Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi açılıyor!

Sektörel

Sancaktepe ve Yeşilköy Havalimanı arazisinde yapımına başlanan 2 salgın hastanesinde sona gelindi. Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi 29 Mayıs Cuma günü açılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 Nisan 2020‘de Tarabya’daki Huber Köşkü’nden video konferans yöntemiyle düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin toplantısının ardından; “Atatürk Havalimanı arazisi ve Sancaktepe’de inşa edilecek 2 hastane, 45 günde tamamlanıp, tamamıyla halkın hizmetine sunulacak.” şeklinde duyurmuştu. Alınan bilgiye göre bunlardan Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi yapım çalışmalarında sona gelindi.

Salgın Hastanelerinin inşaatı 9 Nisan’da başladı

Açıklamanın hemen ardından 8 Nisan’da Sancaktepe Sahra Hastanesi inşa çalışmalarına başlandığı görüldü. (Kovid-19) yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında yapılacağı duyurulan 2 hastaneden Atatürk Havalimanı Sahra Hastanesi kazı çalışmaları da 9 Nisan itibarıyla başladı.

Her iki salgın hastanesi inşaatında da kısa sürede çok yoğun bir çalışmayla sona gelindi. Her birinin inşaatında 4 bin işçinin gece gündüz 3 vardiya şeklinde çalıştığı hastanelerden Sancaktepe’dekinin adını Cumhurbaşkanı Erdoğan Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi, Yeşilköy Havalimanı’ndaki hastanenin adını da Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi olarak açıkladı. Bunun üzerine hastane isimlerinin yazılı olduğu tabelalar geçtiğimiz günlerde hastanelerin girişine asıldı.

Tarihi Hadımköy Askeri Hastanesi, Pandemi Hastanesi olacak

Öte yandan, Sultan 2. Abdulhamid Han tarafından 128 yıl önce yaptırılam tarihi Hadımköy Askeri Hastanesi’nin, Pandemi Hastanesi olacağı açıklanmış, restorasyon çalışmalarının ardından koronavirüs hastalarına hizmet vereceği bildirilmişti.

Cumhurbaşkanı son olarak sözkonusu 3 hastanenin açılış tarihi ile ilgili şu bilgiyi paylaştı;

 • Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi; 29 Mayıs’ta,
 • Yeşilköy Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi; 31 Mayıs’ta
 • ve yine Hadımköy Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş Hastanesi; 31 Mayıs’ta.

29 Mayıs 2020 Cuma günü açılacak olan Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’nde çevre düzenlemesi ve yol çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğu görüldü. Tam teşekküllü salgın hastanesi artık açılmak için gün sayıyor.

Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi,70 bin metrekare Kapalı Alana sahip

İnşasına başlamasını takiben 2 aydan daha kısa sürede tamamlanan salgın hastaneleri kalitesi ve özellikleriyle de göz dolduruyor. Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi 70 bin metrekare kapalı alan olmak üzere toplamda 184 bin metrekare alana kuruldu. 2 bölüm halinde 8 bloktan oluşan hastane, 1005 artı 5 yatak kapasitesine sahip. Her odası tek kişilik olarak hazırlanan hastanede, ihtiyaç halinde her bir oda yoğun bakım odasına dönüştürülebiliyor.

Tam teşekküllü bir hastane alt yapısına sahip olan salgın hastanesi’nde aşağıda belirtilen, bir hastanede bulunması gereken son teknoloji bütün imkanlar bulunmakta;

 • Ameliyathaneleri
 • MR odaları,
 • triyaj odaları,
 • laboratuvarlar,
 • anjiyo,
 • ultrason,
 • çamaşırhane,
 • yemekhane gibi.

Tek katlı ve son teknoloji ile donatılmış hastanede, tek kişilik odalarda hasta ve hasta yakınının rahat etmesi için her türlü konfor düşünülmüş.

Her iki salgın hastanesinin de bilinen salgın hastaneleri gibi salgın sonrası yıkılmayacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; “Bunlar geçici birer sahra hastanesi değildir. Bunları kalıcı özellikte inşa ettik.” ifadelerini kullandığı hastane odalarında;

 • televizyondan refakatçi koltuğuna,
 • banyosundan lavabosuna

her detay dikkat edilerek hazırlanmış durumda.

Kaynak: İHA

Sancaktepe’deki salgın hastanesinde sona gelindi! 29 Mayıs’ta açılıyor başlıklı haber, mynet.com internet sayfasında 26 Mayıs 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Bu haber, insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Gelişmelerden haberdar olmak için Mühendisin Penceresi YouTube kanalıma abone olmayı unutmayın.

https://www.youtube.com/channel/UCWgu3os45ZD7pYXaIsiqNDg

Leave a Reply