Şubat ayı inşaat sektörü güven endeksi yüzde 5,7 düştü!

Ekonomi

Mevsim etkilerinden arındırılmış 2020 yılı Şubat ayı inşaat sektörü güven endeksi, yüzde 5,7 oranında azalarak 74,5 değerine indi. İnşaat Sektörü güven endeksi bir önceki ayda 78,9 olarak gerçekleşmişti. 

Şubat ayı inşaat sektörü güven endeksi, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Bu istatistiki verilere göre Ocak ayı inşaat sektörü güven endeksindeki artış, şubatta yerini düşüşe bıraktı.

İnşaat sektörü güven endeksi (İSGE) 74,5’e geriledi

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 78,9 iken, 2020 yılı Şubat ayında yüzde 5,7 oranında düşerek 74,5‘e indi.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre;

  • Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 5,1 azalarak 88,5 oldu.
  • Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi ise yüzde 6,5 azalarak 60,4 değerini aldı.
Mevsim etkilerinden arındırılmış, şubat ayı inşaat sektörü güven endeksi ve eğilim endeksi

İnşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan en önemli temel faktör ‘finansman sorunları’

2020 yılı Şubat ayında İnşaat sektöründe girişimlerin yüzde 35,2’si faaliyetleri kısıtlayan herhangi bir faktörün olmadığını ancak, yüzde 64,8’i ise faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktör bulunduğunu belirtti. İnşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan en önemli temel faktörlerden;

  • “finansman sorunları” Ocak ayında yüzde 48,5 iken Şubat ayında yüzde 42,1,
  • “talep yetersizliği” Ocak ayında yüzde 36,1 iken Şubat ayında yüzde 34,7 ve
  • “hava şartları” Ocak ayında yüzde 15,5 iken Şubat ayında yüzde 18,3 oldu.

Şubat ayı inşaat sektörü güven endeksi ile ilgili açıklama

Sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değer alabilmekte yani, endeksin 100’den büyük olması sektörel bazda mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini ve 100’den küçük olması ise kötümserliğini göstermektedir.

Editörün Değerlendirmesi

İnşaat sektörü güven endeksi, 2019 yılı ikinci yarısında başladığı yükselişini 2020 Şubat ayında düşüşe bıraktı.

Ocak ayı başında KPMG Türkiye, ‘Sektörel Bakış 2020 – İnşaat Raporu’nda; inşaat sektörünün büyüme potansiyelini koruduğu, ancak ekonomik ve siyasi risklere karşı hassas olduğu ifade edilmişti.

Öte yandan, Türkiye genelinde 2020 Ocak ayında konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 55,8 oranında artarak 113 bin 615 oldu. Uzmanlar göre sektörde oluşan bu olumlu havanın devam edip etmemesi, ekonomik, siyasi ve çevresel koşullara göre şekillenecek.

Mevcut Yapı Stoğunu depreme karşı güçlendirmeliyiz

Özellikle 24 Ocak’ta Elazığ’da meydana gelen deprem ile birlikte artık bir deprem ülkesinde yaşadığımız, 7 ve üzeri bir şiddette olası marmara depreminin her an olabileceği gerçeğini kabullenmemiz gerekiyor. Dolayısı ile, hayatımızı bu gerçek üzerine, gerekli tedbirleri alarak sürdürmeliyiz.

Bunun için, yeni konut projelerimizin statik hesaplarını, mevcut Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği TBDY 2018 doğrultusunda tasarlamalı ve uygulama esnasında gereken özeni gösermeli ve yapı denetim mekanizmasını işletmeliyiz.

Ancak hepsinden önce, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi öncesi inşa edilen yapılar başta olmak üzere, mevcut yapı stoğumuzu elden geçirmeliyiz. Risk analizi yapmak suretiyle mevcut binalarımızı;

  • mümkünse güçlendirip onarmalıyız.
  • değilse de, mevcut yapı alanlarımızı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın teşvik edici uygulamaları çerçevesinde, ada bazında, kentsel dönüşüme tabi tutarak, dönüştürmeliyiz.

Unutmayalım, deprem değil, çürük bina öldürür.

Kaynak; http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=33915

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

www.mithatguney.com

#mithatgüney @mithatgny

2 comments

Leave a Reply