Türk Müteahhitlerimiz dışarıda 400 milyar doları geçti!

Sektörel

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan; “Türk Müteahhitlerimiz 2019’da yurt dışında 18 milyar dolar tutarında 438 proje üstlendiler.

126 ülkede 10 bin 100’den fazla toplamda 400 milyar dolarlık proje

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan; “Böylece Türk Müteahhitlerimiz yurt dışına açıldıkları günden bu yana 126 ülkede kümülatif olarak 400 milyar doları aşan büyüklükte proje üstendiler.” dedi.

Bakan Pekcan, Türkiye’nin uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR’nin ‘Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’ listesinde firma sayısı bakımından Çin’den sonra ikinci sırada yer aldığını anımsattı. Pekcan devamında;

“Uluslararası Müteahhitlerimiz yakın coğrafyamızdaki jeopolitik gelişmeler nedeniyle 2019’da yaklaşık 3 milyar dolar daha az proje taahhüdü üstlendi. Küresel ekonomideki tüm sıkıntılara ve geleneksel pazarlardaki jeopolitik gelişmelere rağmen, müteahhitlerimiz geçen yıl 18 milyar dolar tutarında 438 proje üstlenmiştir. Yurt dışına açıldıkları günden bu yana Türk müteahhitlerimizin üstlendiği proje büyüklüğü kümülatif olarak 400 milyar doları aştı.” dedi.

Pekcan, Türk müteahhitlik sektörünün bugüne kadar 126 farklı ülkede 10 bin 100’den fazla proje üstlendiğini belirterek, geçen yıl sektörün en fazla Rusya, Katar, Kuveyt, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Suudi Arabistan, Irak, Macaristan, Sırbistan, Ukrayna, Romanya, ABD, Azerbaycan ve  Bulgaristan’da proje üstlendiğini aktardı.

Bakan, Türk Müteahhitlerin geleneksel pazarlardaki payını sürdürmesine ilave olarak, Macaristan, Sırbistan, Bulgaristan ve ABD gibi yeni pazarlarda da ciddi bir büyüklüğe ulaşmasının geleceğe yönelik beklentilerimizi de artırdığını ifade etti.

“Nitelikli projeler üstlendiler”

Pekcan, 2019 yılında en fazla proje üstlenilen alanları şu şekilde sıraladı;

  • 2.9 milyar dolar ile kara yolu, tünel, köprü çalışmaları
  • 2.3 milyar dolar ile konut,
  • 2 milyar dolar ile havalimanı,
  • 1.8 milyar dolar ile petrokimya tesisi ve
  • 1.7 milyar dolar ile ticaret merkezi inşaatları

Pekcan sözlerini; “Sektörel dağılımın çeşitliliği ve firmalarımızın yap – işlet – devret ve kamu özel iş birliği projeleri gibi katma değeri yüksek projeler üstlenmesi de Türk firmalarının yurt dışında ne kadar nitelikli ve niş projeler üstlendiğinin önemli bir göstergesidir” şeklinde tamamladı.

Türk müteahhiti dışarıda 400 milyar $’ı aştı başlıklı haber, milliyet.com.tr internet sayfasında 06 Ocak 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

mithatguney.com

#mithatgüney / @mithatgny

Bu haber, insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Bu haber, turkinsa.org.tr internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

2 comments

Leave a Reply