Yeni bir Kredi Paketi yolda!

Ekonomi

Kamu bankaları bir dizi Kredi Paketi hazırladı. Amaç; koronavirüs salgını nedeniyle ortaya çıkan ekonomik durgunluğa son vermek, yerli üretimi desteklemek ve iç talebi canlandırmak.

Kamu bankaları yeni bir Kredi Paketi hazırladı

Bloomberg HT’den alınan bilgiye göre, Kamu bankaları Cuma günü kamuoyuna ortak açıklamayla yeni bir Kredi Paketi duyuracak. Kamu bankaları tarafından açıklanması beklenen Kredi Paketi;

  • koronavirüs salgını nedeniyle ortaya çıkan ekonomik durgunluğa son vermeyi,
  • yerli üretimi desteklemeyi ve
  • iç talebi canlandırmayı hedefliyor.

İşte Kredi Paketi’nin detayları

Yeni tip Koronavirüs salgını sonrası oluşan ekonomik durgunluğa son vermek, yerli üretimi desteklemek ve talebi canlandırmak için hazırlanan bir dizi kredi paketinin, kamu bankalarının ortak açıklamasıyla yarın kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

Kamu Bankaları tarafından sunulacak olan kredi paketin detayları şöyle;

  • Konut kredisi; Orta gelirli vatandaşlar için düşük faizli uzun vadeli konut kredisi.
  • Otomobil kredisi; Otomotiv sektöründe azalan talebin önüne geçebilmek için özellikle Türkiye’de üretilen marka ve modellerde yerli üretimi desteklemek için uygun şartlarda düşük faizli ve uzun vadeli otomobil kredisi.
  • Sosyal kredi; Sosyal ihtiyaçların finansmanının uygun şartlarda sağlanmasının yanı sıra Türkiye’de üretilen elektronik, beyaz eşya, mobilya, ev tekstili-çeyiz ve motosiklet-bisiklete yönelik uygun şartlarda kredi.
  • Tatil kredisi; Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber hem turizm sektörünün desteklenmesi hem de başta emekliler olmak üzere çalışan kesimin tatil yapabilmesine olanak sağlamak amaçlı tatil kredisi.

Aylık faiz oranları düşük, vadeler uzun olacak

Yukarıdaki ana başlıklar altında belirtilen kredi paketlerinin yarın kamuoyuna açıklanması bekleniyor. Burada kredi paketleri ile ilgili en önemli husus ise;

  • faiz oranlarının piyasa koşullarına göre düşük olması,
  • vadelerin de uzun olması.

Önümüzdeki haftadan itibaren devreye girmesi beklenen kredi paketi ile bir yandan yerel sektörlerin nefes alması öngörülürken, diğer yandan da vatandaşın rahatlatılması hedefleniyor.

Uzmanların değerlendirmesine göre, vatandaşın kredi paketlerine beklenen ilgiyi göstermesi halinde özel bankalar da konuya dahil olabilecekler.

Kamu Bankaları (Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası), beklenen 4 yeni kredi paketini açıkladı. Detaylar için;

Yeni kredi paketi yolda başlıklı haber, bloomberght.com internet sayfasında Burak Karagöz tarafından 28 Mayıs 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Bu haber, insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Gelişmelerden haberdar olmak için ‘Mühendisin Penceresi’ YouTube kanalıma abone olmayı unutmayın.

https://www.youtube.com/channel/UCWgu3os45ZD7pYXaIsiqNDg

5 comments

Leave a Reply