Zigana Tüneli ‘nin 2021 yılında hizmete girmesi planlanıyor

Sektörel

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, Zigana Tüneli’nde çalışmaların aralıksız sürdüğünü, hedeflerinin 2021 yılında tüneli hizmete açmak olduğunu söyledi.

Zigana Tüneli

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Trabzon’un tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda beraberinde AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi ile birlikte esnafı ziyaret ederek vatandaşların bayramını kutladı.

Bakan Turhan, Zigana Tüneli’ndeki çalışmaların planlandığı gibi sürdüğünü dile getirdi. Hedeflerinin Zigana Tüneli‘ni 2021 yılında hizmete açmak olduğunu söyledi.

Zigana Tüneli Türkiye’nin en uzun karayolu tüneli

Şu anda Türkiye’nin en uzun tünelini inşa ettiklerini vurgulayan Bakan Turhan, “Zigana Tüneli Türkiye’nin şu anda inşa edilmekte olan en uzun tüneli. Buradaki inşaat çalışmalarımız planlandığı şekilde devam ediyor. Hedefimiz inşallah 2020 yılında burada ışığı görmek. En kısa zamanda 2020 yılında olabilir veya biraz belki sarkabilir ama 2021 yılında hizmete açmayı hedefliyoruz, planlıyoruz. Burası Türkiye’nin en uzun karayolu tüneli olacak. Bittiğinde Doğu Karadeniz’i Doğu Anadolu’ya ve doğu sınırlarımızdaki ülkelere limanlarımızı bağlayan yol üzerinde bulunmaktadır. Bundan dolayı ulaşımda sağlayacak olduğu faydayı daha da yüksek seviyelere çıkaracak” dedi.

Trabzon ile Gümüşhane arasında 30 tünel olduğunu belirten Turhan, “Bunların toplam uzunluğu Zigana Tüneli ile birlikte 40 kilometreye yaklaşıyor. Bu aradaki yapılan bu güzergahtaki iyileştirme ve standardı yükseltme çalışmaları hem seyahat süresini kısaltacak hem de ulaşım maliyetlerini önemli ölçüde azaltmış olacak. Tüm ülke satında olduğu gibi bu güzergahta da çalışmalarımızı planladığımız hedeflediğimiz tarihte bitireceğiz. İnsanımızın halkımızın hizmetine sunacağız” diye konuştu.

Kaynak: İHA https://www.trthaber.com/haber/turkiye/zigana-tunelinin-2021-yilinda-hizmete-girmesi-planlaniyor-381533.html