Samsun OMÜ Gözlemevi 220 Bin Kişiyi Ağırladı!

Sektörel

Samsun OMÜ Gözlemevi, 11 yılda 220 bin kişiye uzayı ve yıldızları seyretme imkanı sundu. Yıldızlar arası yolculuklar, uzay hakkında bilinmeyenler…

Samsun OMÜ Gözlemevi

Samsun OMÜ Gözlemevi; yıldızlar arası yolculuklar, uzay hakkında bilinmeyenler…

Samsun OMÜ Gözlemevi, gökyüzüne dair merak edilenlerin cevabını veriyor. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Gözlemevi sorumlusu Selami Kalkan, “İçeride planetaryumumuz yani sanal gök evimiz var. Adeta bir sinema salonu gibi… Sinema salonundan farkı, ekranının düz olmaması. Yukarıda bir küre ve bir fişek lens bulunuyor. Bunlar sayesinde biz oraya gökyüzünü aktarıyoruz.” dedi.

Kalkan, aktarılan görüntülerle uzayın ayrıntılarının incelendiğini, zaman üzerinde oynama yapılabildiğini aktardı.

Aynı zamanda zamanın da ilerletilip geceye getirilebildiğini aktaran Kalkan, yaş grubuna yönelik astronotlara veya gezegenlere dair filmler izletildiğini ifade etti.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Gözlemevi 2007 yılında kuruldu

2007 yılında kurulan Gözlemevini, bugüne kadar 11 yılda yaklaşık 220 bin kişi ziyaret etti. Hafta içi her gün ziyarete açık olan Uzay evinin son konukları Samsun Baruthane Ortaokulu öğrencileri oldu.

Güneş Saati

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Gözlemevi Sorumlusu Selami Kalkan, 2 bin yıl önce astronomlar tarafından bulunan Armillary küre modeli güneş saatini yaparak gözlem evinin bahçesine koydu. Samsun OMÜ Gözlemevi sorumlusu Selami Kalkan, Güneş saati ile ilgili bilgi verdi. Kalkan; “Portekizli denizciler tarafından kullanıldığı söylenen çemberli küreye, Osmanlılar zatü’l-halak adını verdiği söylenmektedir.

Bu kürenin M.Ö. 200 civarlarında yunanlı matematikçi, coğrafyacı ve astronom Eratosthenes tarafından bulunduğu ifade edilmektedir. Armillary küre olarak ifade edilen bu model, tarihsel astronomlar ve diğer bilim adamları tarafından gökyüzünü anlamak için kullanılmış bir modeldir. Tam tasarlanmış bir Armillary küre ile gökyüzündeki bir gök cisminin, yeryüzündeki bir gözlemciye göre konumunu hesaplanabilmektedir. Bu küre sayesinde güneşli havalarda kürenin merkezinde bulunan kutup yıldızına yönlendirilmiş çubuğun gölgesi, o anki saati göstermektedir. Basit yöntemlerle yapılan bu güneş saati, geliştirilerek daha farklı malzemelerle yapılması planlanmaktadır” dedi.

Kaynak: TRT Haber http://www.samsunhaber.com.tr/samsun-haber/omu-gozlemevi-bakin-ne-tasarladi-h4821.html

Leave a Reply