Sabiha Gökçen Havalimanı açılıyor!

Sektörel

28 Mart tarihinde Koronavirüs ile mücadele kapsamında geçici olarak hizmete ara verilen İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı açılıyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı 28 Mayısta açılıyor

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı 28 Mayısta açılıyor. Türkiye genelinde (Covid-19) yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle alınan tedbirler kapsamında 28 Mart tarihinde geçici olarak hizmete ara verilen İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı (İSG), sivil havacılık otoritesinin de onay vermesi halinde 28 Mayıs’ta kapılarını yeniden açmaya hazırlanıyor.

İSG’nin CEO’su Ersel Göral; “Yolculu uçuş operasyonlarımıza koronavirüs sebebiyle ara verdiğimiz süreçte İSG olarak yoğun bir hazırlık dönemi geçirdik. Bu süreçte bir yandan tesislerimizin bakımlarını gerçekleştirirken, diğer taraftan da tekrar faaliyete başlamak için hazırlıklarımızı yaptık. Sosyal mesafe ve hijyen odaklı olarak yeni bir sisteme geçtik. Havacılık olarak yeni bir dönemin başlangıcında olduğumuz bilinci ile, yeni dönemde terminale maskesiz hiçbir yolcu alınmayacak. Ayrıca artık yolcu yakınları da terminal içine giremeyecek.” dedi.

“28 Mayısta iç hat uçuşlarına başlıyoruz”

Sivil Havacılık sektörünün (Kovid-19) Koronavirüs etkisini sadece Türkiye’de değil dünyada da en ağır yaşayan sektörlerden biri olduğunu belirten İSG’nin CEO’su Ersel Göral sözlerine şöyle devam etti;

“28 Mart 2020 tarihinde ara verdiğimiz yolculu uçuşlarımıza, otoritenin de onay vermesi halinde, 28 Mayıs’ta iç hat uçuşları ile yeniden başlamayı planlıyoruz. Yakında yürürlüğe girecek olan Havalimanı Pandemi Sertifikası için İSG olarak tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından getirilen yeni kurallara göre;

 • Terminal binası içine maskesiz hiçbir yolcu alınmayacak,
 • Yolcu yakınları terminale kesinlikle giriş yapamayacak,
 • Uçağa sadece bebek bakım malzemeleri, laptop ve kadın el çantaları alınabilecek,
 • 100 ml. sıvı kısıtlaması devam edecek,
 • Ayrıca alkol oranı yüksek olan kolonya, dezenfektan gibi sıvıların 100 ml. altında olması kaydıyla uçağa alınmasına izin verilecek.
Sabiha Gökçen Havalimanı 28 Mayısta açılıyor

“Yolcu sayısı sürekli kontrol edilecek”

Terminal binası içinde alınacak tedbirler hakkında da bilgiler veren Göral, “Özellikle terminal girişlerinde ve arındırılmış salon geçişlerinde oluşabilecek yoğunlukları engellemek için;

 • görsel ve işitsel uyarılar,
 • teknolojik çözümler

kullanacağız. İnsanlar arasında yeterli sosyal mesafenin korunması amaçlı güvenlik taraması öncesi yolcu sıralarını sensörlü kameralar vasıtasıyla daha iyi kontrol edeceğiz. Bu sistem, kişi sayısının belirlenen sayının üstüne çıkmasından önce sahadaki güvenlik personelimize mesaj göndererek sosyal mesafenin korunması için gerekli önlemlerin almamıza olanak sağlayacak” dedi.

“Uçuş öncesi hızlı tanı kitleri koyabiliriz”

Ersel Göral bu yeni dönemde dikkat edilecek sosyal mesafe kavramına dikkat çekti;

 • yolcuların bekleme alanlarındaki oturma gruplarında,
 • check-in işlemleri esnasında,
 • uçağa binişlerinde
 • ve yiyecek içecek alanlarında

sosyal mesafe kurallarına göre hareket edeceklerinin altını çizdi. Göral açılışa kadar geçecek süreçte yapacakları çalışmaları şu şekilde özetledi;

 • tesis havalandırması, temizlik kontrolleri, ilaçlama ve dezenfeksiyon yapılacak.
 • Yolcuların ve personelin kullanımındaki tüm temas noktalarında el dezenfektanları konumlandırılacak,
 • Terminale gelen yolcu veya personelin giriş kapılarında termal kameralar ile ateş ölçümleri yapılacak. Asansörler, yürüyen yollar, yürüyen merdivenler, yolcu oturma grupları gibi temasın çok olduğu alanlarda kişi sayısı kısıtlamalarına gidilerek tüm yüzey hijyenleri sürekli olarak sağlanacak.

Göral, tüm bu tedbirlerle birlikte dünyada bazı örneklerini gördükleri uçuş öncesi hızlı tanı kitlerinin kullanılmasının da söz konusu olabileceğini belirtti.

“Online işlemleri tercih edin”

Yolcuların bu süreçte online işlemleri daha fazla kullanmasını öneren Göral, şu bilgileri verdi:
“Online check-in yaptıktan sonra telefonunuza gelecek bir QR kod ile hiçbir evrak belge alışverişi yapmadan seyahatinize başlayabilir, böylece hem kendiniz hem de çevrenizdeki insanlar için daha güvenli bir ortam yaratmış olabilirsiniz. Covid-19 tehdidi altında yaşadığımız bu zamanlarda havalimanları olarak bizlerin karşılaşacağı en büyük zorluk, daha az yolcu ile daha fazla alan ihtiyacı doğacak olması. Ayrıca alınan tüm önlem ve ek hizmetlerin getirdiği maliyet yükleri de olacaktır. En kısa zamanda nihai bir çözüm bulunmasını umarak, bu çözümün hayatlarımıza gireceği güne kadar normalleşme adına üzerimize düşen tüm görevleri dikkatli bir şekilde yerine getireceğimize dair misafirlerimiz gönüllerini rahat tutsunlar.”

“Maskesiz çalışan olmayacak”

Son olarak terminal işletmesinde çalışan personelin en iyi şartlarda iş başı yapabilmeleri adına tüm önlemleri almak için hazırlıklara başladıklarını da söyleyen Ersel Göral, sözlerini şöyle sürdürdü: “Personelimizin 20 Mayıs günü işbaşı yapmasını ve normal çalışma düzenine kademeli olarak geçmeyi planlıyoruz. Çalışanlarımız, ofiste ve alanda çalışmaya geçmeden önce işyeri hekimi tarafından sağlık kontrolünden geçecekler, geçmeyen personel işbaşı yapamayacak. Tüm personel maske ve yüz siperliği takacak ve maskeler gün içinde 4 saatte bir değiştirilecek şekilde çalışanlara dağıtılacak. Personel servislerinde ve ofislerde sosyal mesafe ve hijyen kuralları hassasiyetle uygulacak ve düzenli olarak dezenfekte işlemleri gerçekleştirilecek. İş sağlığı ve güvenliği kapsamında süreç en yüksek seviyede takip edilecek.”

Bayramda İstanbul Havalimanı açılacak mı?

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda açılış hazırlığı başlıklı haber, airporthaber.com internet sayfasında 09 Mayıs 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Bu haber, insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Gelişmelerden haberdar olmak için Mühendisin Penceresi YouTube kanalıma abone olmayı unutmayın.

Haramain High Speed Railway – HHR – Saudi Arabia (KSA)

One thought on “Sabiha Gökçen Havalimanı açılıyor!

Leave a Reply