TürkAkım Projesi Koronavirüsten etkilendi!

Sektörel

Yapılan açıklamaya göre, TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı Projesinin Bulgaristan güzergahının inşaatı, koronavirüs salgını sebebiyle gecikecek.

Bulgaristan, Rusya’daki doğalgazı Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa‘ya taşıyacak olan TürkAkım doğalgaz boru hattının Bulgaristan güzergahının inşaatının Covid-19 yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle gecikeceğini bildirdi. Projede çalışan yabancı işçilerin aşamalı olarak kesintisiz karantinaya girmeleri gerektiğini hatırlatan Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, bundan dolayı çalışmalarda gecikme yaşanabileceğini söyledi.

Borisov, doğalgaz hattı ile ilgili çalışmaları helikopterle yerinde incelerken, işçilerin karantinaya alınmasına rağmen inşaatın sürdüğünü gördüklerini belirtti. Şu ana kadar 300 kilometrelik kısmın borularının getirildiğini ifade eden Borisov, bir taraftan da her gün yeni boruların tren ve kamyonlarla ülkeye getirildiğini söyledi. Bulgaristan, TürkAkım güzergahının Türkiye ile Sırbistan arasındaki kısmını oluşturuyor.

TürkAkım (TurkStream) Projesi nedir?

TürkAkım Açık Deniz Boru Hattı, Rusya’da Anapa kıyısından başlayıp, Karadeniz altından 930 kilometre boyunca ilerleyerek Trakya kıyısında Türkiye’ye ulaşıyor.

Rusya’daki dev doğalgaz rezervlerini doğrudan Türkiye’nin doğalgaz dağıtım şebekesine bağlayacak olan TürkAkım projesi, Türkiye, Güney Avrupa ve Güneydoğu Avrupa için güvenilir bir enerji kaynağı yaratacak.

Boru hattı sisteminin deniz kesimi, Karadeniz’den birbirine paralel ilerleyen iki hattan oluşuyor. Boru hatları Rusya kıyısındaki Anapa kenti yakınlarında başlayıp Trakya’daki Kıyıköy beldesinde Türkiye kıyısına çıkıyor.

Kıyıköy’deki alım terminalinden sonra karadaki iki yeraltı boru hattından biri Lüleburgaz’da Türkiye’nin mevcut doğalgaz şebekesine bağlanacak. Diğer boru hattı ise Türkiye – Avrupa sınırına ulaşıp burada sona erecek.

Teknoloji

İki kilometreyi aşan derinlikte inşa edilen 81 santimetre çapındaki ilk boru hattı sistemi olan TürkAkım, sektörün teknik sınırlarını daha da ileriye taşıyor. Açık deniz boru hatları, 12 metre uzunluğundaki binlerce borudan oluşuyor.

Sağlayacağı Yararlar

TürkAkım Projesi, Türkiye ve Avrupa’ya yönelik enerji tedarikinin güvenilirliğini sağlamanın yanı sıra, projenin inşaatı için aktardığı kaynaklarla Türkiye’nin kalkınmasına katkıda bulunacak. TürkAkım ayrıca yerel toplumsal yatırımlar yoluyla Kıyıköy’ün gelişimine de destek verecek.

TürkAkım’da korona gecikmesi başlıklı haber, trthaber.com internet sayfasında 16 Nisan 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Bu haber, insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Gelişmelerden haberdar olmak için Mühendisin Penceresi YouTube kanalıma abone olmayı unutmayın.

https://www.youtube.com/channel/UCWgu3os45ZD7pYXaIsiqNDg

Leave a Reply