Çeşme olduğunu söyledi. Öğüt’e göre incelenen bölgeler içinde;

 • kira bedelleri en fazla artan bölgeler Bodrum ve Marmaris,
 • satış fiyatı en fazla artan bölgeler Fethiye ve Marmaris.

Konut fiyat artışı İzmir ve Ankara’da daha fazla

Endeksa’nın Ağustos ayı verilerine göre İzmir ve Ankara’daki konut fiyat artışı İstanbul’dan daha fazla. Türkiye genelinde konut fiyatları Ağustos ayında yüzde 2 artış gösterdi.

Antalya’da Konut Fiyatları uçtu!

Antalya‘da da yazlık ev talebinin yüksek olduğunu belirten PROJEKSPERT Gayrimenkul Kurucusu Emel Akbaş İdikut, sözlerine şöyle devam etti:

“Antalya’da konut fiyatları Ocak- Ağustos döneminde yüzde 20 civarında artarken yeni projelerde yüzde 40’a varan artışlar yaşandı. Zira Antalya, Yabancı yatırımcının da en çok alım yaptığı bölgelerin başında geliyor.”

Kamu Bankaları faiz oranını yüzde 0,64’e kadar düşürdü.

Haziran başında koronavirüs salgını nedeniyle ortaya çıkan ekonomik durgunluğa son vermek, yerli üretimi desteklemek ve iç talebi canlandırmak amacıyla Kamu Bankaları tarafından konut kredisi faizlerinde indirim başta olmak üzere 4 yeni Kredi Paketini devreye soktu.

Bunların başında ise; uzun vadeli düşük faizli ödemesiz dönemli konut kredisi kampanyası gelmekteydi. Nitekim konut kredisi aylık faiz oranları birinci el konutta yüzde 0,64 seviyelerine kadar düştü.

Uzun zamandır ihtiyaç veya yatırım amaçlı konut almak için beklemede olan vatandaş bu düzenlemeye olumlu tepki gösterdi ve 2020 yılı;

Konut kredisi faizleri yüzde 1 sınırını aştı

Ancak kamu bankaları ilerleyen dönemde aşama aşama;

 • Önce 12 ay geri ödemesiz kredi uygulamasını ikinci el konutta iptal ettiler,
 • İkinci el konutta uyguladıkları kredinin aylık faiz oranını yüzde 0,87’ye yükselttiler ve
 • 12 ay geri ödemesiz uygulamayı sıfır konutlar için de kaldırdılar.

Nihayetinde Merkez Bankası’nın sıkılaştırma adımları sebebiyle konut kredisi faizleri yüzde 1,1 seviyelerinin üzerine çıktı.

Neticede bu durum, piyasada birikmiş taleplerin de gerçekleşmiş olması ile birlikte Ağustos ayı konut satışlarına yansıdı ve Ağustos ayında Türkiye genelinde 170 bin 408 konut satıldı. Bu rakam, satışların geçen yıla göre yüzde 54 arttığını gösterse de, diğer bir ifade ile temmuza göre yüzde 26 düştüğünü söyleyebiliriz.

Konut kredisi faiz ve taksit tutarı hesabı için bağlantıdaki tablomuzu kullanabilirsiniz. 

Yazlık Ev ile ilgili öne çıkan diğer haberlerimiz;

Koronavirüs sonrası ticari hayatımız nasıl değişecek?

Koronavirüs sonrası üretim, istihdam, ithalat ve perakende satış stratejileri gibi alanlarda ticari hayatımız mecburen değişecek. REM People CEO’su Bülent Peker bizim için değerlendirdi;

Koronavirüs, Bahçeli Evlere talebi artırdı

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını sebebiyle vatandaşın Bahçeli Evlere yönelik ilgisi 2 kattan fazla arttı.

Yeni trend; ‘Kırsala Kaçış’ mı?

Koronavirüs salgını sürecinin şehirlerde güçlü bir değişimi zorunlu kıldığını anlatan mimarlara göre dikey yapılaşma daha fazla risk oluşturacak. Şehir plancılarına göre kent hayatında da yeşil koridorlar, bisiklet yolları artacak, bazı caddeler araç trafiğine kapatılacak. Ancak en önemli değişiklik; kırsala kaçış hızlanacak.

‘Sağlıklı Ev’ Projesi çok ilgi gördü

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, gayrimenkul sektöründe de ezberleri bozdu. Nitekim ‘Sağlıklı Ev Projesi’ çok ilgi görüyor

Koronavirüse karşı Evden Çalışmak için 5 etkili yöntem;

Koronavirüs salgını nedeniyle artık binlerce kişi muhtemelen evden çalışmak durumunda kalacak. Peki, evden çalışmanız isteniyorsa, ne yapmanız gerekir? İşte size 5 etkili yöntem;

Koronavirüs sonrası Online Alışveriş arttı

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, koronavirüs salgınının perakende sektöründe dengeleri altüst ettiğini belirterek, “Online Alışveriş, 2021 yılında 5 yıl sonrası için planlanan hedefe ulaşabilir.” dedi.

Koronavirüs online toplantı sistemlerine ilgiyi artırdı

Koronavirüs tedbirleri online toplantı platformlarına ilgiyi artırdı. Evden çalışmak durumunda kalanlar için büyük kolaylık sağlayan bu uygulamalardan bazıları şunlardır;

Facebook Messenger Rooms; Zoom’a alternatif

İşte, zaman kısıtı olmaksızın 50 kişiye kadar grup çağrısı imkanı sunan yeni iletişim aracı Facebook Messenger Rooms. Facebook bu video konferans aracı ile Zoom’a çelme takabilecek mi?

Kaynak; Yazlık evler kışlık oldu, fiyatlar uçtu!

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Bu yazı, insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Gelişmelerden haberdar olmak için Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalıma abone olmayı, videoları beğenmeyi ve paylaşımlara yorum yapmayı ihmal etmeyin. Teşekkürler.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalım

One thought on “Pandemi ile Yazlık Ev fiyatları yüzde 30 arttı!

Leave a Reply