Van Bahçesaray'da çığ düşmesi sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 38 oldu!

Sektörel

Van’ın Bahçesaray ilçesinde çığ altındaki 2 kişiyi arayan ekiplerin üzerine çığ düşmesi sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 38’e yükseldi.

İlk çığ düşmesi sonucu 5 kişi hayatını kaybetmişti

Van Bahçesaray’da meydana gelen çığ düşmesi ile ilgili görüntü. Kaynak; Biz10TV

Dün Van Bahçesaray kara yolunda 3 bin rakımlı Karabet mevkisinde bir kepçenin kapanan yolu açma çalışması esnasında yolcu minibüsü de zincir takmak için yolda durduğu anda ilk çığ düşmesi felaketi meydana geldi.

Minibüs ile iş makinesi karla beraber sürüklenerek dereye yuvarlandı ve her 2 araç da çığ altında kaldı. Arama kurtarma çalışmaları sonucu 7 kişi yaralı olarak kurtarılırken, maalesef 5 kişinin hayatını kaybettiği bilgisi geldi.

İkinci çığ düşmesi ile 33 kişi daha hayatını kaybetti

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’in yaptığı açıklamaya göre, çığ altında kalanları arama çalışmalarına katılan kurtarma ekibinin üzerine ikinci bir çığ daha düştü. Çığ altında çok sayıda kalan var. Felaket bölgesine yeni kurtarma ekipleri sevk edildi.

İkinci çığın düşmesi olayında, aralarında şehit olan güvenlik görevlilerinin de bulunduğu toplam 33 kişi daha maalesef yaşamını yitirdi. 53 kişinin yaralandığı doğal afetten 63 kişi de sağ olarak kurtarıldı.

Art arda yaşanan çığ felaketlerinde maalesef aralarında jandarma, korucu ve itfaiye erlerinin de olduğu 38 kişi hayatlarını kaybetti.

Arama – kurtarma çalışmalarına ara verildi

Van’ın Bahçesaray İlçesinde çığ düşmesi sonucu 63 kişinin sağ olarak kurtarıldığı çığ felaketinde, yeni bir çığ düşme ihtimaline karşı, arama – kurtarma çalışmalarına ara verildi.

30 kişiye ulaşıldı

TRT Haber’e açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 30 kişiye ulaşıldığını, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Van Bahçesaray Belediye Başkanı Meki Arvas da son durum ile ilgili bilgi verdi;

“2 cenazemizi götürüyorduk. Bazı vatandaşlarımız aynı yolu kullanmak istedi. Çığ yerinde de ekipler çalışmalarını devam ettiriyorlardı. Biz de ulaşamıyoruz kendilerine. Diğerleri de kaç kişi kalmış net bir bilgi yok elimizde.

5 aracın şu an operatörleriyle birlikte çığ altında olduğu bilgisini aldık. Çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. 

Çok yoğun kar yağışı var, hava soğuk. Her şeye rağmen ekipler çalışıyorlar. Yaralıların hayati tehlikesi yok.”

AFAD Başkanı Güllüoğlu ile birlikte Elazığ’dan uçakla Van’a gelen Bakan Soylu, helikopterle Van Ferit Melen Havaalanı’ndan çığ olayının yaşandığı bölgeye hareket etti.

Bakan Soylu ve beraberindekileri taşıyan helikopter, çığ düşen bölgeye 20 kilometre mesafedeki Çatak ilçesine bağlı Kayaboğazı Jandarma Karakol Komutanlığı pistine iniş yaptı.

Soylu, daha sonra karayoluyla çığ bölgesine gitti.

Bakan Soylu: “Kurtarma ekiplerinden 63 kardeşimiz sağ olarak çıkarıldı”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada; “Van’ın Bahçesaray ilçesinde yaşanan ikinci çığdan Jandarma, UMKE, AFAD, itfaiye ve arama kurtarma ekiplerinden 63 kardeşimiz sağ olarak çıkarıldı. Yaralılar hastanelere nakledildi.” dedi.

Bakan devamında; “Yeni bir çığ riski var. Hava kararıyor. Değerlendirme yaptık, çekilmeyi düşünüyoruz. Yarın sabahki değerlendirmemiz neticesine göre çalışmalara devam etmeye çalışacağız.” dedi.

TSK, UMKE, AFAD acil ve uzman ekip takviyesi yaptı

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir uçak, arama-kurtarma çalışmalarına destek verecek olan 75 kişilik AFAD ve Jandarma personeli ile Ankara’dan Van’a gönderildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, felaketin yaşandığı bölgeye, 700’e yakın UMKE, acil ekibi ve uzman ekip takviyesi yapıldığını söyledi.

Van’da çığın düştüğü bölgede arama kurtarma çalışmaları tekrar başladı

AA‘dan yapılan açıklamaya göre, Van-Bahçesaray kara yolunun 33. kilometresinde çığın düştüğü Karabet Tüneli’ne 4 kilometre mesafedeki bölgede, çığ altında kaldığı tahmin edilen 2-3 kişiyi arama çalışmalarına bugün sabah saatlerinde yeniden başlandı. Ekiplerden sevindirici haberi bekliyoruz.

Güncelleme… Bölgeden acı haber gelmeye devam ediyor.

Maalesef çığ felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı toplam 41’e yükseldi. 

Van’da çığ altında kalanları arayan ekibin üzerine çığ düştü başlıklı haber, trthaber.com internet sayfasında 05 Şubat 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

mithatguney.com

#mithatgüney / @mithatgny

Bu haber, insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

2 comments

Leave a Reply