YouTube alışveriş devi haline geliyor!

Ekonomi

YouTube, çatı şirketi Google tarafından platforma yeni özellikler eklenmek suretiyle bir e-pazar haline getirilmek isteniyor.

Google, YouTube video paylaşım sitesini bir e-pazar haline getirmeyi planlıyor.

Bu bağlamda dünyanın en büyük video paylaşım sitesi YouTube, ürünlerin video içerisinde etiketlenmesi ve takip edilmesi konusunda içerik üreticilerinden görüş almaya başladı. Sitenin nasıl kullanılacağına dair sorular soran Google, topladığı bu verileri daha sonra Google Analytics ve pazar araçlarına aktaracak.

Gelişmelerden haberdar olmak için Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalıma abone olmayı, videoları beğenmeyi ve paylaşımlara yorum yapmayı ihmal etmeyin. Teşekkürler.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalım

YouTube’daki ürünlere tıklanabilecek

Konuyla ilgili edinilen bilgiye göre asıl hedef milyarlarca videoyu sanal market kataloğuna dönüştürmek. Bu sayede Google YouTube kullanıcısı;

  • ürünlere tıklayabilecek ve
  • seçtiği ürünleri online olarak satın alabilecek.

Alınan bilgiye göre şirket aynı zamanda Shopify ile YouTube üzerinden nasıl online satış yapabileceğini de test ediyor.

Şirketin belirli video kanallarında bu özellikleri test ettiğini doğrulayan YouTube’un sözcüleri, içerik üreticilerinin gösterilen ürünleri kontrol edebileceklerini belirtti. Bunu bir deney olarak tanımlayan Google yetkilileri, daha fazla detay paylaşmaktan kaçındı.

Böyle bir hamle YouTube’u bir reklam devinden, Amazon ve Alibaba ile rekabet edebilecek bir e-ticaret devine dönüştürebilir. Milyonlarca video izleyicisi bu sayede video üzerinden ürünleri direk olarak seçmek suretiyle online alışveriş yapabilecek.

YouTube’un bu sanal ticaretten nasıl gelir elde edeceği tam olarak belli olmamakla birlikte, platform, ödemelerden yüzde 30 komisyon kesmek kaydıyla içerik üreticilerine bu yeni uygulamaya kaydolma fırsatı veriyor.

Bu yazı, insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Kaynak; Google, YouTube’u alışveriş devi haline getirmek istiyor

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

One thought on “YouTube alışveriş devi haline geliyor!

  • Evet 750 milyon harcama kentsel dönüşüm projesi ne uygulansaydı daha iyi olur diye düşünüyorum

Leave a Reply